Підсумки саміту у Вільнюсі: Україна торгується до березня

Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні, Топ-новини. Розміщено: 04.12.2013 в 12:14.
Підсумки саміту у Вільнюсі: Україна торгується до березня
Підсумки саміту у Вільнюсі

На саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі завершилася офіційна церемонія підписання документів. Зокрема, сторони офіційно завершили парафування угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі ЄС з Грузією і Молдовою; також підписано угоду про спрощення візового режиму між ЄС і Азербайджаном. Відносно України, Вірменії і Білорусії жодних документів підписано не було.

Нагадаємо, що технічна частина парафування угод ЄС з Молдовою і Грузією (тобто підписання кожної з 900 і 1000 сторінок відповідно), відбулася ще вчора. Сьогодні ж сторони урочисто завершили дану процедуру. Як заявив прем’єр-міністр Молдови Юрій Лянке, документ «підтверджує довіру між моєю країною і Євросоюзом і гарантує, що одного разу моя країна вступить в ЄС»:

«Разом ми виконаємо всі наші завдання. Молдавія — європейська країна, яка хоче залишатися в європейській сім’ї».

Представники грузинської влади виражаються не менш пафосно і з гордістю демонструють домовленість про пільговий кредит на суму 30 млн.євро від Європейського інвестиційного банку — відповідна фінансове угода була підписана в ході саміту «Східного партнерства». Як пояснив міністр економіки Грузії Гіоргі Квірікашвілі:

«Це довгостроковий, 30-річний кредит на пільгових умовах. Пільговий період складає 10 років. Для нас дуже важливий розвиток інфраструктури. Ми також запропонували Європейському інвестиційному банку відкрити в Грузії своє представництво».

Азербайджан і Європейський союз підписали угоду про спрощення візового режиму, але це тільки перший крок в цьому напрямку. За підписанням послідують процедури ратифікації, як у парламенті Азербайджану, так і в Європарламенті. Крім того, необхідно підписати двосторонні угоди з тими країнами, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС (Норвегія, Швейцарія, Ісландія, Ліхтенштейн). Азербайджанська сторона підкреслює, що угода охопить досить великий список осіб — в першу чергу, громадяни, що виїжджають за кордон по лінії освіти і бізнесу. Також, згідно з документом, ЄС знизить розмір мита на шенгенську візу для громадян Азербайджану з 60 до 35 євро, а для окремих категорій громадян Азербайджану дані мита будуть скасовані. Угода також передбачає введення безвізового режиму для власників дипломатичних паспортів. У цьому контексті нагадаємо, що угода про партнерство і співробітництво Азербайджану та ЄС була укладено в 1996 році, а реально набула чинності лише три роки по тому — в 1999 році.

Що стосується України — як заявив президент Янукович, Київ тепер розраховує на підписання угоди про асоціацію «у найближчій перспективі».

Що ще варто відзначити в контексті українського питання — відсутність єдиної позиції ЄС з фінансування «євроінтеграції» країни. Поки одні єврочиновники публічно заявляють про те, що ЄС готовий «серйозно говорити» про економічну підтримку України, в цьому ж місці і в цей же час інші підкреслюють, що Європа не платитиме Україні за асоціацію.

Також підкреслимо, що офіційно задекларованою Києвом метою було підняти питання про проведення консультацій «Україна — РФ — ЄС» з метою знайти такий формат «євроінтеграції», проти якого не заперечуватиме Москва. Формально Янукович про це згадав, проте ніяких заяв в результаті не прозвучало, з чого можна зробити висновок, що Росію Європа на торгах бачити не хоче.

Вірменія і Білорусія, в повній відповідності зі статусом «формальних гостей», документів не підписували і гучних заяв не робили.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022