Вирощування цибулі

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 19.02.2014 в 20:55.
Вирощування цибулі
Вирощування цибулі

Незважаючи на те, що цибулю на ріпку можна вирощувати в однорічній (з насіння) і дворічній (насіння -сівок — ріпка) культурах, більшість городників воліє садити цибулю — сіянку, куплену в магазині або на ринку. Це знімає проблему зберігання посадкового матеріалу, а вирощування через сівок зручно і не обтяжливо. Лук з сіянки вимагає менше догляду, ніж при насіннєвому розмноженні. Його треба менше полоти, так як швидко зростаючі рослини витісняють бур’яни, і поливати, адже його потужна коренева система більш стійка до посухи. Такий лук більш стійкий до погодних умов, хвороб і шкідників, його цибулини швидше визрівають і краще зберігаються, а різниця в термінах дозрівання може скласти близько місяця. Як же правильно садити і вирощувати цибулю з сіянки і сівка?

Посадка цибулі-сіянки.

Перед посадкою сівок сортують за розміром (фракціях) і проводять знезараження від несправжньої борошнистої роси. Для цього його витримують два тижні при температурі + 40 оС. Це забезпечує нові рослини від зараження борошнистою росою і значно знижує вигін стрілок. Знижує стрілкування цибулі також витримання сівка протягом трьох тижнів при температурі +20-23 оС. Адже більшість сіянки зберігалося в холодних умовах, а значить схильне до стрілкування. Добре перед посадкою обробити цибулини стимуляторами росту типу «Епін», «Екостом» або витримати їх в міцному розчині марганцівки. Іноді для більш раннього дозрівання сівок витримують у воді протягом півдоби, а після зрізають шийку цибулини до плічок.

Відстань при посадці між дрібними цибулинками повинно бути менше, ніж між великими, середній проміжок при цьому становить 10 см. Відстань також визначається сортом лука. На 1 кв м витрачають приблизно 0,7 кг сівка або 50-120 цибулин. Вибираючи сівок, враховуйте, що кращим для вирощування є сівок діаметром 1-2 см. Сівок діаметром менше 1 см використовують при посадці восени, або рано весною, так як він не стрілкується. Більш великий сівок, ніж рекомендований для сортів, дає стрілку, що знижує врожайність, та й потрібно його значно більше.

Цибулю садять на невисокі грядки заввишки близько 20 см, шириною 80 см, міжряддями 20-30 см в підготовлені борозенки або лунки на глибину 2-3 см. Взявши за шийку, його вдавлюють в грунт і присипають торфом шаром 1,5 -2 см. після грунт приминають, щоб цибулини не видавлювалися власним корінням. Якщо цибулина все ж оголиться, її присипають землею.

При осінній посадці грядки готують заздалегідь, мульчують шаром листя, торфом, перегноєм шаром 8-10 см, щоб захистити землю від промерзання. За 2 тижні до стійких холодів мульчу відгрібають і садять сівок в землю, після чого грунт злегка утрамбовують, і знову мульчують до весни. Визначити час посадки можна також по сталим вночі протягом 3-4 днів мінусових температур. Під зиму сівок садять на відстані 4 см між цибулинами. Навесні зайві цибулини проріджують. Південні сорти цибулі під зиму не саджають. При зимовій посадці треба враховувати, що на наступний рік навіть багатогніздні сорти утворюють лише одну цибулину.

При весняній посадці мульчу відгрібають, грядки рихлять граблями, нарізають борозенки і проводять посадку, як описано вище. Щоб захистити від заморозків грядки тимчасово накривають покривним матеріалом. При весняній посадці у цибулі добре формується коренева система, що надалі визначає її врожайність.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форумі



Loading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015