Як запобігти появі фітофтори?

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 23.02.2014 в 22:33.
Як запобігти появі фітофтори?

В умовах загального зубожіння картопля являє собою для більшості населення основний і чи не єдиний продукт харчування. А тому зростає тривога, чи не повториться сумний досвід минулих років, коли від фітофтори і різних інших захворювань гинуло більше половини врожаю?

Навіть у звичайні роки втрати від фітофторозу дуже значні і становлять від 20 до 40 відсотків. Хвороба невідступно пильнує посадки і з кожним роком лютує все більше.

Що ж це за напасть така фітофтора і чи можна від неї якось позбутися?

Як відомо, фітофтора — хвороба грибна, а ці організми дуже підступні. Майже всі відомі хвороби рослин, тварин і людини відбуваються за їх участю. У їх числі «чорна ніжка», кила капусти, пероноспороз цибулі, борошниста роса; у людини — рак, розсіяний склероз, серцево-судинні захворювання, спазми судин головного мозку, цироз печінки, гайморит та багато інших. Не виключено, що й тривалість життя людини пов’язана з грибковими захворюваннями, які поступово ослабляють його імунну систему. Гриби здатні пошкоджувати навіть скло і залізо.

На картоплі фітофтора частіше з’являється відразу ж після цвітіння, тобто в найінтенсивніший період утворення бульб. Уражені листки швидко відмирають, чорніють або згнивають, від чого ріст бульб припиняється. На бульбах з’являються буруваті, злегка вдавлені плями, які проникаючі в м’якоть, згодом загнивають. Найбільш сильно хвороба поширюється за сприятливих для розвитку спор грибків умовах високої вологості і температурі повітря від 10 до 25 градусів. Дехто схильний міркувати, що виною тому «кислотні» дощі. Але чи тільки вогкість тому виною? А чи не є вона лише поштовхом для появи хвороби, тобто це наслідок — зовнішня сторона справи. А де ж справжня причина поширення фітофтори?

Чим більше вивчаю грибні хвороби, тим все більш переконуюся, що винуватцем все більш наростаючого поширення фітофторозу є не тільки погодні та кліматичні умови, скільки сама людина. Гриби характеризуються наявністю в них великої, до 28 % кількості вапна. Часто-оточені вапном оболонки їх клітин, багато її в вузлах капілляціі. Яка роль вапна в житті грибкових — поки невідомо. Можливо, вона є своєрідним панциром, що оберігає їх живі клітини від впливу несприятливих зовнішніх умов, аналогічно, як живуть равлики. Або вапняний панцир охороняє їх від висихання і згубних для них сонячних променів. Спори ж грибів дуже стійки і зберігаються багато десятків років. Відомий випадок, коли склероція, тобто суха з виду клітина слизовика, пролежала в гербарії 20 років, ожила. У штучних умовах гриби неможливо виростити без додавання в субстрат вапна або гіпсу. Багато вапна міститься в лісовій підстилці, де ростуть гриби. Варто було мені привезти і висипати біля своєї дачі, розташованої недалеко від лісу, доломітові щебені, як тут кожної весни почали рости перші гриби… У моєму парнику стали рости печериці лише після внесення вапна. Значить, наявність вапна, кальцію для грибкових — життєво необхідний фактор.

А ми що робимо? Хтось одного разу сказав, що кислі грунти потрібно обов’язково вапнувати — відтоді і сиплемо на наші ділянки, не шкодуючи, зовсім не вникаючи, чи є від цього користь чи шкода, благо добриво порівняно дешеве. Провапнований грунт викликає і паршу на бульбах — теж грибне захворювання, що знижує урожай і товарність продукції. Пам’ятаю, в часи союзу, коли ще не почалася активна хімізація сільського господарства, фітофтора на картоплі і томатах не була так поширена, як зараз, бадилля не чорніло, а жовтіло, дозріваючи, і всихало на корені…

Всі ці доводи для того, і я смію це стверджувати, що причиною гарних умов для фітофтори стало повсюдне, майже суцільне вапнування грунтів. Штучно створюючи на окремих, нехай навіть невеликих ділянках «санаторні» умови для грибків, ми активно сприяємо їх поширенню. За допомогою вітру спори фітофтори з цих ділянок розносяться далеко за їх межі. Наслідки від цієї нерозумної діяльності людини взагалі непередбачувані.

Що ж ми можемо і повинні зробити, щоб знизити втрати врожаю картоплі від фітофтори та інших грибних хвороб?

Перше, що потрібно зробити — це припинити повсюдне суцільне вапнування грунтів. Розумію, як важко людей переконати. І їм самим відучитися від цієї «моди». Тому є і цілком зрозумілі мотиви застосування вапна: її люблять багато рослин, наприклад, цибуля і часник. Або чим, як не вапном, легко знищити ту ж мокрицю. Але завдання задане і впевнений — проблема буде вирішена.

Для нормалізації грунтового розчину, наприклад, цілком достатньо застосування свіжого гною: аміак, що виділяється з нього нейтралізує кислотність. Як це звучить не парадоксально, але ми тепер будемо змушені знову окисляти (у певних межах) грунт, тобто повертати йому його природну родючість. Якоюсь мірою відновлює грунт внесення низинного, але провітреного торфу, а також посипання в борозну, де росте картопля або томати крупнозернистого піску, адже пісок являє собою кислотний залишок, який поступово переходить у розчин, утворюючи кремнієву кислоту.

Недарма при захворювали «чорною ніжкою» розсади рекомендується підсипати навколо рослин шар дрібного піску товщиною 2-4 см. Збудниками цієї небезпечної хвороби є різні грунтові гриби, в тому числі і фітофтора. При цьому стеблинка біля землі підсихає і рослина падає.

Одного разу сталося у мене таке: розсада помідорів була густо посіяна і гинула на очах. Всі звичайні заходи перепробував: поливав марганцівкою, підсушував грунт і т.п., але нічого не допомагало. Тоді, хоч ночами і бували сильні заморозки на грунті, в розпачі виставив ящик з розсадою в парник на сонці. Того ж дня падіння припинилося. Так випадково виявив невідомий раніше серед овочівників простий спосіб боротьби з «чорною ніжкою». Тепер своїх вихованців у погожі дні частіше виставляю на світ божий. Мабуть на припинення розвитку грунтових грибів впливає не тільки світло, а й зниження температури повітря і грунту. Про це говорить і такий випадок. Посіяв якось насіння томата сорту «Унікальний» занадто пізно, в травні місяці. Тому й плодоносити вони почали лише наприкінці вересня, коли нічна температура опускалася близько до нуля. Але зате зібрав з кожного куща по відру і, уявіть, жодного гнилого не виявилося. Подумав навіть, що це такий фітороустойчівий сорт.

Пошкодження грунтовим грибком фузаріумом деяких гарбузових (огірки, кавуни) на моїй ділянці відразу припинилися після того, як почав вносити в кожну лунку під рослину по піввідра крупнозернистого річкового піску. Роль кремнію для рослин ще недостатньо вивчена, але відомо, що його внесення в грунт у формі аморфного діоксиду кремнію в невеликій кількості (400 гр. на одну сотку) здатне підвищити врожай картоплі без внесення будь-яких інших мінеральних або органічних добрив майже в два рази, знижує пошкодження рослин також їх своєчасне підгортання.

У боротьбі з фітофторою значне місце належить і відомим агротехнічним заходам, більш раннє дозрівання і збирання картоплі. Адже хвороба проявляє себе не відразу, а лише через 60-100 (залежно від погоди) днів розвитку спор, тобто в липні-серпні. Раннє прибирання картоплі дозволяє уникнути періоду масового розвитку фітофторозу і, тим самим, отримувати повноцінний урожай. Для цього вже з лютого місяця починаю готувати посадковий матеріал. Для посадки використовую ранні та середньо-ранні сорти, та й саму посадку по можливості проводжу в ранні терміни, з кінця квітня по 20 травня, при цьому абсолютно не занурюючи бульби в грунт.

Роблю це так: кілочком на поверхні ділянки (часто без перекопування) розмічаю борозну — проводжу межу, розсипаю по ній гній або мінеральні добрива, розкладаю бульби і злегка, аби прикрити від розмивання дощами і впливу прямих променів сонця, підсапую їх.

Надалі, по мірі зростання, підсапую ще всього лише один раз. Бульби при цьому відразу розташовуються на гребенях, тобто в теплій грунтовій зоні, де активні мікроорганізми, що живлять рослини, і картопля швидше і сильніше зростає…

На 10-14 днів затримує розвиток фітофтори і своєчасне обприскування фунгіцидами, зазвичай перед змиканням бадилля між рядами, під час бутонізації або після тривалих дощів — мідними препаратами.

Взагалі, якщо ми хочемо серйозно вивчати заходи боротьби з фітофторою, дуже корисно спостерігати за лісовими грибами. Адже природа всіх грибкових одна. Зауважте: адже в холодну і жарку пору гриби в лісах припиняють рости. А їх перша поява влітку для мене — сигнал про те, що треба терміново вживати заходів щодо захисту рослин від підступних грибків і на садовій ділянці. Фітофтора підкрадається непомітно. Затримаєшся з обробкою на кілька днів або тиждень, коли хвороба проникне в рослину, і тоді боротьба з нею виявиться марною.

Після збирання картоплі обов’язкове видалення з ділянки гниючих залишків гички і бульб.

Вважаю, що миритися з щорічними втратами врожаю картоплі в сучасних умовах виживання особливо неприпустимо.

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015