Перші весняні роботи в саду та на городі

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 24.02.2014 в 20:00.
Перші весняні роботи в саду та на городі

Багато власників дач в більшості своїй «зимують» у місті і до весни рідко вибираються на свої ділянки. А деякі взагалі чекають, коли сніг зійде повністю і земля підсохне. А даремно!

Вже ранньою весною в садах і на ягідниках багато невідкладних справ: десь потрібно затримати потоки талих вод, щоб вони не розмивали і не pнесли грунт, в інших місцях треба звільнити посадки від тривалого затоплення.

А там, де вище, де земля підсохла — вже пора затримати вологу і провести боронування. Треба також подивитися, чи немає так званого «випирання» суниці, посадженої в кінці літа або у вересні минулого року. І якщо рослини опинилися на поверхні грунту, лише злегка утримуючись в ній корінням, потрібно акуратно заглибити кореневу систему повністю.

Рано навесні може виявитися і така неприємність, як ушкодження молодих дерев мишоподібними гризунами. Треба насамперед оцінити характер ушкодження. Якщо обгризли верхній шар кори, а внутрішній, м’який, прилеглий до деревини, уцілів, треба захистити його від підсихання.

Для цього пошкоджену ділянку обмазують садовим варом, деякі вважають за краще глину з коров’яком. Якщо кору обгризли до самої деревини і тим більше об’їдання по кільцю захоплює значну частину кола штамба, то для порятунку дерева роблять щеплення містком. Місток — це держак, що з’єднує живу, нормальну кору нижче і вище ушкодження. Для виготовлення містків нарізають сильні, добре визріли однорічні прирости або «дзиги» з цього чи інших дерев.

Місток повинен бути на 8-10 см довше, ніж кора пошкодженої ділянки. На дереві роблять т-подібний надрізи кори, а кінці живців косо зрізають. Для більш щільного прилягання держака з штамбом рекомендується прибивати живці невеликими цвяхами. Кількість містків може бути різною в залежності від кола штамба. Відстань між містками рекомендується близько 5 см. Проміжки між містками замазують садовим варом.

До розпускання бруньок обов’язкове агротехнічна та санітарна обрізка саду. Цю роботу на плодових і ягідних культурах треба проводити щорічно, тоді вона буде менше віднімати часу і сил і виконуватися більш ретельно. Завдання агротехнічної обрізки видалити старі гілки, не продуктивні, а так само слабкі і загущену крону.

Загалом треба виконати завдання — освітлити крону. Принципи такої обрізки своєрідні для різних порід дерев і чагарників, з урахуванням типу плодоношення. Технологію обрізки можна дізнатись в літературі, а так само з використанням і накопиченням власного досвіду.

При санітарній обрізці вирізують всі пошкоджені і заселені шкідниками і уражені хворобами рослин гілки або їх ділянки. Треба вирізати не тільки уражену ділянку, а й захоплювати 2-3 см здорової частини гілки. Зріз треба робити на бруньку, а не залишати «пеньок». «Пеньок» — це резервація для багатьох інфекцій і шкідників, якщо вони залишилися з минулого року, виріжте їх не тільки на деревах, а й на ягідних чагарниках.

Зрізи на деревах з діаметром 1 см і більше треба обов’язково замазувати садовим варом. Одночасно з санітарним обрізанням проводять лікування різного роду ран і виразок на штамбах і скелетних гілках. Рани зачищають до здорової кори і деревини і замазують садовим варом, попередньо продезинфікувавши її 1 % розчином мідного купоросу. Всі роботи з обрізки та лікування ран проводять тільки в суху погоду.

Плантацію суниці до початку росту або на самому початку його прочищають граблями від сухого листя. Цей прийом знижує запас інфекції, покращує аерацію грунту і освітлення самих рослин.

Ну от і позаду перші весняні роботи, але розслаблятися не можна. Ще бруньки тільки набухають або починають розпускатися, а в них або на них вже хтось харчується. Це можуть бути личинки попелиць, гусениці деяких листокруток, грушевої плодової вогнівки, молей, личинки медяниць, жуки яблуневого квіткоїда і т.п. Зазвичай, поки шкідники маленькі, шкода від них теж невелика і для багатьох не помітна. Тут не важко втратити пильність.

При огляді голих гілок, озброївшись лупою 4 — кратного збільшення, можна виявити присутність багатьох наявних шкідників. Чимало їх зимує і в грунті. Зазвичай близько бруньок подовжені, чорні, блискучі яйця попелиць. Попелиці зимують не тільки в стадії яйця під лусочками кори і біля основи бруньок, але нерідко у фазі личинок і безкрилих самок на стовбурах і коренях. У підстави плодових утворень, в ущелинах кори 2-4 річних гілок груші зустрічаються значно дрібніші, теж подовжені, жовті, без блиску яйця грушевої медяниці.

У цього шкідника зимують і дорослі особини в ущелинах кори і під опалим листям. Під відсталою корою на стовбурах і штамбах зовсім маленькі, майже кульки червоного кольору — яйця плодових кліщів. Самки павутинного кліща зимують в опалому листі, самки суничного кліща зимують біля основи черешків і під всохлим листям.

На яблуні, груші можуть зустрітися щитівки, на ягідниках і кісточкових культурах — ложнощитовки, а під ними численні яєчка. Щитки у щитівок складаються з трьох ліночних ковпачків, розташованих один під одним. У ложнощітовок ковпачок побільше і горбком. Після виходу личинок з-під ковпачків вони залишаються порожніми на гілці, але зберігаються і добре помітні.

Уважно оглядаючи на початку розпускання не тільки гілки, а й бруньки, можна виявити вже вирослі з яєць личинки попелиць, мідяниця. Якщо виявите краплі злегка жовтої рідини, то це результат харчування жуків яблуневого квіткоїда або гусениці листовійки. Іноді сік не виступає, але під лупою або не озброєним оком добре помітні наколи та інші ушкодження. Значить треба визначати кількість шкідника і якщо спостерігається перевищення порогу шкоди, пора проводити обробку.

Рано навесні, в кінці квітня — початку травня, на поверхні грунту можна виявити дрібні гриби, трохи побільше хлібної цвілі. Це готуються до атаки в новому сезоні дозрівають спори гриба, що викликають моніліальний опік плодових і пізніше плодову гниль на більшості плодових культур саду. Дощ під час цвітіння або пізніше найсприятливіший час для первинного зараження, а після певного періоду і прояв хвороби у вигляді коричневого опіку.

Загалом треба рано навесні проявляти максимум уваги, щоб потім не засмучуватися, щоб одного дня, вийшовши в сад і придивившись, не помітити, що листя смородини вкрилися пухирями, квітки яблуні перетворилися на світло-бурі ковпачки з черв’ячком усередині, на яблуні та груші з’явилися щільно згорнуті трубочки з листя.

Що ж сталося? Та це шкідники або їх потомство підросли і проявили себе повною мірою або після інкубаційного періоду проявилися хвороби. І справі тепер важко допомогти, потрібно було вживати заходів раніше. Треба пам’ятати, що у нас ідеальні умови для розвитку багатьох шкідників, хвороб рослин і бур’янів.

У період розпускання бруньок захищають кущі і дерева від попелиць, плодової молі, яблуневого квіткоїда та інших шкідників. Обробка перед цвітінням буде корисна від тих же шкідників, а так само від пильщика і малиново-суничного довгоносика — квіткоїда, але в цей час можна не встигнути позбутися яблуневої квіткоїда.

Перед самим цвітінням пора провести першу обробку проти хвороб: опіку плодових, парші та борошнистої роси яблуні та груші, борошнистої роси і антракнозу, краснухи слив і дірчастій плямистості кісточкових. Від хвороб в саду дозволені населенню препарати вектра, скор, бордоська суміш і хлорокис міді.

Після цвітіння обробки повторюють проти хвороб з інтервалом 7-10-14 днів, залежно від застосовуваного препарату, і додатково починають боротьбу зі сливовою і яблуневою плодожерками. Часто близькі або збігаються терміни боротьби з гусеницями персикової плодожерки і 2-м поколінням сливової. Гусениці плодожерок уразливі всього 3-4 дні від народження і до повного впровадження в плід, потім їм не страшні будь-які способи захисту.

Збільшується число супротивників застосування хімічної способу захисту врожаю. Проводячи хімічну обробку, ми не робимо прибавку врожаю, а зберігаємо його. Кожен вкладений рубль на захист окупається в 3-4 рази. Такого економічного ефекту не дає жоден інший захід.

Н. ОСТАПЧУК, агроном

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015