Курс долара впевнено прямує до позначки в 15 гривень
Подивитись всі дописи у розділі: Фінанси. Розміщено: 27.02.2014 в 13:21.Події останніх днів породжують у громадян України почуття стурбованості за свої кошти. Люди перестають вірити в гривню, курс якої демонстрував стабільність протягом майже трьох з половиною років. Але події нового 2014 залишки цієї віри стрімко вбивають.
Сьогоднішнє падіння курсу гривні до долара змусило громадян України згадати події п’ятирічної давнини. Тоді, восени 2008 — взимку 2009 років, курс гривні впав з 4,5 до 9 грн за 1 долар США. У підсумку стабілізувався на позначці 8 грн за долар. І ось тепер почалося нове падіння, а курс гривні до долара в нинішній Україні має важливе психологічне значення і символізує впевненість у завтрашньому дні.
Гривня пішла вниз і перевалила психологічний рубіж: у середу курс склав 10,20-10,50 грн за долар. Але для збільшення українського експорту, щоб наповнити бюджет податками і митами, валютний курс потрібно знижувати ще більше — до 15 грн за долар мінімум. Знову-таки, це б’є по кишенях громадян України. Виходить замкнуте коло, і, на жаль, сьогодні ніхто не знає, як же з нього вийти.
На цьому тлі почалася паніка серед вкладників, так як зниження курсу гривні до нинішніх позначок вже перевищило доходи по банківських відсотках на депозитах. А відсотки за вкладами українські банки до лютого обіцяли вище 20. Але от сьогоднішнє падіння курсу знецінило всі банківські перспективи українських вкладників в 2014 році. І вони почали знімати депозити.
За даними новоспеченого глави НБУ Степана Кубіва, з банків було знято близько 7 % обсягів депозитів, із загальної суми в 430 млрд. грн. Пік знять припав на 18-20 лютого: тоді громадяни зняли близько 30 млрд. грн.
У банках ввели щодобовий ліміт на знімання готівки і переводять депозити на картку. У вкладників залишився останній інструмент збереження заощаджень — валюта. Тому й спостерігаємо на неї ажіотажний попит. Як наслідок — пішли пропозиції щодо обмеження щодобового обміну валют громадянам України на суму 1000 доларів США. Звучать і пропозиції про заборону дострокового зняття вкладів громадянами України.
Фінансова і валютна кризи утворилися через те, що в результаті вуличних заворушень і різкої зміни влади з’ясувалося, що казна України порожня. Стан золотовалютних резервів Нацбанку України поки не озвучено, але приводу для оптимізму там мало. А головне, що іноземні банки через нестабільну ситуацію починають згортати кредитування. Так, російські Ощадбанк і Внешторгбанк вже заявили, що через ситуацію на фінансово-валютному ринку тимчасово призупиняють кредитування українських фізичних і юридичних осіб.
Однак саму більшу заклопотаність висловлюють західні фінансисти. Так, за чутками з дипломатичних кіл, до кінця лютого — початку березня Україні терміново потрібно отримати близько 5 млрд доларів для попередження дефолту. Крім того, українській стороні до 7 березня потрібно заплатити за отриманий у Росії газ в лютому. Але доля іноземних кредитів для України буде відома тільки після формування нового уряду. А які умови виставлять західні кредитори — дізнаємося пізніше, коли до Києва приїдуть офіційні делегації.
Наразі залишається лише гадати до якої позначки дійде курс долара, але межа в 15 гривень за долар вже не здається чимось неймовірним, а можне стати реальністю за день-два, якщо населення не отримає чітких сигналів про стабілізацію ситуації в країні.