Яку ціну заплатить Росія за приєднання Криму

Подивитись всі дописи у розділі: Точка зору. Розміщено: 09.03.2014 в 7:13.
Яку ціну заплатить Росія за приєднання Криму

Обов’язок підтримувати слабкий бюджет Криму — який щорічно обходиться Україні в 1,1 мільярда доларів — може перейти до Росії, якщо вона погодиться на приєднання цього сепаратистського регіону, проте витрати виявляться істотно вище, якщо Росія спробує підняти рівень доходів місцевого населення до середніх російських показників.

Незважаючи на те, що Крим є популярним місцем відпочинку, він не здатний забезпечувати себе самостійно без суттєвої допомоги ззовні, тому цього року 57 % його бюджету — це 3,03 мільярда гривень (321 млн доларів) — склали кошти, взяті з національного бюджету України.

Враховуючи те, що 16 березня має відбувся регіональний референдум, на якому жителі Криму вирішуватимуть, чи хочуть вони залишитися у складі України або стати частиною Росії, питання про те, звідки будуть надходити ці кошти в майбутньому, залишається без відповіді.

Раптова мілітаризація Криму тільки посилила його фінансове становище, оскільки тисячі озброєних солдатів — по всій видимості, російських солдатів, хоча вони не носять ніяких розпізнавальних знаків — найімовірніше, відлякають 6 мільйонів туристів, які приїжджають до Криму щороку. Велика частина туристів приїжджає з материкової частини України, тому, якщо цей регіон відокремиться, їх число суттєво зменшиться. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк вже заявив про те, що цього року туристичний сезон буде мертвим.

Крім того, що Києву доводилося фінансувати бюджет Криму, на ньому також лежав обов’язок виплати пенсій жителям цього регіону. В цілому, за даними міністерства фінансів України, на це йшло близько 1,1 мільярда на рік. Якщо Росія приєднає Крим до своєї території, ці витрати ляжуть на Москву.

Поки неясно, як Росія, якій цього року загрожує дефіцит у розмірі 9 мільярдів доларів, зможе впоратися з такими витратами. Міністерство фінансів Росії відмовилося прокоментувати ситуацію. Враховуючи щорічні витрати в розмірі 1,1 мільярда доларів, цей приморський регіон стане одним з найбільш витратних регіонів Росії — поряд з неспокійними регіонами Північного Кавказу, на субсидії яким Кремль витрачає величезні кошти.

Рівень цих витрат може стати ще вище, якщо Москва вирішить підняти розмір пенсій і зарплат жителів Криму до середнього рівня по Росії. Рівень валового регіонального продукту на душу населення в Криму складає близько 2 / 3 валового національного продукту України, і він на 80 % нижче російських показників. Середній дохід жителів Криму становить 2693 гривні на місяць, що наполовину менше середнього доходу в сусідньому Краснодарському краї, що входить до складу Росії.

Більше того, Крим відчайдушно потребує інвестицій у його інфраструктуру, на яку, за даними місцевого уряду, необхідно витратити 3 мільярди доларів. На цьому півострові також немає власної питної води та електрики, які надходять туди з материкової частини України.

У Росії зараз досить обмежена кількість варіантів швидкого вирішення цих питань. Москва пообіцяла прискорити будівництво моста через 5 — кілометрову Керченську протоку, що відокремлює східну частину півострова від Росії. Ідея будівництва цього мосту з’явилася ще в часи Другої світової війни, коли Адольф Гітлер розпорядився здійснити подібний проект, щоб допомогти нацистській армії захопити цінні нафтові родовища на території Кавказу і за його межами.

Російський проект будівництва моста знаходився в розробці протягом понад 10 років, але, поки відносини між Україною і Росією були хорошими, його економічна доцільність викликала масу сумнівів. Згідно з останніми даними, цей міст обійдеться в 500 мільйонів доларів. Тим часом, на Далекому Сході в 2012 році був побудований міст між Владивостоком і островом Російська, який в два рази коротше проектованого моста через Керченську протоку і який обійшовся Росії в два рази дорожче.

У сенсі потенційних доходів Крим навряд чи може щось запропонувати Росії. Його валовий регіональний продукт у розмірі 1 мільярда доларів — це ніщо в порівнянні з 2 — трильйонами валового національного продукту Росії.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015