Чи можна пересаджувати тюльпани весною. Терміни пересадки тюльпанів

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 11.03.2014 в 17:35.
Чи можна пересаджувати тюльпани весною. Терміни пересадки тюльпанів
Терміни пересадки тюльпанів

Рідкісний палісадник або клумба обходяться навесні без сходів тюльпанів, які поряд з первоцвітами теж вважаються вісниками весняного настрою. Навіть незважаючи на нетривалий період цвітіння, ранні та пізні, прості й махрові, однотонно забарвлені і строкаті, рідкісні голландські і звичні вітчизняні — вони неодмінно захоплюють ароматом і витонченістю квіток. Шанувальників тюльпанів приваблює простота агротехніки і багато висаджують їх, не прагнучи отримати цибулини екстра — класу, з яких голландські квітникарі щорічно вирощують виставкові екземпляри. Адже в Країні тюльпанів, як відомо, це вже «поставлено на потік», а наші дачники і садівники не надто обтяжують себе виконанням усіх необхідних вимог. В результаті їх ділянки переповнюються тюльпанами з дрібними, часто спотвореними квітами, які з часом взагалі перестають цвісти. Рятівною процедурою для цих цибулинних вважається щорічна пересадка, що допомагає зберегти сортові характеристики, призупинити нестримне розростання і відновити безнадійно втрачену декоративність.

У літературі тюльпан фігурує, як багаторічна цибулинна рослина, але голландці стверджують, що при достатній наявності посадкового матеріалу ці цибулинні вигідніше культивувати як однорічники. Дійсно, цибулини багатьох голландських сортів, які виросли в спеціальних розплідниках, в умовах наших садових ділянок тільки в перший рік дають квітку. Особливо це помітно на багатоквіткових примірниках, у яких без спеціального догляду на другий рік втрачається ознака багатоквіткових, квітки що з’являються після першого-другого, ростуть недорозвиненими і «сліпими». Однак практичний досвід підтверджує, що при виконанні всіх правил посадки та догляду у інших видів тюльпанів (особливо вітчизняних) сортові характеристики і декоративність не втрачаються протягом 2 — 3 років. Цією обставиною і користуються приватні садівники, адже кількість посаджених на їхніх ділянках сортів тюльпанів буває досить великою і щорічна пересадка стала б занадто клопіткою. А якщо врахувати, що для правильного визрівання цибулин в період зберігання потрібно створювати спеціальний температурний режим з потрійною зміною температури, то щорічна викопка і правильне зберігання часто забезпечуються тільки виключно дорогим сортовим екземплярам.

Пересадку через 2 — 3 роки, звичайно, бажано здійснювати тільки в тому випадку, коли тюльпани ростуть здоровими і повноцінно цвітуть. Якщо спостерігаються деформації у розвитку бутонів і пелюсток, відсутність цвітіння, ознаки захворювань — значить рослинам не підходить грунт, цибулини вражені хворобами і шкідниками або посадка була проведена неправильно. У всіх цих випадках тюльпани вимагають термінової пересадки з дезінфекцією здорового посадкового матеріалу.

Термін «термінова пересадка» не має на увазі негайного переселення вже вегетуючих рослин, так як це може порушити природний розвиток їх цибулин. У тюльпана протягом одного річного циклу формуються і найбільша цибулька, і дрібні дочірні цибулини. Найбільш активно ці процеси відбуваються в період бутонізації та цвітіння рослини, і до кінця засихання листків в кожній цибулинці вже є зачатки майбутнього першого листочка і дочірніх цибулин, а в самій великий (замісної) — зачатки всього листя, квітки, замісної та дочірніх цибулин. До часу викопування (червень — липень) вони вже мають власну луску і легко відокремлюються, але на цьому їх дозрівання не припиняється. При сприятливій температурі тільки до кінця періоду зберігання у всіх цибулин починає розвиватися коренева система, а в замісної цибулині повністю диференціюється квітка. Посаджені в цей час (середина — кінець вересня), вони протягом наступного місяця активно нарощують коріння і висувають проростки майже до поверхні грунту, після чого призупиняють розвиток і в такому вигляді зимують.

Якщо проаналізувати вищесказане, стає очевидним: пересадка під час вегетації може порушити процес закладки цибулин майбутніх поколінь і вкрай не бажано, особливо якщо при пересадці планувалося поділ гнізда або відбраковування ураженого хворобами посадкового матеріалу. Для розсаджування (пересадки) тюльпанів викопувати їх рекомендується в червні — липні, коли листя засохнуть на дві третини довжини, а висаджувати у вересні, після зниження температури грунту до +9 — +10 ° C. Однак практичний досвід підтверджує, що навіть пізно куплені і посаджені взимку або навесні цибулини теж нормально розвиваються. Зимова посадка, природно, утруднюється промерзанням землі, але в умовах м’якого клімату цілком можлива. Для цього намічають розміри канавки, знімають верхній шар мерзлої землі на глибину 18 — 20 см, засипають на дно пухкий покупний грунт (садову землю), висаджують в нього цибулини і повертають на місце викопану мерзлу землю. Посадки вкривають сухим листям (гілками або ялиновим гіллям) і плівкою, і добре присипають снігом. Плівку знімають навесні після сходу снігу (у березні), а укриття — коли прогріється грунт.

З приводу весняної посадки і зимового зберігання цибулин у квіткарів часто виникають розбіжності. Одні рекомендують зберігати їх загорнутими у папір в прохолодному місці (овочевий відділ холодильника) до самої висадки в квітні; інші радять взимку ущільнено посадити цибулини в контейнер (ящик завглибшки близько 15 см), присипати шаром землі (не більше 5 см ) і теж помістити в прохолодне місце. Після появи сходів контейнер (ящик) слід перенести в сад і прикопати. Якщо враховувати природні цикли розвитку цибулини тюльпана, то другий варіант можна вважати більш кращим. Цвітуть зимові та весняні посадки тюльпанів пізно, коли посаджені восени їх родичі вже відцвітають, але недоліком це назвати не можна. Адже за допомогою такого нестандартного прийому можна продовжити цвітіння тюльпанів на ділянці.

Пригнічений розвиток тюльпанів може бути наслідком порушень умов посадки — невідповідного складу грунту або велика глибина посадки. У цих випадках цибулинні пересаджують на нове місце і по можливості виконують такі вимоги: грунт має бути з нейтральною реакцією, супіщаним, за рік до посадки добре удобреним перегноєм. Не можна висаджувати тюльпани після інших цибулинних і пасльонових або повертати на колишнє місце раніше, ніж через 5 — 6 років. І, хоча зав’явши після цвітіння листя цибулинних виглядають не дуже декоративно, повністю видаляти їх настійно не рекомендується до повного висихання: без фотосинтезу недозріла цибулина втрачає частину органічних речовин, дрібніє і розвивається неправильно. Мульчування компостом, своєчасні поливи, розпушування грунту та видалення бур’янів — мінімальний догляд, необхідний для закладки «майбутніх поколінь» в цибулинах тюльпанів.

Глибина посадки, як і для решти цибулинних, для тюльпанів має велике значення. Найпростіше її обчислити за розміром посадкового матеріалу — глибина повинна бути дорівнює потрійній висоті цибулини. Коли розростання гнізд небажано, застосовують і більш глибоку посадку окремих сортів, але тюльпани майже всі болісно переносять недолік тепла на глибині і відмовляються цвісти. Якщо відсутність цвітіння триває більше 2 — 3 років, значить рослина посаджено глибоко і вимагає пересадки.

Важливою складовою, на яку слід звернути увагу при пересадці (розсаджування гнізд), є і посадковий матеріал. Після викопування цибулини в обов’язковому порядку слід розділити за сортами, промити і просушити, щоб вчасно виявити і відбракувати уражені.

Іноді садівники, які ще не визначилися з точним місцем для посадки тюльпанів (не готова клумба, грунт, будівельні роботи тощо), вдаються до цікавого прийому. Всаджують цибулини в глибокі (20 — 25 см) пластикові або металеві корзини (ящики) і тимчасово прикопують їх в саду, а на підготовлене постійне місце ящик переселяють навіть під час вегетації тюльпанів. Така пересадка дозволяє не порушувати кореневу систему і не турбувати цибулини, що забезпечує подальший нормальний розвиток рослин. Влітку гнізда можна легко витягти з землі разом з ящиком і розсадити цибулини, як звичайно.

Любити тюльпани можна по-різному: одним досить просто захоплюватися їх цвітінням, а інші готові щорічно пересаджувати цибулини, щоб нарешті виростити шикарні, як на виставці, екземпляри. Якщо ви відносите себе до другої категорії, постарайтеся правильно використовувати викладену в цій статті інформацію, і тоді тюльпани вашої мрії вже в найближчому майбутньому будуть цвісти на ділянці саме так, як ви цього побажаєте.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015