Пікіровка розсади помідорів

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 13.03.2014 в 21:36.
Пікіровка розсади помідорів

На дворі вже середина березня, скоро весна повністю увійде в свої права і заколоситься розсада на підвіконнях готова до висадки у відкритий грунт. До речі, з посівом насіння помідорів на розсаду поспішати не варто, це огірок може посидіти на підвіконні, погрітися в променях сонця трохи перерости і дати врожай у звичайні терміни навіть будучи висадженим в такому вигляді на ділянку, а ось помідор перетримувати на підвіконні не можна — затримка врожаю буде гарантована.

Взагалі розмову про правильну пікіровку розсади помідора хочеться почати з побажання вирощувати розсаду відразу в окремих стаканчиках, так ніяка пікіровка не потрібна, але так, на жаль, потрібно досить багато місця для розсади вже з перших годин її життя, а цього, на жаль, не всі можуть собі дозволити.

Хочеться заперечити тим, хто вважає, що пікіровка це дрібниця, насправді пікіровка це найвідповідальніший період в «біографії» розсади — один необережний рух в прямому сенсі цього слова і крихітній рослині прийде кінець.

Коли ж приступати до пікіровки? Напевно, кожен з вас читаючи літературу або просто вникаючи в розмову сусідів городників, чув — помідор пікірують при появі першого справжнього листка. Все вірно, але хочеться відкоригувати цю фразу — не листа, а листя, мені наприклад не зустрічалося рослина, яка сформувала б спочатку один лист, а потім другий, зазвичай відразу утворюється пара листя. Якщо перекласти цей процес на календарну добу, то перших справжніх листків доведеться чекати зовсім недовго — приблизно тиждень. Але це все умовності і багато в чому ступінь розвитку і головне швидкість розвитку розсади залежить від сорту, так ранні культури можуть сформувати пару справжніх листків і бути готовими до пікіровки вже на п’ятий день, середньостиглі на сьомий, а пізні на десятий. Тому календар — календарем, а очі нам теж не даремно дано, можна пікірувати на день раніше або на пару днів пізніше — страшного нічого не станеться.

Занадто поспішати з пікіровкою не потрібно, молода розсада дуже тендітна, можна, навіть приклавши мінімум зусиль, заподіяти їй шкоду, але й затягувати з цим важливим заходом теж не можна. Доводиться іноді чути, що нібито і тиждень нічого не вирішить, мовляв куди поспішати, але насправді тиждень — це вже багато, так при посіві в ящики помідори сходять густо — щіткою, їх коренева система розвивається стрімко, особливо якщо грунт родючий, часто маленькі рослинки переплітаються корінням і відокремити одну від іншої не пошкодивши ніжну кореневу систему стає дуже складно. Тому найоптимальніший термін, для так скажемо універсального сорту це 10-12 днів від появи перших сходів.

У самому процесі пікіровки нічого складного немає, головне бути дуже акуратним. Починати пікіровку краще тоді, коли у вас є вільний час, щоб не поспішати і не поглядати на годинник. Володіти ви повинні, крім часу, ще й вільною площею, адже пересадка розсади з скриньок в стаканчики, як правило, збільшує об’єм займаний розсадою рази в чотири. Якщо ж у вас стільки вільної площі немає, то можна провести попередню пікіровку в маленькі стаканчики, які можна висадити у відкритий грунт цілком, не порушуючи грудки землі. Це можуть бути невеликі торфоперегнійні горщики, їх згодом можна висадити або в більші горщики, якщо це буде необхідно, або відразу в грунт, наприклад в грунт теплички. Для тих же, у кого площа дозволяє можна рекомендувати пікірувати помідори в горщики об’ємом півлітра або ж літр. Горщики більшого розміру брати не варто, навіть літра буває забагато. Вся справа в тому, що коренева система ще невелика, часто вона не може увібрати всю вологу від поливної води, тому є ризик виникнення такого небезпечного захворювання, як чорна ніжка. Але якщо іншого вибору немає, і доводиться використовувати великі стаканчики або горщики, то в грунт можна додати на кінчику чайної ложечки суперфосфату і трохи біогумусу, який зараз легко дістати. Часто можна почути пораду додавати в грунт і сульфат калію, це робити не забороняється, однак з об’ємом потрібно бути дуже акуратним, вносити потрібно дуже мало.

Але повернемося безпосередньо до пікіровки — перед її початком необхідно припинити поливи. Зазвичай якщо ви збираєтеся пікірувати, скажімо, в середу, то поливи потрібно припинити в неділю, тобто за пару днів до початку пікіровки. Поливати в день пікіровки не можна, тому, що земля буде занадто важкою і дуже ніжні корінці її можуть просто не витримати і обірватися повністю або частково. Якщо ж довше не поливати то земля може виявитися занадто сухою обсипатися, оголюючи коріння, що також нічим хорошим для рослин не буде.

Ідеальний варіант — це коли кожна рослинка має невелику земляну грудку біля коріння. Грунт не повинен налипати, він як би повинен огортати коріння, захищаючи їх і від пошкоджень і від осушення.

З ящика сіянці краще витягувати за допомогою чайної ложечки, але робити це зворотною стороною, тобто тією частиною, за яку ми її зазвичай тримаємо. Однією рукою ніжно беремо за стовбур, а іншою підкопує корінці і трохи тягнемо, рослина повинна як би опинитися на ручці ложки. Далі ми переміщаємо сіянець в підготовлений вже горщик. Як його підготувати? Дуже просто — насипати грунт, гарненько його зволожити і зробити поглиблення. Поглиблення повинно бути таким, щоб помідор міг заглибитися майже до сім’ядольних листочків, щоб надалі стимулюватиме зростання додаткових коренів. Після того, як корінці поміщені в поглиблення, грунт необхідно злегка втиснути великим і вказівним пальцем і трохи ущільнити — справу зроблено!

У висновку хочеться сказати про необхідність у прищипці частини кореня. Часто в літературі можна бачити рекомендації, а на форумах обговорення про необхідність цього заходу. На самому ділі, хочу зауважити, що зазвичай розсада добре вдається навіть і без цієї екзекуції, тим більше, що викопати всю кореневу систему навіть будучи дуже акуратним людиною, малоймовірно вдасться, як пишуть багато — частина кореня все одно відривається і залишається в грунті, тому вважаємо, що додатково травмувати, і без того поранену рослину, не потрібно.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015