Коли висаджувати гладіолуси. Підготовка цибулин гладіолусів до посадки

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 16.03.2014 в 17:12.
Коли висаджувати гладіолуси. Підготовка цибулин гладіолусів до посадки

Нарешті за вікном справжня весна, інтенсивно тане сніг, а температура навіть уночі не «йде в мінус», настала пора коли можна сміливо витягувати з надійних сховищ цибулька так улюблених усіма нами гладіолусів. Природно що перед тим як висадити їх у грунт турботливий господар або господиня обов’язково огляне їх і проведе цілий комплекс приємних заходів для того щоб «розбудити» цибульки і приготувати їх до посадки. Найчастіше, щоб зробити все правильно і не поспішаючи, необхідна пара тижнів, тільки так ви встигнете зробити все необхідне.

Для чого ж потрібна передпосадкова обробка цибулин гладіолусів? У першу чергу вона дозволяє відібрати найкращий посадковий матеріал, очистити його від лусок, якщо потрібно то і обробити стимуляторами, вони активізують імунні процеси і позбавлять від багатьох захворювань.

Починаємо, звичайно, з попереднього огляду та видалення тих цибулин, що нам не сподобалися. Цибулини витягують і ретельним чином оглядають, всі хворі або сильно пошкоджені які необхідно викинути. Якщо ж пошкодження на цибулині незначне то його можна акуратно вирізати дуже гострим ножем, а місце «операції» обов’язково обробити зеленкою. Пам’ятайте, що такі цибулини ні в якому разі не можна висаджувати відразу після проведення операції, вони обов’язково повинні полежати кілька днів (краще днів п’ять), так місце зрізу зарубцюється і не піддасться гниллі.

Щоб прискорити подальше проростання цибулин, тим самим наблизивши період цвітіння, необхідно очистити їх від криючих частинок. Проте проведення цієї процедури вимагає особливої обережності, ви можете ненароком пошкодити паростки, особливо це небезпечно на ранніх сортах, тому подумайте, чи потрібно так ризикувати?

Перед посадкою цибулини бажано розсортувати, зазвичай сортування проводять восени, але якщо ви цього не зробили, то весна теж підійде. За правилами висаджувати разом найкраще цибулини однакового розміру, так ви досягнете вирівняних рослин.
Наступний етап це пророщування цибулинок гладіолуса, перед яким настійно рекомендується провести термічну обробку їх у гарячій воді. Обов’язково дотримуйтеся температурний режим, вода повинна бути розігріта до 28- 32 С, не більше, тільки така температура дозволить прискорити, а не стане причиною затримки розвитку рослини. Після такої обробки вологі цибулини обов’язково необхідно гарненько просушити, розклавши в один шар на сухому матеріалі так, щоб навіть бочками вони не стикалися. Доброї просушки можна домогтися в провітрюваному приміщенні при температурі порядку 24 – 26 С.

Приміщення, в якому відбувається просушка цибулин обов’язково має бути сухим, інакше активізується ріст кореневої системи, коріння починають інтенсивно рости. Це погана ознака, так цибулини втрачають даремно енергію проростання і при попаданні в грунт починають відставати від своїх побратимів, які зберігалися правильно, у розвитку, та й коренева система дуже крихка і при посадці частина коренів буде втрачена.

Зазвичай при зберіганні в належних умовах з помірними температурами протягом трьох тижнів, на цибулинах утворюються паростки і невеликі горбки на місці майбутніх коренів, такі цибулини вважаються ідеально підготовленими до посадки. Якщо ж за такий тривалий період зберігання ні того ні іншого не утворилася то цибулину слід не допускати до посадки і вибракувати.

Наступний етап це безпосередня передпосадкова обробка цибулин. Пам’ятайте що терміни посіву необхідно вибирати залежно від умов вашого клімату, слід враховувати їх і вибираючи терміни початку підготовки цибулин. А ось перед посадкою в будь-якій кліматичній зоні необхідно обробити цибулини марганцівкою. Зазвичай замочують у розчині перманганату калію години на півтори-два.

Крім марганцю або замість нього можна використовувати стимулятор росту, у вільному продажу їх зараз величезна кількість. Такі препарати зазвичай стимулюють і ріст і розвиток рослин, а також активізують імунні системи рослини, запобігаючи появі ряду захворювань. У розчині стимулятора цибулини витримують зазвичай ніч. Проводять замочування безпосередньо перед висадкою.

Ну і нарешті, хочеться дати кілька порад по передпосадковій обробці діток гладіолуса. Зазвичай вони покриті кіркою, яка служить захистом від проникнення бактерій, які викликають небезпечні захворювання. Раджу перед посадкою видалити повністю цю оболонку акуратно підчепивши нігтем. Якщо цього не зробити, то сходи з’являться набагато пізніше, а іноді дітки не проростають зовсім.

Головне не поспішати, але і не зволікати, оптимальний час для зняття оболонки приблизно за два тижні до її висадки. Ну а обробку марганцівкою або замочування в розчині стимулятора росту у випадку з дитинкою можна не проводити.

Як же дізнатися час, коли садити гладіолуси? Оптимальна температура грунту для висадки гладіолусів — це +8-10 градусів на глибині 20 см. Зазвичай посадку гладіолусів проводять в середині квітня – на початку травня. Якщо в перший тиждень після висадки гладіолусів і буде заморозок, то особливої шкоди він не принесе — в цей період відбувається вкорінення рослини.

Висаджувати гладіолуси краще в східно-західному напрямку. У невеликий шар піску, злегка вдавлюючи, викладаємо бульби, припудривши їх деревною золою, знову насипаємо шар піску, поливаємо слабким теплим розчином марганцівки і тільки потім кладемо шар грунту. Така методика полегшує грунт, створює сприятливі умови для росту рослин, а восени їх зручно і легко витягувати разом з дітками.

Н. Хромов

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015