Ожина на садовій ділянці

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 24.03.2014 в 7:07.
Ожина на садовій ділянці
Ожина

Приємно бродити в кінці літа серед диких заростей ожини, збираючи стиглі ягоди, які наче увібрали в себе сонячне тепло. Але що, якщо у ваших краях не водиться дика ожина? Тоді посадіть культурні сорти в своєму саду, і ласощі будуть під рукою, коли вам захочеться його скуштувати. Садові сорти виростити досить легко, вони дають рясний урожай великих соковитих і солодких ягід, вигідно відрізняються від дрібної і нерідко терпкої дикої ожини. Якщо ваша ділянка невелика, зупиніть свій вибір на компактних сортах без колючок або гібридах ожини і малини.

Вирощування ожини

Труднощі. Розводити дуже легко, але вимагає щорічної обрізки.

Місце. Ожина не надто примхлива, вона може рости в тіні або навіть на важкому глинистому грунті. Гібриди потребують кращого грунту і більшого захисту. Ви можете обмежитися одною рослиною: воно дасть близько 4,5 кг ягід, якщо мова йде про хороший сучасний сорт.

Простір. Компактні різновиди займають відрізок опори завдовжки близько 2 м, більші сучасні сорти — 2,5-4 м.

Догляд. Рясно поливайте, поки рослина не вкорениться. Ретельно просапуйте грунт навколо рослини, навесні не забувайте про мульчу добре перепрілою органікою, наприкінці квітня бажано вносити універсальне добриво.

Зберігання. Ожина найсмачніше свіжа, але її можна заморожувати або використовувати для приготування компотів, киселів, варення, джемів, желе, начинки для пирогів.

Догляд за ожиною

Ожина вимагає надійної опори. У цій якості підійде огорожа або стінка навісу, потрібно тільки закріпити на ній горизонтальні ряди дроту, до якої ви будете підв’язувати пагони в міру зростання. Можна спорудити опору з жердин висотою 1,2-1,5 м, натягнувши дріт між ними. Залиште достатньо місця навколо куща для зручності підгодівлі, обрізки та збору врожаю. Сорти без колючок підходять для формування на садових арках.

Обрізка ожини

У першу весну або відразу після посадки обріжте найсильніші, товсті гілки до 25-30 см над землею. Видаліть всі тонкі і слабкі пагони. Це стимулює розвиток життєстійких, міцних пагонів з бруньок на кореневищі. У міру росту пагонів підв’язуйте їх до дроту. Як тільки вони досягнуть довжини більше 2 м, обріжте їх на 15 см, щоб на них формувалися бічні відростки, на яких утворюються ягоди.

Вирізайте старі пагони, звільняючи місце для нових і даючи поштовх розвитку сильних молодих пагонів, які в майбутньому замінять нові гілки. Щорічна обрізка повинна проводитися одночасно з підв’язування нових гілок незабаром після збору врожаю.

Описаний тут спосіб обрізки дозволяє створити віяло з відкритим центром, в якому справа і зліва розташовуються плодоносні гілки, а посередині — пучок молодих пагонів, які будуть плодоносити в наступному році. Це дозволить вам з першого погляду оцінити, які гілки треба вирізати після плодоношення, а які залишити на майбутній рік.

Як обрізати і формувати ожину і її гібриди

Після посадки виберіть самі здорові, сильні гілки, щоб формувати їх на дротяній опорі з інтервалом близько 30 см. Видаліть хворі та пошкоджені верхівки гілок. Молоді пагони, які виростають з бруньок на кореневищі, підв’язуйте неміцно до центрального жердини, збираючи в пучок.

Незабаром після збору врожаю зріжте всі старі гілки біля самої землі. Якщо залишити їх, вони сильно розростуться, але не дадуть багато ягід, так що краще щороку замінювати їх новими гілками з центрального пучка.

Виберіть у центральному пучку найміцніші гілки і сформуйте з них на дротяній опорі нове віяло. Видаліть слабкі або хворі. Збережіть центральний просвіт для молодих пагонів. Навесні видаліть пошкоджені кінці гілок.

Перші ягоди ожини

Достигаючи, ягоди стають блискучими, чорними, трохи м’якими на дотик. Відбувається це в кінці літа або початку осені, залежно від сорту. На одному кущі ягоди достигають не одночасно, а протягом кількох тижнів. Дозволяйте їм визрівати повністю. Гібриди зазвичай приносять урожай раніше сортів ожини. Їх ягоди нагадують велику малину, тільки трохи кислувату, глибокого, насиченого відтінку пурпурно-червоного.

Слідкуйте за цим…

Малинові жуки нападають і на ожину і її гібриди. В іншому ці культури мало страждають від шкідників і хвороб. Тільки не забувайте регулярно збирати стиглі ягоди.

Варто спробувати сорти…

Сортова ожина

Веронік (Veronique). Дуже гарний сорт з рожевими квітами, без колючок, компактний, гілки майже прямі — їх легко формувати біля жердини і біля огорожі, у вигляді віяла. Плодоносить рясно. Ягоди великі. Дозрівають в кінці літа.

Лох-Несс (Loch Ness). Дуже компактний сорт з короткими гілками без колючок. Може обходитися без опори. Формуйте його як сорти малини, що дозрівають влітку. Ягоди конічні. Дозрівають в середині серпня.

Орегон Торнлесс (Oregon Thornless). Гілки акуратні, без колючок. Декоративне листя. Ягоди дозрівають наприкінці серпня.

Фантазія (Fantasia). Гілки сильні, колючі. Ягоди великі. Дозрівають в кінці серпня.

Гібриди ожини

Деякі з них мають особливі назви, інші продаються під загальною назвою гібрида.

Блек Батт (Black Butte). Рослина компактна, з гілками довжиною до 2,5 м. Ягоди довгасті. Дозрівають в кінці липня.

Бойзенова ягода. Гібрид ожини та малини. Плодоносить рясно. Переносить посуху краще ожини. Є різновиди без колючок. Ягоди великі, пахучі, схожі на ожину. Дозрівають в липні і серпні.

Тайберрі. Гібрид ожини і малини. Вважається кращим з гібридів. Гілки досягають 3 м у довжину. Ягоди насиченого червоного кольору, великі, смачні свіжі і після кулінарної обробки. Сорт Букінгем (Buckingham) не має колючок, приносить хороший урожай в липні і серпні.

Таммелберрі. Гібрид на основі Тайберрі. Культивувати його важче, ніж Тайберрі, він більш схильний до негоди. Ягоди схожі на Тайберрі. Дозрівають з середини липня по кінець серпня.

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015