У Криму відмовилися створити територіальну автономію для татар

Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 30.03.2014 в 13:26.
У Криму відмовилися створити територіальну автономію для татар

Влада Криму має намір реалізувати плани зі створення національно-культурної автономії для місцевих татар. Про це розповів перший віце-прем’єр регіону Рустам Теміргалієв.

За його словами, це допоможе зберегти самобутність і захистити культурні права кримсько-татарського народу. Правда, при цьому не йде мови про створення будь-яких нових внутрішньотериторіальних утворень на півострові.

Крім того, найближчим часом, Держрада Криму обговорить кандидатури представників татарського населення, яким належить увійти до складу уряду, нагадав Теміргалієв. Очікується, що вони займуть крісла міністра промисловості, голови комітету у справах національностей, а також посаду одного з віце-прем’єрів.

Раніше стало відомо, що кримськотатарський меджліс (неофіційний представницький орган) приступив до юридичних процедур щодо створення в Криму татарської національно-культурної автономії. Таке доручення меджлісу дали учасники курултаю — національного з’їзду.

На референдумі, який відбувся 16 березня майже 97 відсотків виборців проголосували за входження Криму до складу Росії. Юридично ця процедура була завершена в кінці березня, коли парламент РФ ратифікував, а президент підписав відповідні договір і федеральний закон. Тоді меджліс закликав татар не брати участі у плебісциті.

Раніше, кримські татари заявляли про готовність створити автономію.
Глава меджлісу Криму Рефат Чубаров заявив про готовність почати процедуру створення національно-територіальної автономії кримських татар, повідомляє «Кримінформ».

Про це він повідомив на позачерговій сесії Курултаю (з’їзд представників кримськотатарського народу), що проходила в Бахчисараї. За його словами, таке рішення спиратиметься на Декларацію ООН про права корінних народів, а також ряд інших міжнародних актів.

Таким чином, як підкреслював Чубаров, «ми підкреслюємо незаперечність того, що Крим є історичною територією, на якій сформувався кримськотатарський етнос».

При цьому Чубаров нагадав, що 6 березня меджліс опублікував заяву, в якій закликав кримських татар та інші національності бойкотувати референдум про статус республіки. На його думку, практично всі кримські татари відмовилися приходити на виборчі дільниці 16 березня.

Одночасно, глава меджлісу висловив невдоволення, що тепер «зміна статусу Криму в наші дні відбувається без яскраво вираженої на те волі кримськотатарського народу». Чубаров підкреслив, що меджліс готовий зайнятися встановленням відносин з Радою Європи, Євросоюзом, ОБСЄ, іноземними парламентами і урядами, якщо отримає відповідний дозвіл Курултаю.

На порядку денному, в учасників заходу стоїть питання створення кримськотатарської автономії на території півострова. Крім представників кримських татар, на з’їзді були присутні президент Татарстану Рустам Мінніханов, глава ради муфтіїв Росії Равіль Гайнутдін і віце-прем’єр Криму Рустам Теміргалієв. Ініціатором ідеї формування автономії виступив меджліс, який є виконавчим органом Курултаю.

Виступаючи з промовою перед присутніми , Мінніханов пообіцяв допомогу керівникам меджлісу в організації зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним. За його словами, нещодавно він особисто розмовляв з главою держави. Татарстанський лідер запевнив, що Путін «зацікавлений у сприятливому вирішенні питань, пов’язаних з кримськотатарським народом».

Незадовго до початку роботи Курултаю, член меджлісу, депутат Держради Криму Ремзі Ільясов повідомив, що меджліс вимагає закріпити права кримських татар в нормативно-правових актах.

Напередодні заступник голови Держради республіки Григорій Іоффе відзвітував про розробку проекту нової Конституції Криму. Він розповів, що, незважаючи на дану владою обіцянку, в основному законі буде відсутня 20-відсоткова квота для кримських татар на участь в органах влади. Депутат пояснив, що парламент республіки прийняв таке рішення до проголошення незалежності й возз’єднання з Росією. За його словами, в РФ «немає правових підстав для введення будь-яких квот», в тому числі і за національною ознакою.

Однак Іоффе вказав, що скасована квота буде присутньою в сферах держуправління, де немає виборних посад. Також, як запевнив заступник голови парламенту, кримськотатарська мова отримає статус державної поряд з російською та українською.

14 березня прем’єр-міністр Криму Сергій Аксьонов заявив, що провів зустріч з лідерами громади та меджлісу. Він повідомив, що на референдум прийдуть більше половини татар. Як відомо, явка на минулому плебісциті склала 83 відсотки.

Кримські татари осіли на території Криму в XIII-XVII століттях. У середині XIII століття півострів став частиною Золотої Орди. У 1475 році регіон завоювала Османська імперія. Пізніше Стамбул надав татарам автономію.

У 1783 році, після російсько-турецької війни, Крим увійшов складу Російської імперії. В даний час на території республіки проживають 260 тисяч татар, які складають 14 відсотків населення півострова.

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015