Як позбутися від попелиці (тлі) на садових ділянках

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 02.06.2014 в 15:58.
Як позбутися від попелиці (тлі) на садових ділянках

Помиляються ті садівники-любителі, які вважають попелицю (тлю) нешкідливою комашкою. Влаштовуючись на рослинах, колонії попелиці висмоктують сік з листя, бутонів, квіток. Найбільшої шкоди попелиця завдає молодим деревам, ягідним чагарникам, викликаючи скручування і пожовтіння листя. Пагони в результаті пошкоджень викривляються і значно відстають у рості. Цукристі виділення шкідників, забруднюючи листову поверхню, порушують нормальну життєдіяльність рослин.

У природі існують декілька тисяч видів попелиці, які завдають шкоди садовим, городнім та іншим культурам.

Зелена яблунева попелиця з’являється на яблуні, груші під час розпускання бруньок, її велике скупчення спостерігається на кінцях гілок.

Сливова попелиця розселяється і пошкоджує всі кісточкові культури, викликаючи передчасне опадання листя, подрібнення і осипання плодів.

Вишнева попелиця заподіюють шкоди молодим зростаючим деревам. Пошкоджені органи деформуються, листя стає дрібним і засихає. Пагони нормально не розвиваються, а взимку можуть підмерзнути.

Враховуючи наслідки, завдані попелиць, варто нагадати садівникам, особливо початківцям, про способи захисту рослин нехімічними засобами. Я, наприклад, готую і застосовую відвари і настої дикорослих і культурних рослин, які мають інсектицидні властивості. Відшукати таку сировину нескладно. Це бадилля картоплі, цибуля ріпчаста, перець стручковий гіркий, томат, часник, кульбаба, щавель, ромашка, тютюн та інші рослини.

Виявивши в старому дачному виданні замітку «Чистотіл — хороший інсектицид», я перевірив його на практиці. Дрібно нарізав 3-4 рослини чистотілу, залив їх відром теплої води, додав розведеного господарського мила (20 г) і настояв близько трьох годин. Потім процідив через решето в невеликий тазик і занурював у розчин по кілька разів пошкоджені верхівки пагонів вишні і сливи. Наступного дня я не виявив тлю, а також слідів опіку. Те ж саме зробив зі смородиною — результат відмінний. Як відомо, чистотіл до кінця літа стає сухим і грубим, він втрачає свою «забійну» силу. Тоді я починаю застосовувати настій бадилля томатів. Для цього дрібно ріжу бадилля (500 г) і заливаю відром води, кип’ячу 30-35 хвилин. Один стакан такого розчину розводжу в 1 л води. Обприскую будь-які рослини, заселені колоніями попелиці. Крім томатного бадилля користуюся настоєм бадилля картоплі. Для цього 1,5 кг зеленої подрібненої маси настоюю протягом трьох годин в 10 л теплої води, проціджую і обприскую.
Проти колоній попелиці допомагає настій з махорки. Взяти 100 г тютюнового пилу і 1 л води, прокип’ятити протягом однієї години, процідити, 300-400 г відвару розбавити у відрі води і обприскувати рослини. Для досягнення кращого ефекту обприскування можна повторити кілька разів з інтервалом в 2-3 дні. Дуже важливо не запізнитися з першою весняною обробкою, не дати попелиці призвести масове заселення. Необхідно також чергувати інсектицидні розчини щоб уникнути звикання до них комах.

Непоганим засобом боротьби з попелицею є систематичне внесення в грунт калію у вигляді деревної золи. Під кожне дерево рано навесні (можна і восени) вношу по 1-1,5 відра деревної золи і відразу ж проводжу перекопування грунту. Користуючись цим методом, я поступово позбавився від попелиці на яблунях, сливі. На додаток до цього 1-2 рази за літо опилюю дерева деревною золою, найкраще це робити рано вранці або ввечері.

Хороші результати дає настій часнику. 200 г часнику настоювати в 1 л води протягом 5 днів у закритому посуді. Потім 250-300 мл настою розвести в 10 л води і призвести обприскування.

У боротьбі з тлею важливо своєчасно видаляти бур’яни на ділянці і не менш важливо вести боротьбу з чорними мурахами – які розносять та охороняють попелицю.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022