ЗНО: нюанси, знання яких допоможе легко здати українську мову

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Освіти. Розміщено: 09.06.2014 в 6:48.
ЗНО: нюанси, знання яких допоможе легко здати українську мову

Ті, хто тренувався писати есе на підготовчих курсах, в цілому проходять тести з мови та літератури на 30% швидше за інших. Щоб потрапити до вузу, рано чи пізно цей тест належить скласти.

Завтра половина учасників незалежного оцінювання здає тест з української мови та літератури. Друга половина пройшла його сьогодні, і деякі «бувалі» абітурієнти поділилися з нашим кореспондентом своїми знахідками.

Відібрати найкращі «рецепти» допомогла кандидат наук, викладач української мови та літератури Віра Савченко. Стати у нагоді «нюанси» можуть всім, хто мріє про вищу освіту, адже завдання з року в рік майже не змінюються.

1. Починайте з останнього завдання

Хоча твір йде останнім пунктом, краще приділити час йому. По-перше, можна заробити 20 балів, а будь-яке інше завдання дає максимум 4 бали. По-друге, тільки цю частину буде оцінювати екзаменатор, а не комп’ютер, тому бажано написати виразно і не допускаючи різночитань. Після цього експерти радять відповісти на питання по літературі і найбільш складні для вас по мові (забуті теми та завдання на встановлення відповідності). Далі можна «поклацати» прості мовні завдання, а на закуску залишити читання тексту і відповіді по ньому (це просто, але навіть якщо не встигнете, втрачаєте мінімум балів).

2. Заробіть бажані два бали

Помилки у творі не так страшні, як «словесна каша». Судіть самі: по два бали нарахують за правильно сформульовану тезу, аргументи, приклади (один з літератури, другий — з власного досвіду чи історичний факт), висновок. Понад те — два бали за логічність і послідовність. Виходить, якщо зовсім погано зі знанням мови, але логічно мислите і пам’ятайте матеріал з літератури, отримаєте 12 балів — стільки ж, скільки за відмінне виконання п’ятої частини всіх інших завдань. За всілякі помилки можна втратити не більше 8 балів. Дві однотипні негрубі зараховують як одну. Бал знижують, якщо набралося кілька недоліків.

3. Сто слів на тему

Завдання — написати сторінку тексту, 200-250 слів, інакше можуть знизити бал. Якщо ж вам вдалося укластися менш ніж у сто слів — не тіштеся, такий твір взагалі не зарахують і не стануть читати. Не перевантажуйте відповідь «порожніми» словами, інакше не вистачить місця і часу на докази. Більше трьох прикладів не принесуть додаткових балів, якщо не встигнете з висновками. Якщо ж двічі наводити аргументи на користь однієї думки, оцінку знизять.

4. Інтернет рясніє «старовиною»

Не намагайтеся вгадати, якої саме тези чекають від вас з тієї чи іншої теми: стверджувати можна що завгодно, головне — довести. Забудьте про старі добрі твори, які викладені на багатьох сайтах як приклади по темам. Краще їх взагалі не читати. Там акцент на пишні фрази, «воду», приправлену ідеологією. Зараз же потрібні логіка і точність. Так що багатство, виразність мови — «родзинка на торті»: якщо впевнені у своєму тексті, можна дозволити гру словами, метафори. Але не ризикуйте заплутатися в образах, зробити твір «туманним», суперечливим — можна втратити до 8 балів.

5. Логіка важливіше ерудиції

Послідовність так само важлива, як в математиці. Якщо там рівняння не сходиться, ви помітите помилку, але багато учасників ЗНО благополучно не помічають, що їх приклади недоречні, суперечать головній думці або висновок напрошується зовсім не той, про який заявляли спочатку.

Правда, у частини людей так влаштовано мислення: точно сформулювати, про що хочеться сказати, їм простіше вже під час написання тексту. Якщо висновки виявилися сюрпризом для вас самих, не лякайтеся: просто перепишіть тезу. Головне — не намагайтеся показати суперечливість своєї натури, доводячи то одне, то інше — це зведе нанівець ваші зусилля.

Деякі учасники ЗНО вважають, що ясність мислення навіть важливіше знань з літератури: досить пам’ятати один улюблений твір, щоб прив’язати його до будь-якої теми твору.

6. «Моя бабуся вважає»

Хоча модно наводити приклади з особистого життя, все ж більше екзаменаторам подобаються посилання на історичні факти або епізоди з життя письменника. Оцінять і згадку сучасних українських авторів, яких немає в програмі ЗНО. Якщо ж пишете про себе, не плутайте приклади з доказами: моя бабуся вважає — не аргумент.

7. Вгадати з першого слова

Крім твору, більшість абітурієнтів складними вважають завдання на визначення учасника за його цитатами. Не мучте пам’ять — напружте логіку: шукайте в уривку дати, деталі, які говорять про те, де і коли міг бути написаний твір. Якщо не встигли прочитати всі тексти і в останній день перед тестами у вас вже алергія на книги, знайдіть і послухайте аудіоверсії з коротким змістом творів.

ВАЖЛИВО НА ЗНО!

Якщо білий аркуш лякає

Якщо вам здається, що по темі твору не знаєте зовсім нічого, заспокойтеся, закрийте очі і уявіть «картинки», пов’язані з нею, запишіть свої асоціації.

Іноді «розгойдати» підсвідомість допомагає такий спосіб: намалюйте інтелект-карту. За «страшним терміном» — прості дії: на чернетці напишіть в центрі тему, а від неї — стрілочки, під якими пишіть або малюйте символами все, що має відношення до задачі. Коли думки стануть наочними, набагато простіше складати зв’язний текст.

КОРИСНО ЗНАТИ НА ЗНО

Як не потрапити в порушники

Втратити право на складання тесту можна випадково, навіть не роблячи спроб списувати.

У перший же день ЗНО 120 чоловік «зловили на гарячому»: всі вони намагалися пронести в аудиторії заборонену техніку. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. Ми попросили фахівців цього центру підказати, які помилки можуть довести до виключення абітурієнта, який не планував списувати.

Чого не варто робити?

Піднімати та віддавати ручку з підлоги що впала іншому учаснику

Навіть якщо ви джентльмен і рветеся допомогти прекрасній сусідці по аудиторії, це можуть розцінити як спробу передати або взяти «шпору».

Ставити запитання

Соромитеся звертатися до інструктора? Вас непокоять не питання за матеріалом, а невинні сумніви: чи можна вийти в туалет? У кожному разі шепотітися з іншими учасниками ЗНО — вірний спосіб опинитися поза аудиторією.

Класти чернетку на бланк

Комп’ютер може не зарахувати роботу, що рівносильно провалу. Якщо писати чернетку, поклавши його зверху на бланк так, що папір буде продавлений, роботу можуть не зарахувати.

Збирати і розбирати ручку

Як би ви не нервували, не варто «розкладати на запчастини» ручку. Вас не виженуть, але дорогоцінний час піде на розгляди. Прилад що пише і пляшка води — єдине, що учасник ЗНО приносить з дому. «Народні умільці» намагаються виколювати відповіді голкою на ручках або ховають у них мікрошпаргалки. Але цей трюк екзаменатори вивчили: якщо побачать особливий інтерес учасника ЗНО до ручок, заберуть їх і досконально вивчать.

Брати з собою «сімку»

Навряд чи комусь прийде це в голову просто так, без особливих намірів. Але «фокус» не вдасться: якщо мобільник захований в туалеті, а сім-карта або батарейка від нього — при собі, надія поєднати їх під час прогулянки по нужді мінімальна. До того ж цього року, якщо запчастина мобільника чи іншої апаратури знайдуть, це не врятує від видворення з аудиторії. Якщо раніше абітурієнт міг довести, що карати його немає за що — техніки в кишенях дійсно немає, то за новими правилами заборонено мати при собі і її «частинку».

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022