Кого підтримує Ахметов
Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 19.06.2014 в 5:58.Незважаючи на 4 місяці конфлікту в Донбасі, все ще точно не можна сказати, чию сторону приймає Рінат Ахметов. Український бізнесмен то закликає всіх «почути Донбас», то називає представників Донецької народної республіки негідниками, які захопили його регіон.
Ахметов втік з Донецька, який йому колись безроздільно належав, але до цих пір не дав однозначної думки з приводу подій у своєму рідному місті. Підтримки офіційного Києва з його боку не видно і поготів. Нерішучість бізнесмена при його показному патріотизмі на тлі гіперактивного Ігоря Коломойського може призвести до того, що Ахметова просто забудуть.
Ряд певних факторів явно говорять про те, що Ахметову таки доведеться знайти спільну мову з Києвом і навіть стати гарантом примирення Донбасу. Як обмовився якось Юрій Луценко, «економічний націоналізм» змусить бізнесмена вибрати проєвропейський і проукраїнський вектор, так як його бізнес набагато краще буде себе почувати в самостійній Україні з припливом західних кредитів, ніж у Новоросії, яку ніхто не визнає.
Ахметов намагається підтримувати свій образ поборника за територіальну цілісність. У своєму емоційному зверненні, розміщеному в Інтернеті 19 травня, бізнесмен назвав дії ДНР «геноцидом» і повідомив, що на його підприємствах пройде попереджувальний страйк. Для багатьох українців це стало ознакою того, що олігарх вирішив взяти ситуацію в регіоні під свій контроль і зовсім скоро на Донбасі буде наведено порядок.
Бунтівники, правда, були не сильно вражені цим жестом. З ДНР посипалися різні звинувачення в зраді і відмову платити податки в казну. Один з лідерів ДНР Денис Пушілін тоді заявив, що підприємства Ахметова чекає націоналізація, проте ніхто так нічого і не зробив.
Коли протистояння в Луганській і Донецькій областях перетворилося на війну, Ахметову нічого не залишилося, як закликати до якнайшвидшого мирного врегулювання і переговорів. Але на тлі небажання говорити і вимог суспільства розібратися з бунтівниками, заклики олігарха виглядають досить тьмяно.
Ахметова звинувачують у пасивності і в перешкоджанні активним діям силовиків. Опір групи бізнесменів Донецька на чолі з Ахметовим заважають введенню військового стану на сході України. Як багато хто вважає, бізнесменові просто вигідний хаос в регіоні. Мовляв, це дозволить йому вигідно продати свою лояльність до нової київської влади.
Спочатку здавалося, що олігарх дійсно може контролювати ситуацію в Донбасі, однак досить швидко ініціативу у нього перехопили ті, хто зрозумів, що з українською владою торгуватися не вийде. Нинішнє керівництво заколотників бажає сідати за стіл переговорів тільки разом з Росією і вимагає створити «гуманітарні коридори». Київ засуджує цю ініціативу. Порошенко ж називає лідерів ДНР і ЛНР «терористами» і заперечує будь-яку можливість з ними говорити. Ахметову лише залишається спостерігати, хто буде переможцем в цій сутичці.
Для всіх сторін конфлікту олігарх поки що недоторкана персона. Незважаючи на всі погрози, представники ДНР розуміють, що в сформованій ситуації зробити з могутнього бізнесмена регіону ворога буде самогубством.
У столиці Ахметова теж не сильно чекають. І якщо українська влада не поверне контроль над Донбасом, бізнесменові загрожує падіння, адже, втративши регіон, він втратить левову частку своєї влади. А якщо Київ все ж таки зможе повернути області під своє крило, у Ахметова буде недостатньо ресурсів, що підтримувати старі схеми збагачення. При цьому конкуренти явно дрімати не будуть, придивляючись до найкращих активів олігарха і намагаючись провести їх реприватизацію за «пособництво терористам». Тому є ризик, що Ахметов незабаром і зовсім зійде з дистанції.