Жителі Донбасу: «Ми в підвали вже не ховаємося — від долі не втечеш»
Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 19.06.2014 в 11:58.Повноцінного перемир’я, про яке пізно ввечері у вівторок заявили в Донбасі, так і не вийшло. Вчора стріляли в Слов’янську і Краматорську, зате в Луганську було спокійно. Порошенко заявив, що перемир’я буде коротким — за цей час бойовики на сході повинні скласти зброю, їм буде наданий коридор для виходу з України. Також вчора передали останки загиблих десантників з Луганського аеропорту.
Забирають загиблих
У вівторок увечері Міноборони і ДНР домовилися про триденне перемир’я, щоб вивезти поранених і вбитих із зони АТО. Вчора з Горлівки, яку контролює лідер місцевих сил ДНР Ігор Безлер, в Луганськ виїхала колона за загиблими в катастрофі Іл-76 десантниками 25-ї Дніпропетровської бригади.
«У вівторок заступник міністра оборони Петро Мехет домовився з Ігорем Безлером про триденне перемир’я. Безлер дав 150 трун — 100 для загиблих з української армії (насправді поки ніхто не знає скільки там загиблих, крім 49 десантників) і 50 — для ДНР, і спорядив рефрижератори для перевезення тіл. З Луганська колона вийде на Карлівку і буде передана українській стороні. Машину зустрічатиме командування 25-ї бригади і Червоний Хрест», — розповідає посередник у переговорах Василь Будик, який перебуває в полоні майже 50 днів. Вчора о 20:30 стало відомо, що колона забрала загиблих.
У прес-службі Міноборони поки важко відповісти на запитання, коли буде проводитися упізнання останків: «Комплекс заходів буде проводитися за участю Дніпропетровського облвійськкомату, штабу АТО, бюро судмедекспертизи. Це буде зроблено не завтра, а деталі ми повідомимо окремо».
Практично немає інформації і у родичів солдатів. «Військком пояснив, що наших до літака не пускали два дні. А коли пустили, то на місці зібрали прах і якісь останки і відправили на експертизу, щоб визначити, де чиє було тіло, і батькам хоч щось в коробочці відправити. Пізнавати там нічого. Сказали, що дадуть поховати тижня через півтора, але і це теж не ясно», — каже Тетяна, співробітниця матері загиблого Віталія Бабана.
За словами полоненого Будіка, справжнього перемир’я так і не вийшло. «Було чотири порушення з нашого боку, це мені в Міноборони сказали. Тричі армія пересувала війська і техніку і раз був відкритий масований вогонь зі стрілецької зброї, гранатометів і двох БТРів по блокпосту ДНР в Карлівці. Повз нього намагалася прорватися наша машина зі зброєю, але була затримана. Втручався міністр оборони, а офіцер Нацгвардії, який віддав наказ на несанкціоноване відкриття вогню, заарештований. Даних щодо порушень з боку ДНР у мене немає», — розповів Василь Будик.
Пішли в бій
В. о. міністра оборони Михайло Коваль заявив, що батальйон «Айдар» без узгодження з АТО пішов у бій у вівторок в районі селища Щастя. В результаті бійці потрапили в засідку і були обстріляні бойовиками. На допомогу вони викликали сили АТО. В результаті загинули 11 військовослужбовців з 128-ої гірсько-піхотної бригади (Мукачево) і 80-го аеромобільного полку (Львів), в 24-му батальйоні територіальної оборони вбиті четверо військовослужбовців.
Однак українські військовослужбовці стверджують, що їх також обстрілюють бойовики, незважаючи на перемир’я. «Нас ополченці виманили в поле і відкрили вогонь, добре, що ми хоч за БТРами сховалися. А тепер ми йдемо відбивати село», — розповів нам по телефону про реальний стан один з учасників АТО.
Слов’янськ
У Слов’янську обстріли не припиняються. Місцевий житель В’ячеслав Шевченко розповідає, що вночі місто ніби як бомбили. Завод «Бетонмаш», на якому він працює, тимчасово закритий, тому що немає електрики.
«Люди в місті вже взагалі ніде не працюють. Світло є тільки в одному мікрорайоні і тільки там працюють магазини — всі жителі ходять туди за продуктами. Правда, навіть там вони вже закінчуються», — говорить В’ячеслав.
Краматорськ
Стрільба продовжується і в Краматорську. «Не знаю, хто про яке припинення вогню заявив — постріли періодично чутні. Вчора взагалі розбомбили дитячий садок і житловий будинок. Дуже багато постраждалих, і є загиблі серед мирних жителів. Ми ні в які підвали не ховаємось — адже від долі не втечеш», — зітхає місцева мешканка Лада Остророг.
Вона каже, що в місті вже майже не залишилося дітей — всі, хто міг, вивезли їх. «Продукти в магазинах є, але з перебоями. Вчора і позавчора ввечері, наприклад, не було хліба», — говорить Лада.
Горлівка
У Горлівці спокійно з 16 червня. Як повідомив нам місцевий житель Олександр Білінський, останній обстріл міста був в понеділок — тоді українська армія скидала бомби на штаб ополченців в смт Гольмовське (передмістя Горлівки).
«Зараз пострілів і бомбардувань немає. Останній раз обстріл був з неба — тоді українські військові намагалися потрапити в штаб ополчення, який знаходиться в смт Гольмовське в покинутій школі. Один снаряд потрапив в електростанцію, в селі якийсь час не було світла, а другий — влучив у поле. У штаб так і не потрапили», — розповів Білінський.
Проблеми в Горлівці, як кажуть місцеві, залишилися незмінними: гроші з карток зняти неможливо, готівку видають тільки в банках і по 1 тис. грн на руки. «Є суттєві перебої з телефонним зв’язком та інтернетом. Місто напівпорожнє: дітей і жінок, по можливості, вивезли», — ділиться місцева жителька Олена М.
У Луганську зараз не стріляють
У Луганську вчора перемир’я зберігалося. Як повідомив глава Луганської облради Валерій Голенко, не стрілятимуть дві доби (18-19 червня) — за цей час вивезуть померлих. «Все припинилося в ніч на 18 червня», — сказав Голенко. Він уточнив, що розжареним місцем залишається Луганський аеропорт: там сили обох сторін. «У будівлі аеровокзалу — українські військові. Навколо аеропорту — сили ЛНР».
Замвійськового комісара Запоріжжя Михайло Логвинов заявив, що з аеропорту військові не можуть забрати тіла мелітопольських льотчиків, які загинули в Іл-76. «Щоб тіла хлопців могли доставити додому, потрібно провести зачистку аеропорту від бойовиків», — говорить Логвінов.
Раніше повідомляли, що за період збройного протистояння в східних регіонах України загинуло 147 військовослужбовців, поранено — 267. АТО на Донбасі триває більше двох місяців.
Тим часом, у Військово-медичній клінічний центр Південного регіону, розташований в Одесі, літаком доставили 15 військовослужбовців Збройних сил України та Державної прикордонної служби, які постраждали під час проведення антитерористичної операції на Сході України.