Іспанія отримала нового короля Феліпе VI

Подивитись всі дописи у розділі: Європа. Розміщено: 21.06.2014 в 12:45.
Іспанія отримала нового короля Феліпе VI
Уходящий на покой Хуан Карлос покончил с эпохой диктатуры Франко

Іспанський король Хуан Карлос завершив процедуру відречення від престолу на користь свого сина. Вчора вся країна зустрічала нового короля — 46-річного Феліпе VI. Увечері в середу батько підписав акт про зречення, а вранці в четвер зняв червоний широкий пояс — символ влади монарха — і пов’язав навколо талії сина. Потім новоспечений король прийняв присягу в парламенті. Церемонія проходила нарочито скромно: без іноземних лідерів і пишних урочистостей.

1. Королем Хуан Карлос став в 1969 році з волі Франсиско Франко. Старіючий, важко хворий диктатор вирішив відродити монархію і призначив спадкоємцем престолу 31-річного Хуана Карлоса проти волі його батька, графа Барселонського. Хуан Карлос повинен був зайняти престол не відразу, а лише після кончини Франко, що й трапилося 22 листопада 1975. Передбачалося, що молодий король стане продовжувачем справи Франко, але сталося інакше. Хуан Карлос почав курс демократичних реформ, добровільно обрізавши собі владні повноваження. У 1977 році пройшли демократичні вибори парламенту. При цьому король заборонив фалангістську партію Франка.

2. Як і належить пристойному монарху, Хуан Карлос пережив переворот і спробу замаху. У 1981 році група офіцерів з військової поліції спробувала відновити режим, подібний до того, що був при Франко. Увечері 23 лютого вони захопили будівлю парламенту. Спочатку більшість готові були їх підтримати — заколотники заявили, що діють від імені короля. Хуан Карлос в ту ж ніч виступив з телезверненням. Він заявив про підтримку демократичного уряду, і незабаром заколот закінчився. Цей вчинок серйозно підвищив його авторитет в очах демократів і лівих. Лідер комуністів Сантьяго Каррільо, який раніше обзивав його Хуаном Карлосом Недовгим, маючи на увазі швидкий кінець монархії, вигукнув: «Сьогодні ми всі — монархісти!»

У 1997 році Хуана Карлоса збиралися підірвати баскські сепаратисти на церемонії відкриття музею сучасного мистецтва Гуггенхайма в Більбао. Їхні плани зірвалися напередодні: поліцейський вирішив перевірити документи у трьох чоловіків, які розвантажували квіткові прикраси з мікроавтобуса. Терористи його застрелили і зникли. Під квітковими прикрасами виявилися автомати і дистанційно керована вибухівка. Одного з терористів затримали тільки в 2011 році у Великобританії.

3. Хуан Карлос любить чоловічі розваги і чоловічі вчинки. На іберо-американському саміті в 2007 році він перервав нападки лідера Венесуели Уго Чавеса на свого прем’єр-міністра фразою: «А чому б вам не заткнутися?» У 1972 році він брав участь у запливі яхт класу Дракон на Олімпійських іграх. Фінішував 15-м. Любить полювання, особливо на великих звірів, чим викликав постійну критику захисників природи. Власне, його пристрасть до полювання і викликала скандал, з якого почалося падіння популярності.

4. У 2012 році Хуан Карлос вирушив в Ботсвану полювати на слонів, невдало впав з коня і травмував стегно. З цієї причини про його розваги стало відомо всім іспанцям. Почався скандал: король, почесний президент іспанського відділення Всесвітнього фонду дикої природи вбиває слонів! Але особливе невдоволення викликала та обставина, що країна перебувала у розпалі економічної кризи, безробіття досягло 23%, з яких 50% припадало на молодь. А Хуан Карлос дозволив собі витратити десятки тисяч євро на сумнівний відпочинок.

За підрахунками газети El Pais, вся поїздка потягнула на 44 тис. євро, що майже вдвічі перевищувало щомісячну зарплату в Іспанії. Король публічно вибачився, але репутація була вже підмочена. У тому ж році на лаву підсудних догодили його зять, гандболіст-олімпієць, баск Іньякі Урдангарін і дочка, принцеса Крістіна. Їх звинувачували у корупції: відмиванні грошей, розтратах суспільних фінансів на особисті потреби і т. п. Розгляд у судах ще триває. Але королівська сім’я вперше за 36 років опублікувала детальний звіт про витрати на утримання королівської сім’ї, щоб всі іспанці зрозуміли, як розподіляються щорічно виділяються з бюджету вісім з лишком мільйонів євро.

Виявилося, що король за рік отримує вчетверо більше, ніж прем’єр-міністр — 292752 євро. У цій сумі приблизно половина — це зарплата, а друга половина — кошти на представницькі витрати. Феліпе на той час отримував вдвічі менше: 146376 євро. Трьом принцесам фіксована зарплата не призначалася, король виділяв їм суми на утримання рівними частинами на свій розсуд. У 2011 році це було 375 тис. євро. Решта родичів не отримували нічого, хоча користувалися деякими привілегіями, на зразок безкоштовного проїзду в громадському транспорті. На утримання персоналу йшло близько 4 млн євро (507 осіб). Ще король не платить за газ, електрику і телефонні переговори.

5. Ставлення до Феліпе в Іспанії нейтральне. Саме це, а не погіршення стану здоров’я, на думку багатьох західних оглядачів, стало справжньою причиною зречення: обілити імідж монархії. Новий король славиться демократичністю. Коли прийшла пора підбирати йому пару королівської крові, він заявив батькові, що супутницю життя вибере сам. Його дружиною стала Летиція — розлучена журналістка. Як і батько, Феліпе — пристрасний яхтсмен і брав участь у запливах на Олімпійських іграх. Загальновідомий факт, що тато і син вболівають за різні футбольні клуби: Хуан Карлос — за «Реал Мадрид», а Феліпе — за «Атлетіко Мадрид». До речі, зречення було підписано королем незадовго до того, як збірна Іспанії програла на чемпіонаті світу з футболу в Бразилії. Багатьом це здалося дуже символічним збігом.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015