Як абітурієнту не прогавити шанс потрапити до вузу своєї мрії

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Освіти. Розміщено: 07.07.2014 в 20:30.
Як абітурієнту не прогавити шанс потрапити до вузу своєї мрії
До вступної кампанії варто готуватися ретельно і заздалегідь

Підготуйте потрібні документи

Приймати документи від абітурієнтів, які вступають лише за результатами ЗНО, університети почнуть 11 липня, а закінчать — 1 серпня (у тих, кому потрібно проходити співбесіду, творчі конкурси, здавати вузівські іспити, крайній термін подачі паперів — 24 липня). Щоб взяти участь у конкурсі, абітурієнту потрібно подати в обраний вуз наступні документи:

— Заява
— Паспорт або свідоцтво про народження (для тих, у кого ще немає паспорта)
— Шкільний атестат і додаток до нього
— Сертифікат ЗНО (при цьому можна подавати як сертифікати за 2014 рік, так і за 2008-2013 роки, також можна «міксувати», подаючи результати тестів за різні роки)
— Медичну довідку 086-о
— Військовий квиток або посвідчення про приписку (для хлопчиків)
— Шість кольорових фотографій 3×4
— Інші документи, які потрібні для підтвердження особливостей при зарахуванні.

При цьому абітурієнт за бажанням може подати як оригінали, так і копії своїх документів. Якщо він вирішив притримати оригінали у себе, то завіряти копії самостійно у нотаріуса — не потрібно.

Усі копії безкоштовно завірять в приймальній комісії вузу, коли ви будете подавати документи (але тільки за наявності оригіналів, які, звичайно ж, не забудьте взяти з собою).

Подати документи можна як особисто, приїхавши до вузу, так і в режимі онлайн на сайті (ez.osvitavsim.org.ua, сайт вже працює і можна реєструватися).

Варто відзначити, що скористатися електронною формою надходження можуть тільки ті абітурієнти, які проходять виключно за результатами тестування і середнього балу атестата, і у них немає ніяких пільг чи бонусів, наприклад, додаткових балів, права на першочергове зарахування. В іншому випадку, їм потрібно буде приїхати до приймальної комісії до 1 серпня і пред’явити підтверджуючі документи, щоб при вступі їм все це врахували.

Підрахуйте свої бали

Перш ніж подавати документи до вузу, абітурієнту варто переконатися, що його допустять до конкурсу. Для цього з непрофільних предметів ЗНО у нього має бути мінімум 124 бали, з профільних дисциплін — мінімум 140 (але вузи могли і підвищувати бали з профільних предметів, і багато хто скористався цим правом, піднявши їх до 150-170).

Але якщо з одного з непрофільних предметів вступнику не вдалося дотягнути мінімуму, не варто засмучуватися. В Умовах прийому сказано, що за рішенням приймальної комісії абітурієнту можуть дозволити вступати, якщо при цьому з профільного предмету у нього не менше 170 балів.

Якщо з цим все добре, то можна приступити до підрахунку конкурсного бала. Отже, конкурсний бал — це сума балів з ​​трьох предметів ЗНО, середнього балу атестата, переведеного в 60-бальну шкалу, також, якщо є, додаткові балли за навчання на підготовчому відділенні вузу, перемога на всеукраїнському етапі олімпіад, конкурсі Малої академії наук або на спортивних чемпіонатах, які проводилися в останні два роки профільним міністерством.

За тести можна було отримати до 600 балів, за атестат — до 60, за заслуги в навчанні або спорті — 30, 40 або 50 балів (залежить від місця), а за навчання на підготовчого факультету — до 20. Разом: якщо абітурієнт відзначився у всьому, то максимум, який у нього може бути, — 730 балів.

Також варто відзначити, що Олімпіадники, манівці і спортсмени отримають свої додаткові бали тільки в тому випадку, якщо вони будуть вступати на спеціальність, для якої їх «переможний» предмет (для МАН — секція) є профільним (таблиця відповідності є в доповненнях до Умов прийому на сайті Міносвіти).

Тобто якщо переможець з хімії йде на філологію, то йому додаткові балли нараховуватися не будуть. Випускникам підготовчого факультету їх нарахують тільки при вступі до того ж вузу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності.

Виберіть ВУЗ

Як і минулого року, абітурієнти можуть подавати документи до п’яти вищих навчальних закладів на три спеціальності в кожному з них. Тобто у них є 15 спроб вступу.

Невелика порада: не поспішайте відносити документи відразу в усі обрані ВНЗ. Краще з цим почекати. Адже якщо ви використовуєте всі спроби надходження в перші дні подачі документів, а ближче до кінця будете бачити, що ваші шанси вступити на бюджет невеликі, то у вас вже не буде можливості подати заяву кудись ще для підстраховки.

При цьому якщо на одну і ту ж спеціальність в одному вузі людина захоче як на стаціонар, так і на заочку, то це буде вважатися однією спробою подачі. Кожен факт подачі абітурієнтом заяви до вузу буде фіксуватися в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЕГЕБО).

Слідкуйте за своїм рейтингом

У міру того, як абітурієнти подаватимуть свої документи, в кожному вузі по кожній спеціальності формуватиметься рейтинговий список.

Усі у ньому будуть розташовані в певній послідовності.

Першими будуть стояти всі пільговики (ті, кому належить зарахування поза конкурсом, вступники за цільовим прийомом, за співбесідою), другими — учасники міжнародних олімпіад, а потім — всі інші у порядку убування їх конкурсного бала.

Відстежувати своє місце в кожному з рейтингів, які вузи зобов’язані оперативно оновлювати, можна як у режимі оффлайн на інформаційних стендах приймальної комісії, так і онлайн — на сайтах вузів або на сайті інформаційної системи «Конкурс» (vstup.info).

Зараз на цьому сайті вже створено розділ щодо вступної кампанії 2014 року, але так як вона ще не почалася, то ніяких даних поки немає. Зате можна подивитися статистику за підсумками кампаній минулих років, наприклад, з якими балами проходили на бюджет, кількість місць держзамовлення і т. д.

Ловіть «хвилю» зарахування

Період «хвиль» зарахувань — найспекотніша пора у всій вступній кампанії. І в цей період абітурієнтам слід бути дуже уважними і тримати руку на пульсі, щоб не упустити свій шанс стати студентом. Отже, 2 серпня почнеться перша «хвиля» зарахування.

До 12:00 ВНЗ, на основі рейтингів по кожній з спеціальностей, оприлюднять перші списки рекомендованих до зарахування на бюджет абітурієнтів. Там буде рівно стільки людей, скільки навчальному закладу належить набрати на бюджет (у приватних вузів бюджету немає, тому вони будуть рекомендувати в рамках ліцензованого обсягу).

У вступників є час до 4 серпня, щоб принести до вузу оригінали своїх документів, якщо вони хочуть там вчитися. В іншому випадку вони втрачають шанс стати студентом бюджету цього навчального
закладу.

Як показує практика, далеко не всі приносять оригінали, тому вже 5 серпня (теж до 12:00) вузи вивісять новий, другий, список, в якому звільнені місця займуть наступні за рейтингом абітурієнти.

Почнеться друга «хвиля» зарахування, і вступники, які отримали рекомендацію, повинні встигнути донести оригінали до 7 серпня. Вже 8-го (до 12:00) з’явиться останній, третій, список рекомендованих, і стартує третя «хвиля», яка триватиме до 10 серпня.

Наступного дня, 11 серпня (до 15:00), вузи вивісять остаточні списки бюджетників і почнуть набирати на контракт. Контрактників наберуть до 18 серпня.

Однакові бали

Буває так, що вступники в один вуз на одну спеціальність набирають однакову кількість балів. Щоб розсудити їх, поставивши одного вище, а другого нижче в рейтинговому списку, в умовах прийому є список тих, у кого є право на першочергове зарахування. Це сироти, члени сімей військових (при вступі до вищих військових навчальних закладів та військових підрозділів вузів), інваліди III групи, а також діти інвалідів з малозабезпечених сімей, демобілізовані з армії в рік вступу, діти з багатодітних сімей, медалісти, а також ті, кому вуз вирішить віддати перевагу. Наприклад, це абітурієнт, у якого більше балів з профільного предмету. Послідовність у списку вузи не мають права порушувати, тобто якщо у дитини з багатодітної сім’ї та медаліста будуть рівні бали, то вище буде стояти перший.

Поза конкурсом

Під час вступної кампанії мають право на зарахування поза конкурсом такі абітурієнти:

Діти до 18 років, у яких один з батьків загинув під час бойових дій.
Діти-сироти та діти, які залишилися без батьківського піклування (до 23 років).
Інваліди I, II груп та діти-інваліди до 18 років, яким не протипоказане навчання на обраній спеціальності.
Діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах (для гірських спеціальностей).
Діти військових і працівників правоохоронних органів, які загинули при виконанні службових обов’язків.
Члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули через аварію на шахті ім. Засядько.
Діти загиблих шахтарів, шахтарів-інвалідів I та II груп, батьків зі стажем роботи під землею не менше 15 років.
Чорнобильці: 1-ї, 2-ї категорій; діти-інваліди Чорнобильської катастрофи (до 18 років); діти до 18 років, чиї батьки загинули через Чорнобильську катастрофу; діти чорнобильців 1-ї категорії (до 18 років).
Займуть такі вступники, як і колись, не більше 25% бюджетних місць на тій чи іншій спеціальності. При цьому ВНЗ самостійно можуть встановлювати кількість місць для пільговиків у рамках цієї квоти. Наприклад, у Києво-Могилянській академії для них виділили 5% бюджетних місць, в КПІ — 10%, а в КНЕУ ім. В. Гетьмана — 20%.

Проходить реєстрація

Хоч вступна кампанія ще не почалася, на сайті ez.osvitavsim.org.ua, через який з 11 липня можна буде подавати онлайн-заяви до вузів, вже йде попередня реєстрація абітурієнтів. Щоб зареєструватися, вступникам потрібно заповнити анкету, вказавши в ній бажаний логін, адресу електронної пошти, дані сертифікатів ЗНО (номер, пін-код, рік видачі) та атестата. Після цього вам на пошту прийдуть логін і пароль доступу до «Кабінету вступника», звідки ви і зможете відправляти заяви в п’ять обраних вузів.

Вступна кампанія на Донбасі

Вузи Донбасу почнуть приймати документи у абітурієнтів 11 липня, а закінчать — 15 вересня (у тих, кому потрібно здавати іспити, проходити співбесіду, творчий конкурс — 7 вересня). Перша хвиля зарахування пройде з 16 по 18 вересня, друга — з 19-го по 21-е, третя — з 22-го по 24-е. Остаточний список бюджетників стане відомий 25 вересня, а контрактників наберуть до 1 жовтня. У той же час, якщо абітурієнт з Луганської та Донецької областей, здавши ЗНО, захоче вступати в інші регіони, то він повинен встигнути подати документи, як і всі, до 1 серпня.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022