Взимку Україну чекає катастрофа
Подивитись всі дописи у розділі: Надзвичайні події. Розміщено: 08.07.2014 в 22:06.Вже зрозуміло, що взимку нашу країну чекають небувалі проблеми. Уряд намагається їх передбачити, але от контрзаходів які приймається явно недостатньо.
На випадок надзвичайної ситуації Кабмін прагне отримати відповідні повноваження. Хочеться вірити — виключно для того, щоб оперативно вирішувати нештатні ситуації. Наприклад, прийнятий Радою в першому читанні урядовий законопроект «Про особливий періоді в ПЕК» передбачає, що при надзвичайних ситуаціях уряд навіть зможе примусити приватних газовидобувальників продавати газ для потреб населення.
В умовах чергової газової війни з Росією такий закон, звичайно, потрібен. Але від одного нього газу в Україні більше не стане. Так що якщо уряд не має наміру всю зиму займатися ліквідацією наслідків техногенних катастроф, йому слід в авральному темпі зайнятися теплоенергетикою.
Незважаючи на бадьорі рапорти про збільшення реверсних поставок газу в Україну з Європи, закачаного в підземні сховища газу не вистачить на весь опалювальний сезон (глава «Нафтогазу» Сергій Коболєв позначив дефіцит в 6 млрд. кубометрів). І взяти його взимку вже не буде звідки.
Ймовірний сценарій при цьому (тобто, якщо все буде йти так, як тепер) такий: як тільки вдарять сильні морози, споживання газу різко зросте. При цьому тиск у системі транспортування газу, знизиться нижче критичних позначок. Чи спрацює автоматика, відключивши подачу газу на ТЕЦ і теплові електростанції. Після цього в містах з відключеним опаленням повториться ситуація Алчевська зразка 2006 року, коли була зруйнована вся міська тепломережа. Тоді її відбудовували всією країною. Зараз це може повториться по всій Україні.
Щоб уникнути катастрофи, профільний віце-прем’єр і вся його виконавча вертикаль ще вчора повинні були зайнятися двома основними напрямками. По-перше, переводити ТЕЦ і ТЕС з газу на вугілля. По-друге, на станціях, де для переходу на вугілля немає технічних можливостей, потрібно забезпечити підвищений запас мазуту. У масштабах країни йдеться не про стандартний аварійний запасі в 100 тис. тонн, а хоча б про 1 млн. тонн мазуту. Гроші на його закупівлю в бюджет потрібно закладати вже зараз.
Нагадаю і про китайські технології, які Мінпаливенерго збиралося впроваджувати ще кілька років тому — турбіни ТЕЦ на водовугільному паливі. Зробили б тоді — сьогодні б це питання не стояло. Тим більше що китайці готові були навіть кредитувати ці проекти. Та й вугілля у нас видобувається в надлишку — на відміну від газу.
Вирішити питання енергонезалежності України від російського газу за кілька місяців — це, звичайно, утопія. Але уряд просто зобов’язаний вжити заходів, щоб потім не зіткнутися з важкими наслідками. Адже якщо хоча б у кількох містах повторитися Алчевськ, країна може втратити систему ЖКГ. А коштів на будівництво нової у нас просто немає.