Всі секрети вступної кампанії-2014

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Освіти. Розміщено: 23.07.2014 в 12:09.
Всі секрети вступної кампанії-2014
Які ж головні підводні камені вступної кампанії?

Абітурієнти Луганська і Донецька

Для всіх абітурієнтів останній день подачі документів — 1 серпня, а для абітурієнтів Донбасу — 15 вересня. Це означає, що для них залишать бюджетні місця у вузах?

Ні, не так. Терміни кампанії продовжили для вузів, а не для абітурієнтів. Це означає, що якщо абітурієнт з Луганської та Донецької областей, здавши ЗНО, захоче вступати в інші регіони, то він повинен встигнути подати документи, як і всі, до 1 серпня. Якщо ж він хоче навчатися саме в своєму регіоні, то так, він може подавати папери до вишів до 15 вересня (ті, кому потрібно здавати іспити, співбесіду, творчий конкурс — до 7 вересня). Також нагадаємо, що перша хвиля зарахування у ВНЗ Донбасу пройде з 16 по 18 вересня, друга — 19-21, третя — 22-24. Список бюджетників стане відомий 25 вересня, а контрактників — до 1 жовтня.

В одному з вузів Києва продовжили подачу документів до 15 вересня. Так можна?

Ні. Це неправомірно. Продовження термінів кампанії стосується лише вузів Донбасу. Швидше за все, київський вуз просто хитрує. Попросіть його показати вам правила прийому. Запевняю вас, інформації про продовження термінів ви там не знайдете.

Якщо я хочу вступити саме до донецького вузу, то мені потрібно відмовитися від всіх запасних варіантів, адже «хвилі» в інших вузах закінчаться ще в серпні?

Ні, відмовлятися від запасних варіантів не потрібно. Подавайте документи до п’яти вузів будь-яких міст. І якщо вас в серпні зарахують в один з обраних вузів — відносьте туди свої оригінали, щоб не втрачати шансу стати студентом бюджету. Якщо ж у вересні вас прийме вуз Донецька чи Луганська, де ви хочете вчитися, ви зможете відрахуватися за власним бажанням і перенести оригінали.

Подача документів

Як краще подавати документи — в електронній або паперовій формі? І чи можна онлайн подати документи на заочку?

Різниці немає. Всі заяви, незалежно від того, в якій формі вони подані, є рівноцінними для приймальної комісії вузу. У кожної форми є плюси і мінуси. Плюси онлайн-подачі — немає паперової тяганини, економія часу, грошей на проїзд, наприклад, якщо ви подаєте документи в різних містах. З мінусів — можливі технічні збої (але їх вже в рази менше в порівнянні з минулими роками), документи онлайн можуть подати не всі категорії абітурієнтів (наприклад, пільговики не можуть). Подаючи документи особисто, ви можете втратити час у чергах, але з іншого боку — зможете більше дізнатися про ВНЗ, відчуєте атмосферу, якщо до цього там не були.

Відповідь на друге питання — не можна.

Коли я з’явлюся в рейтинговому списку вузу на сайті і на vstup.info після подачі електронної заяви?

На сайті системи онлайн-подачі заяви сказано, що відправлену онлайн-заяву вуз розглядає протягом 24 годин з моменту її реєстрації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЕГЕБО). Протягом цього часу в своєму кабінеті на сайті ez.osvitavsim.org.ua статус вашої заяви повинен змінитися на «Заява зареєстрована у ВНЗ» або «Заява потребує уточнення від абітурієнта». На рішення, допускати вас до участі в конкурсі чи ні, у вузу є три дні (з моменту реєстрації заяви в ЕГЕБО), після чого, якщо все добре, ви повинні з’явитися в рейтинговому списку вступників. У разі будь-яких затримок телефонуйте до приймальної комісії вузу.

Я хочу подати документи до ВНЗ на денну і на заочну форми. Скільки спроб вступу я в такому випадку використовую?

Якщо ви вступаєте одночасно на заочку і стаціонар на одну спеціальність в одному вузі, то це вважається фактом подання однієї заяви, і ви використовуєте одну спробу вступу. Надходження на різні спеціальності незалежно від форми навчання — це дві різні спроби.

Чи маю я право вступати до вузу, якщо з профільного предмету не набрала потрібну кількість балів?

Ні. Якщо у вас немає потрібної кількості балів з профільного предмету, то вас не допустять до конкурсу.

Якщо я подав оригінали, то можна поїхати і забрати їх, а замість них залишити копії?

Так, ви можете до закінчення термінів подачі документів поїхати до вузу і поміняти оригінали своїх документів на копії.

Невизначеність з надходженням

Я до сих пір нікуди не подав свої документи. Коли і як мені краще розпорядитися своїми спробами надходження?

Ще почекайте з подачею десь до 24-25 липня — до цього часу більшість абітурієнтів подадуть свої документи, рейтинговий список вже буде майже сформований. Порівнявши свій конкурсний бал в обраних вузах з балами своїх конкурентів по надходженню (для цього відрахуйте від верхівки рейтингу належну кількість бюджетних місць), ви зможете більш реально оцінити свої шанси на вступ. І залежно від ваших уподобань і шансів потрапити на бюджет, подавайте документи до вузу мрії (куди дуже хочеться вступити, але не факт, що вийде), в один-два вузи, де ви також хотіли б вчитися, всі інші спроби використовуйте в тих навчальних закладах, куди проходите майже напевно. Ще одна порада: коли будете подавати документи до університетів, залишайте там краще копії, а оригінали притримайте у себе, щоб під час «хвиль» зарахування у вас не було проблем з тим, щоб забрати їх.

Кримське питання

Які пільги при вступі отримають кримські абітурієнти?

Згідно ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правового режиму на тимчасово окупованій території України» (із змінами,) передбачено, що абітурієнти з Криму беруть участь у конкурсному відборі на загальних підставах. Якщо за результатами конкурсного відбору вони не потрапили до рейтингового списку вступників на місця держзамовлення, вуз збільшує кількість бюджетних місць у порядку, визначеному Кабінетом міністрів. Це означає, що кримчани гарантовано вступатимуть на бюджет за умови, що вони виконали мінімальні вимоги (набрали більше 124 балів з ​​непрофільних предметів і більше 140 — з профільних). Однак це не означає, що вони 100% потраплять до обраного вузу. Існує ймовірність отримання бюджетного місця за обраною спеціальністю в іншому вузі — як пояснили в МОН, при розподілі місць будуть враховуватися і кількість не вступивших на бюджет кримчан в конкретний вуз, і рейтингові позиції самого вступника в тих вузах, куди він подавав документи. Те, як саме все буде відбуватися, стане відомо вже наприкінці вступної кампанії, коли вузи будуть точно знати, скільки кримчан, що не потрапили на бюджет, хочуть у них вчитися.

Вступ на бюджет

У минулому році я вступила на бюджет, але, провчившись на першому курсі, зрозуміла, що більше не хочу вчитися в цьому вузі. Чи можу я знову вступити на бюджет?

Ні, не можна. Згідно ст. 4 Закону «Про вищу освіту», громадянин України має право безоплатно здобувати вищу освіту, якщо певний освітньо-кваліфікаційний рівень він здобуває вперше. Тобто, якщо ви будете знову вступати на бюджет, то виходить, що ви його будете намагатися отримати вдруге. Тому ви можете відрахуватися зі свого вузу і спробувати вступити на перший курс знову, але тепер — тільки на контракт. Звичайно, ви можете для підстраховки і не відраховуватися, але тоді врахуйте такий момент: якщо вас зарахують, а вузи знаходяться в різних містах, то вам доведеться з’їздити в свій університет, отримати наказ про відрахування, на підставі якого вам віддадуть оригінали, і встигнути привезти їх.

Хвилі зарахування

Як я дізнаюся, що я закваліфікований?

Вам можуть дзвонити з вузу і повідомляти про те, що ви рекомендовані до зарахування, однак приймальні комісії не зобов’язані це робити. Тому не чекайте дзвінків, а краще стежте за вашим рейтингом самостійно. Списки тих, кого рекомендують до зарахування на бюджет, починаючи з 2 серпня будуть доступні як в режимі оффлайн (на Інфостенд приймальної комісії), так і онлайн (на сайті вузу і на vstup.info). І якщо під час однієї з трьох хвиль вуз рекомендує вас до зарахування і ви хочете там вчитися — несіть туди оригінали своїх документів (на це дається три дні з моменту опублікування списку).

Як найкраще поводитися під час хвиль зарахування?

Головне під час хвиль — постійно відслідковувати свою конкурсну ситуацію. Слідкуйте за тим, як змінюються списки рекомендованих до зарахування — хто з них приносить оригінали, хто відмовляється (деякі вузи публікують таку інформацію на сайтах). Також стежте, куди відносять оригінали ваші конкуренти — це можна зробити на сайті abit-poisk.org.ua і на vstup.info (з цього року там є така функція). Можете навіть роздрукувати собі рейтингові списки і викреслювати звідти тих, хто не приніс оригінали. Не соромтеся дзвонити до вузу і не лінуйтеся їздити до приймальної комісії, якщо вам не вистачає якоїсь інформації (наприклад, на сайті вона не оновлюється оперативно). Дивіться, де ваші шанси пройти на бюджет найвищі, і відносьте туди оригінали, щоб не втратити шанс стати студентом бюджету.

На форумах багато говорять про конкурс оригіналів. Що це таке?

Конкурсом оригіналів абітурієнти називають закінчення останнього дня третьої хвилі, коли вузи, яким не вдалося набрати на бюджет абітурієнтів з числа рекомендованих до зарахування, беруть туди тих вступників, у кого вже на той момент лежать у вузі оригінали документів, а не наступних за рейтингом (причини: наприклад, ті хлопці вже віднесли свої оригінали в інші вузи). І нерідко буває так, що на бюджет проходять ті, у кого менше балів. Щороку саме через так званий конкурс оригіналів виникає безліч конфліктів між вузами та абітурієнтами. Також, за словами абітурієнтів минулих років, деякі так потрапляли до вузу своєї мрії. Але, звичайно, сподіватися на конкурс оригіналів — великий і далеко не завжди виправданий ризик.

Якщо по першій хвилі абітурієнт пройшов у вуз, вибраний для підстраховки, і приніс туди оригінали, але по другій хвилі йому вдалося потрапити до вузу мрії, чи зможе він забрати документи з першого вузу?

Так, зможе. Вузи не мають права не віддавати оригінали абітурієнта. Якщо таке відбувається, то прямо у вузі телефонуйте на гарячу лінію МОН — (044) 481-32-15, в «Студентський захист» — (067) 656-99-41 або в «Опору» — (044) 222-57 — 27. За словами абітурієнтів минулих років, це діє.

Знаю, що часто вузи дзвонять абітурієнтам між хвилями і кажуть нести оригінали документів, обіцяють вступ. Чи вірити?

Не поспішайте вірити. Нерідко вузи так перестраховуються: адже вони зацікавлені і в бюджетниках, і в контрактниках. Якщо вам дзвонять і при цьому ви поки не рекомендовані до зарахування, то розпитайте, які ваші шанси на вступ (можливо, у вузі продзвонили і інших абітурієнтів і вже точно знають, хто принесе свої оригінали), і самі оцініть свою ситуацію. Для цього подивіться, скільки людей відокремлює вас від останнього бюджетника в списку рекомендованих і скільки оригіналів документів вже подано на даний момент. І останнє: якщо на вас тиснуть, змушують нести документи, мовляв, інакше не вступите — не вірте. Поки вас не рекомендували і ви не запізнилися з подачею оригіналів, ніхто не має права будь-яким чином позбавляти шансів на вступ.

Чи зможе абітурієнт принести документи до вузу 10 серпня, якщо буде рекомендований в першу хвилю?

Ні, не зможе. Крайній термін подачі оригіналів для рекомендованих до зарахування абітурієнтів у першій хвилі закінчується 4 серпня. Якщо рекомендований абітурієнт не приносить вчасно оригінали, то він втрачає шанс вчитися на бюджеті в цьому вузі, але може претендувати в ньому на контракт.

Якщо я по другій хвилі пройду на бюджет, але вирішу почекати третю, щоб потрапити в кращий вуз, проте не пройду, то я не поступлю нікуди?

Якщо, отримавши рекомендацію по другій хвилі, ви не принесете оригінали своїх документів і вас не рекомендують до зарахування в третій хвилі в іншому вузі, то так, право навчатися на бюджеті ви втрачаєте. Якщо ж у відведені терміни ви принесете оригінали в перший вуз, який вас рекомендував, то будете вчитися там на бюджеті.

Пільговики: скільки місць на бюджеті вони займуть

Квота для пільговиків — не більше ніж 25% бюджетних місць на кожній спеціальності. Але відзначимо, що, претендуючи на позаконкурсне зарахування, пільговики становлять конкуренцію тільки один одному. Наприклад, якщо на тій чи іншій спеціальності для пільговиків виділено п’ять бюджетних місць, то це означає, що тільки п’ятеро можуть вступити поза конкурсом, незалежно від того, скільки заяв від пільговиків було подано. Але при цьому ті пільговики, які не потраплять до ВНЗ поза конкурсом, можуть змагатися за місце у вузі з іншими абітурієнтами, але вже на рівних умовах.

За гроші: коли будуть набирати на контракт

На контракт ВНЗ почнуть набирати тільки після того, як закриють бюджет, тобто після 11 серпня. І набрати контрактників навчальні заклади повинні до 18 серпня (якщо ви точно хочете вчитися на контракті, то радимо не зволікати з цим і після закінчення зарахування на бюджет відразу ж заявити про своє бажання вузу). Але варто відзначити, що спочатку в вузах не ділять, хто йде на бюджет, а хто — на контракт. Незалежно від результатів ЗНО, всі спочатку змагаються за місця держбюджету і імена всіх вступників вносяться в один список.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022