Кого прикличуть в новій хвилі мобілізації
Подивитись всі дописи у розділі: Топ-новини. Розміщено: 23.07.2014 в 12:37.Військкомати знову починають прикликати резервістів. В Україні оголосили чергову часткову мобілізацію. Вона триватиме 45 днів. Нагадаємо, це вже третя хвиля призову (але перший — після того, як АТО на сході переросла в повноцінну війну).
За перші дві хвилі в армію і Нацгвардію закликали не менше 60 тисяч людей, але точну кількість в Міноборони не називають. Також і цього разу в міністерстві не кажуть, скільки планують розіслати повісток. Неофіційно ж вдалося дізнатися, що орієнтовані на 40-50 тисяч призовників. Тобто загальне число покликаних перевищить 100 тисяч чоловік.
Кого прикличуть
У Міноборони кажуть, що, як і колись, прикликати будуть тих, у кого вже є військовий досвід (служив або пройшов військову кафедру, наприклад) — військовозобов’язаних і резервістів. Повістку можуть очікувати рядові до 40 років, офіцери — до 45, а вищий офіцерський склад — до 60 років. Правда, у військкоматах розповіли, що перевагу віддають рядовим до 30 років.
Ними укомплектують 15 бойових і 44 частини забезпечення. «До речі, на цей раз військкомати зможуть приймати добровольців. Якщо раніше приходили чоловіки без повісток і просили їх записати до лав військовослужбовців, то їм відмовляли (звичайно направляли в добровольчі батальйони). Тепер же добровольцям дали зелене світло. Але де і ким будуть служити, вже вирішать воєнкоми, — говорить заступник начальника Управління преси та інформації міністерства Олександр Мотузянік. — Хочу заспокоїти народ — відразу призовників не будуть посилати на АТО. Вони обов’язково пройдуть підготовку (зазвичай триває не менше 10 днів). І не всі потраплять на війну, роботи вистачає і на мирній території».
До речі, чергова часткова мобілізація не означає, що тепер відпустять раніше покликаних по домівках, в тому числі і строковиків, яких не демобілізують з квітня. Як пояснюють нам в Міноборони, нова хвиля не замінює попередні. А додому строковики зможуть потрапити, тільки коли буде оголошена демобілізація.
Кого не візьмуть в армію
Як пояснюють у військкоматах, від служби звільнять тих, хто не пройде медкомісію. Також не візьмуть батьків-одинаків або тих чоловіків, у яких на утриманні п’ятеро і більше дітей до 16 років. У список сюди ж потрапляють призовники, які весь час зайняті доглядом за іншими людьми (наприклад, хворими) і їх ніким замінити. А також — народні депутати і кандидати в нардепи.
Також не підлягають мобілізації студенти та аспіранти денної форми навчання. Решта — заочники, ординатори, докторанти, стажисти, слухачі — призиватимуться, але за ними в обов’язковому порядку зберігаються місця в навчальних закладах і всі пільги.
Окреме питання — в яких регіонах буде здійснюватися мобілізація. З указу випливає, що по всій території країни (крім Криму). У тому числі і в Донецькій і Луганській областях. Однак, як нам неофіційно сказали в міністерстві оборони, ніхто ставки на призовників з цих областей не робить — військкомати на звільнених територіях працюватимуть, але радше на прийом добровольців, а не на розсилку повісток.
Йдуть добровольці
У перший же день початку часткової мобілізації до військкоматів вже почали підтягуватися хлопці з повістками. Правда, на відміну від першої хвилі, їх тут не так багато. «Ще навесні отримав синю повістку — тобто у військкоматі перевірили мої дані, внесли в список і відпустили додому. Сказали чекати, коли знадоблюся. А тепер ось отримав ще одну — замість дати і часу, коли потрібно з’явитися до військкомату, написано: «Терміново». Як знайшов у поштовій скриньці її, так відразу ж прийшов сюди», — каже 23-річний киянин Бахтік, який чекає своєї черги під військкоматом Оболонського району столиці. Хлопець налаштований іти на війну: «Я три роки тому відслужив строкову службу в морських силах, матросом був. Але, думаю, мене зможуть перевчити, і буду воювати — тим же стрільцем на суші. Мої рідні тільки от розпереживалися, не хотіли пускати».
Разом з Бахтіком прийшли у військкомат його друзі, хоча їм повістки ще навіть не приходили. «Не буду чекати, поки листоноша рознесе, вирішив прискорити процес, — каже Олексій. — Я теж відслужив, був мінером. Мої навички точно зараз знадобляться».
Втім, у військкоматах кажуть, що цього разу складніше буде набрати призовників. «Патріотів не так багато залишилося — багато хто вже пішов на війну. Доведеться міліції братися за тих, хто буде ховатися від служби, — приведуть до військкомату», — розповів нам один зі столичних комісарів. У військкоматах кажуть, що призовники намагаються відкупитися від служби.
«Ніхто ж не хоче вмирати. Ось і пропонують гроші (від 7 тис. грн.). Але у військкоматах вже майже не ризикують. Занадто пильна увага до нас тепер з боку прокуратури. Насправді легко визначити, що людині «допомогли» відкосити від армії, — каже воєнком з Житомирської області. — У нас було три випадки, вирахували швидко, у тих працівників військкоматів тепер проблеми». З іншого боку, як ми вже писали, в областях час від часу таки виникають скандали з «відмазкою» від армії за гроші — такси доходять до 1000 доларів.
Звільнити не можна
Як відзначають експерти, якщо в першу хвилю мобілізації роботодавці частенько грішили тим, що звільняли заднім числом призовника, то тепер цього практично немає.
«Занадто велика увага до цієї проблеми, про все відразу дізнається громадськість, і роботодавець ризикує підмочити репутацію. Але, до речі, багато роботодавців керуються патріотичним почуттям і не звільняють тих, хто захищає країну, — говорить нам керівник служби досліджень міжнародного кадрового порталу hh.uа Уляна Ходоровська. — Як показує практика, судитися з роботодавцем береться кожен п’ятий звільнений несправедливо, але суд практично завжди стає на бік працівника». Покликаного на службу не мають право звільнити, тобто коли він повернеться з війни, за ним збережеться його робоче місце.
Потрібна ротація
Ця мобілізація не викличе великих соціальних потрясінь і збурень, вважає політолог Вадим Карасьов: «Але і не буде нового підйому патріотизму. Вже настав період розуміння, що відбувається, що на українській стороні — порався, а західні країни підтримують нас все активніше. Але потрібно проводити ротацію — люди на війні втомилися. І влада це повинна розуміти. Ми повинні закінчити війну до 15 вересня, щоб біженці з Донбасі не зимували у волонтерів і на базах відпочинку. А з вивітрілою армією це буде складно. Думаю, скоро буде ротація».
У Міносвіти планують придумати, як можна пропіарити військові вузи, щоб туди надходило більше охочих. Як нам розповіли в міністерстві, там вже запланували збільшити держзамовлення. Правда, на скільки більше дадуть безкоштовних місць, ще остаточно не вирішено. Водночас там наголошують, що поки у зв’язку з ситуацією в країні число бажаючих вступати на військові спеціальності не збільшилося, але і не поменшало.