Що потрібно знати про нову хвилю мобілізації
Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні. Розміщено: 27.07.2014 в 21:54.Загроза територіальній цілісності України змусила владу подумати над тим, щоб закликати нові сили в армію. Крім цього, військовослужбовцям, які задіяні в антитерористичній операції (АТО) на Донбасі, потрібна постійна ротація. Старі сили повернуться додому після тривалих бойових дій, а на їх місце заступлять нові військові.
22 липня на засіданні Верховної Ради народні депутати ухвалили закон України «Про часткову мобілізацію», який вніс на порядок денний президент Петро Порошенко. Буквально через кілька годин після голосування глава держави підписав документ. Закон набуде чинності після його опублікування в урядових ЗМІ, а мобілізація триватиме 45 днів з моменту її старту.
Тонкощі часткової мобілізації
У законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» говориться, що мобілізація — це комплекс заходів, згідно з якими економіка, органи влади та самоврядування, підприємства та організації переводяться на діяльність «в умовах особливого періоду». Часткова мобілізація відрізняється від загальної тим, що проводиться у певних регіонах держави, але не на території всієї країни. Хоча новий закон говорить: мобілізація пройде в усіх областях України і в Києві.
Всього існує чотири хвилі мобілізації. Якщо криза в державі погіршується, то влада може перейти до більш радикальних заходів щодо мобілізації.
При першій хвилі повістку з військкомату отримують офіцери та сержанти запасу, які мають досвід армійської служби або ж працювали в силових підрозділах; рядові запасу, що служили в армії. Також не виключаються зі списку добровольці, які за власним бажанням хочуть потрапити в зону бойових дій.
Друга хвиля припускає, що призиваються рядові-резервісти всіх військових спеціальностей з досвідом армійської служби; офіцери і сержанти запасу, а також вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей.
У ході третьої хвилі у військкомати необхідно буде з’явитися 18-річним призовникам, військовозобов’язаним жінкам (в основному це медичний персонал і технічні фахівці) і тим, хто не проходив військову службу (за відсутності так званого «білого квитка» — рішення про непридатність до служби в армії).
Сама крайня стадія мобілізації — четверта. Вона настає, коли в державі тривалий час ведуться військові дії. У війська записують тих, хто вміє тримати зброю в руках.
Що готує Україні закон «Про часткову мобілізацію»
В Україні пройде третій етап першої хвилі часткової мобілізації. Перші два провели в березні і травні відповідно, проте ця стадія має декілька відмінностей від них.
По-перше, «зелене світло» на мобілізацію дали добровольцям. Якщо раніше у військкоматах таким людям відмовляли, то відтепер вони мають повне право потрапити в списки тих, хто відправиться в зону АТО.
По-друге, новий закон підняв планку віку для військових у запасі. Нагадаємо, військовозобов’язані у званнях рядового, сержантського і старшинського складу знаходилися в запасі по першому розряду до 35 років, а по другому розряду — до 50 років.
Згідно з нововведеннями, вік «першорозрядників» молодшого офіцерського складу збільшився до 45 років, старшого офіцерського складу (майори і підполковники — капітани 3 і 2 рангу відповідно) — до 50 років. Що стосується полковників (капітанів 1 рангу), то вони входять до числа військовозобов’язаних, якщо їх вік не перевищує 55 років. У вищому офіцерському складі вікова планка піднялася до 60 років.
Також 22 липня змінилися доля військових у запасі другого розряду. Так, на службу можуть закликати українців з молодшого та старшого офіцерського складу, якщо їм немає 60 років. Для вищого офіцерського складу ця цифра становить 65 років.
По-третє, кількість мобілізованих людей на даний момент невідома. У силових відомствах не змогли відповісти на це питання, посилаючись на закриту для загального доступу інформацію. Спікер Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Андрій Лисенко розповів, що кожний підрозділ самостійно визначатиме кількість новобранців, але з них сформують 15 військових частин і доукомплектують 44 частини забезпечення.
Кого не призвуть у будь-якому випадку
Тих, хто не служив в армії, не покличуть о війська. Повістку з військкомату не повинні направляти військовослужбовцям, заброньованим державою на період мобілізації.
Як розповів у коментарі заступник голови Служби безпеки України (1997-1998, 2006-2007 рр..), Почесний голова Об’єднання ветеранів розвідки України, генерал-лейтенант Олександр Скіпальський, це фахівці вузького профілю, які задіяні у сфері оборонного потенціалу. Тобто якщо в країні почнеться війна, то активно працюватиме військово-промисловий комплекс (заводи, підприємства, організації), а для цього потрібні навчені працівники.
Ще одна категорія громадян — непридатні до військової служби за підсумками медкомісії (на термін до шести місяців). Також до числа призовників не повинні потрапити чоловіки, що мають від п’яти дітей до 16 років, і жінки, які виховують дітей до 16 років (незалежно від їх кількості). Більш того, якщо мобілізований доглядає за інвалідом, то закон дозволяє йому не бути покликаним.
«У нас дуже багато молодих сімей, в яких працює чоловік, а дружина сидить з маленькими дітьми, — говорить військовий експерт. — Я б рекомендував таким призовникам сказати комісії про це. Коли буде альтернатива призову, то люди, які приймають рішення, з моральних міркувань можуть допомогти».
Не підпадають під мобілізацію народні депутати України, з чим категорично не згоден Олександр Скіпальський. На його думку, якщо парламентарії вміють махати кулаками у Верховній Раді, то чому б їм не взяти участь у бойових діях.
Остання категорія громадян, чиї прізвища не потраплять до списків мобілізованих, — студенти та аспіранти денної форми навчання. Про це подбав Петро Порошенко, який підписав закон «Про зміни до законодавства щодо гарантій студентам і аспірантам, які призиваються на військову службу».
Що держава гарантує мобілізованим
Як бути українцям, які до часткової мобілізації були працевлаштовані? Після закінчення бойових дій ніхто з них не виявиться без роботи — про це подбали, коли приймали закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За ними збережеться місце роботи, посада і середня заробітна плата на фірмі в незалежності від форми її власності.
«Підприємства, установи та організації зобов’язані сприяти своїм працівникам, які є резервістами, у виконанні ними обов’язків служби у військовому резерві і своєчасному їх напрямку до органів військового управління та військові частини», — свідчить один з пунктів статті 21 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Ще одним документом військовим, які служать в особливий період, гарантували соціальний та правовий захист. Так, служба буде зараховуватися до страхового стажу, стаж роботи військовослужбовців, стаж роботи за фахом і стаж державної служби на пільгових умовах. Якщо силовик не зможе отримувати гроші під час бойових дій, то кошти спрямують його родині.
До речі, всі заходи щодо мобілізації держава оплачує самостійно. У фінансуванні можуть взяти участь благодійні організації або фізичні особи.