Росія як ніколи близька до вторгнення і початку повномасштабної війни

Подивитись всі дописи у розділі: Топ-новини. Розміщено: 04.08.2014 в 8:00.
Росія як ніколи близька до вторгнення і початку повномасштабної війни

Конфлікт на сході України досяг критичного рівня, і Росія вже подає такі сигнали, які, на думку експертів, свідчать про те, що зараз вона ближче до вторгнення і початку повномасштабної війни з її слов’янським сусідом, ніж будь-коли раніше.

За словами українських та американських чиновників, за останній тиждень Росія стягнула до свого західного кордону тисячі військовослужбовців, бойову техніку і сучасні ракетні системи залпового вогню.

Міністерство оборони Росії заперечує ці звинувачення і наполягає на тому, що саме Україна активізувала бойові дії біля кордону.

Тим не менш, знімки із супутників і любительські відеозаписи свідчать про те, що російська армія знаходиться всього в годині їзди від українських Луганської та Донецької областей, де за підтримки Росії сепаратисти продовжують вести запеклі бої з урядовими силами.

Видання Mashable представило відеозапис, на якому нібито видно російські бронемашини, військові вантажівки й вертольоти, що розташувалися поблизу українського кордону.

На другому відеозапису, який з’явилася в четвер, 31 липня, колона російських бронемашин, по всій видимості, рухається містом Гуково Ростовської області, недалеко від кордону з Україною.

У середу, 30 липня, головнокомандуючий військами НАТО в Європі генерал Філіп Брідлав (Philip Breedlove) заявив, що число російських військових і важкої техніки, стягнутих до українського кордону, зростає і вже «істотно перевищило 12 тисяч».

«Ми спостерігаємо рух (людей і техніки) з Центрального військового округу Росії в район Ростова, де вони збираються, проходять навчання і рухаються в напрямку кордону, і ми бачимо, як вони перетинають кордон», — сказав він під час прес-конференції, що відбулася після відвідин загонів НАТО в Косово.

Агентство Reuters процитувало слова Тоні Блінкена (Tony Blinken), радника президента Барака Обами з питань національної безпеки, який сказав, що «істотне нарощування російського військового контингенту уздовж кордонів», можливо, є підготовкою до «так званої гуманітарної або миротворчої інтервенції на Україні».

Москва вже кілька разів заявляла про можливу відправку миротворців на схід України для забезпечення безпеки етнічних росіян, що всерйоз турбувало Київ.

На даний момент у відправці миротворців — принаймні, російських миротворців — на схід України немає ніякої необхідності, як йдеться у заяві Валерія Чалого, заступника голови адміністрації президента Петра Порошенка, опублікованому на офіційному сайті президента в середу, 30 липня.

У п’ятницю, 1 серпня в Ростовській області, що межує з українською Донецькою областю, російські військові вертольоти провели навчання, в ході яких відпрацьовувалися навички ведення вогню по наземних цілях. У той же час російський бойовий літак і вертольоти порушили межі повітряного простору України, пролетівши близько 16 кілометрів углиб української території, як повідомив Андрій Лисенко, представник Інформаційно-аналітичного центру Національної ради безпеки і оборони України. «Зокрема вчора зафіксовано польоти чотирьох вертольотів вогневої підтримки Ка-52 з боку Російської Федерації», — повідомив він репортерам під час прес-конференції в Києві.

Деякі експерти вважають, що війна вже почалася. У четвер, 31 липня, чиновники Києва та Вашингтона повідомили, що Росія вже завдала артилерійського удару по українським військам з російської території. Раніше США оприлюднили знімки, які, як стверджують їхні представники, доводять, що Росія вела обстріл української території. Москва називає ці знімки сфальсифікованими.

У п’ятницю, 1 серпня, за деякими повідомленнями Україна і Росія вели ракетну перестрілку через кордон. Обидві сторони вже не раз звинувачували один одного в обстрілі своїх територій. В ході одного з подібних епізодів, як повідомила російська сторона, ракета, випущена з території України, потрапила в житловий будинок на території Росії, в результаті чого одна людина загинула і двоє отримали поранення.

Марк Галеотті (Mark Galeotti), експерт з російських служб безпеки і професор світової політики Нью-Йоркського університету, в телефонній бесіді пояснив репортерам Mashable, що дії Росії можуть свідчити про підготовку до початку вторгнення, але підкреслив, що поки Росія і Україна не ведуть повномасштабну війну.

«Російські літаки, імовірно, будуть вести обстріл українських військових баз та інших подібних об’єктів, — сказав він. — Але ми перебуваємо на такому етапі, коли Москва продовжує посилювати підтримку ополченців».

Однак, на думку Галеотті, вирішальний момент для Москви настане саме в серпні, який, «так уже збіглося, є одним з періодів найвищої боєздатності російської армії, що пов’язано з циклом призову на військову службу».

Саме в цей час року Росія вторглася в Грузію в 2008 році. Тоді Росія стягнула війська до кордону і відправила військові літаки на територію Грузії. (За словами київських чиновників, за останні кілька місяців російські реактивні літаки кілька разів порушували повітряний простір України.) Незабаром після цього Росія завдала авіаудари в Південній Осетії, а потім ввела танки і війська в Південну Осетію і до Грузії.

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки київського Центру Разумкова, повідомив Mashable, що військові навчання, про які було оголошено на цьому тижні, «вселяють нам серйозне занепокоєння у зв’язку з ескалацією кризи і ескалацією агресії з боку збройних сил Росії».

Мельник також зазначив, що ситуація на Україні, очевидно, розвивається за грузинським сценарієм. Також як і Галеотті, він вважає, що поки Україна і Росія не ведуть повномасштабну війну один з одним. «Поки це схоже на промацування грунту. Але я не виключаю можливості того, що одного разу Путін накаже своїм військам провести масовану атаку з російської території з застосуванням артилерії і військово-повітряних сил по військах України. Або він накаже своїм так званим миротворцям перетнути кордон і захопити… не тільки Луганську і Донецьку області, а й інші території», — сказав він.

«Військові навчання — це класичний перший крок у наступі, — додав Мельник. — Спочатку вчення, а потім, через кілька днів або тижнів, війська отримують команду наступати».

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022