Податки від Яценюка неприємно здивують київських бюджетників

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Києва. Розміщено: 11.08.2014 в 15:13.
Податки від Яценюка неприємно здивують київських бюджетників
Столиця витрачає на 3 млрд гривень більше, ніж думає Мінфін

У вівторок прем’єр-міністр Арсеній Яценюк представить у парламенті програму з реформування податкової системи. Як уже повідомляли, скоротиться кількість податків, зменшиться тиск на зарплатний фонд підприємств, але українці, які отримують більше 12 тис. грн, змушені будуть платити більше податків у скарбницю. Крім того, уряд збирається децентралізувати сам бюджет. Тобто, по суті, передати права на збір і використання податків на місця. Правда, насправді вилучення з місцевих бюджетів на користь держскарбниці залишаться. А місцевій владі залишать податки, які зібрати нелегко.

Зароблять на місто

Суперечки з приводу того, що залишати місцевим властям, а що забирати в центр, йдуть до цих пір. Кажуть, міністри сперечалися до хрипоти, і ще трохи — почалися б кулачні бої. В результаті перше, про що домовилися: держбюджет бере на себе фінансування медицини та освіти.

«Якщо прем’єра підтримають депутати, то платити зарплати медикам, вчителям шкіл та ПТУ, закуповувати ліки будуть з держбюджету. На утриманні у місцевої влади залишаться тільки дитсадки», — говорить член бюджетного комітету ВР Олександр Чорноволенко. Раніше левова частка місцевих бюджетів йшла саме на фінансування шкіл і медустанов, а на розвиток міст практично нічого не залишалося.

У той же час з місцевих бюджетів вилучатимуть 60% прибуткового податку в держскарбницю, а з бюджету столиці і зовсім 80%. «Це не означає, що міста та області залишаться без грошей. Тепер місцевим бюджетам запропонують залишати у себе кілька видів інших податків. Наприклад: податок на нерухомість, податок від продажу акцизних товарів, весь дохід від комунальних підприємств, дохід від плати за адмінпослуги, 10% від податку на прибуток приватних підприємств, податок на оренду комерційної нерухомості.

У той же час з цих податків тільки акцизи можна вважати досить стабільною підмогою. Податок на нерухомість взагалі почне стягуватися тільки з цього року. Прибуток в наших умовах — поняття нестабільне: під час економічних негараздів підприємці воліють показувати збитки.

Дискусії в парламенті

Один з лідерів Партії регіонів Борис Колесников ще навесні озвучив пропозиції щодо децентралізації бюджету. Правда, він пропонував набагато більш радикальний підхід — центральному уряду залишити тільки ПДВ і митні збори, а всі інші податки передати на місця. Нинішній же проект він пропонує перед розглядом в Раді передати на вивчення в регіонах і тільки після цього голосувати.

На місцях проект сприйняли неоднозначно. Так, мер Львова Андрій Садовий вважає, що децентралізацію бюджету потрібно було проводити ще в 2005 році:

Якби тоді повноваження віддали місцевій владі, то сьогодні ми не мали б таку трагедію на сході. Подивіться, сьогодні в Донецькій області єдина влада — це місцева, обласна ні на що не впливає. Приберіть міністерства, обласні адміністрації — нічого від цього не зміниться, а скільки можна заощадити. Добре, що зараз зроблять хоча б перший крок. Але цього мало. Я хотів би, щоб нам залишали не 10% від прибутку приватних підприємств, а хоча б 40-50%. В такому випадку ми будемо зацікавлені в розвитку бізнесу у себе в містах. Добре, що держбюджет бере на себе школи та лікарні. Але головлікарів і директорів шкіл призначає місцева влада. Якщо це візьме на себе держава, то буде хаос. У нас в області щомісяця керівники міняються, а обласного керівника в охороні здоров’я досі ще не призначили

Заступник глави Київської адміністрації Руслан Крамаренко каже, що не все так просто в розрахунках. «Уряд відштовхнувся від тих цифр, які доводить до нас Мінфін на медицину і освіту в столиці. Однак щороку ми витрачаємо на ці сфери на 3 млрд більше. Наприклад, багато грошей іде на муніципальні надбавки бюджетникам, а це 25% до зарплати. Виходить, що Київ нічого не заробить, а всі ці гроші знову витратить на соціалку. Або держбюджет має і ці витрати взяти на себе і чітко про це сказати, або взяти на себе відповідальність за те, що зарплата у вчителів і лікарів у столиці стане меншою», — говорить Крамаренко.

Ударівець Павло Розенко сумнівається, що в такому вигляді пропозиції пройдуть. «З одного боку, гроші регіонам дають, а з іншого — забирають. Потрібно уважно подивитися, чи не вийде так, що забирають реальні податки, які реально збираються. А залишають віртуальні, яких ще немає або які зібрати проблематично. Думаю, в парламенті будуть великі дискусії», — говорить Розенко.

«Реформу спочатку повинні схвалити на місцях»

Ініціативу уряду по бюджетній децентралізації до її прийняття повинні схвалити регіони, вважає виконавчий секретар Партії регіонів Борис Колесніков. «Все питання в тому, які будуть повноваження і витрати місцевих рад і скільки у них залишиться коштів на розвиток, — вважає він. — Важливо, щоб місцева влада могла перекрити свої операційні витрати і отримати кошти для вкладень в капітальне будівництво. Чи дає таку можливість кабмінівський проект, я б зараз зі слів коментувати не став. Регіони повинні вивчити його і дати свою відповідь. Але, судячи з попередніх шести місяців роботи цього уряду, що не пройшло жодної серйозної реформи, сумніви в правильності його нових кроків можуть бути цілком обгрунтовані. Адже цей Кабмін, як і минулий, намагається працювати в рамках планової економіки, нічого не виробляючи і все перерозподіляючи. Хоча загальновизнано, що країна робить великі кроки вперед тоді, коли за урядом залишаються лише кілька напрямків на кшталт оборони і безпеки, а основну масу питань разом з ресурсами передають на місця».

Нагадаємо, в проекті децентралізації від ПР, автором якого є Колесников, пропонувалося центральній владі залишити тільки ПДВ і митні збори, а все інше передати до місцевих бюджетів.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022