Криза обвалила ринок житла в передмісті Києва

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Києва. Розміщено: 12.08.2014 в 11:51.
Криза обвалила ринок житла в передмісті Києва
Скільки зараз коштує оселитися біля столиці?

Продажі будинків в Київській області впали в п’ять разів порівняно з літом минулого року. Якщо минулого липня, за даними SV Development, було продано 1515 будинків, то в цьому — всього 311.

У котеджних селищах продажі знизилися ще більше: в липні було укладено всього 45 угод проти 205 за аналогічний період минулого року.

«Люди одружуються-розлучаються, з’їжджаються-роз’їжджаються, таких термінових угод зазвичай до 20% від загального обсягу, ось вони тільки цього року і оформляються. А так, на ринку — затишшя», — пояснив керуючий відділенням АН «Наше мiсто +» В’ячеслав Водотовка. Що стосується вартості житла, то вона впала на 10-40%. Найбільше знизилися ціни на хороми від 300 кв. м.

Нове бюджетне житло

В цілому житло радянського зразка в околицях столиці пропонується за ціною до 30 тис. у. о. (300 тис. грн). Більш дороге і комфортне, в селищах з уже підведеними до будинку газом і водою, — за 300-600 тис. грн.

У цій же ціновій категорії (до 500 тис. грн «без обробки») — будинки, побудовані за сучасними технологіями (каркасні будинки та ін.).

Але до останньої категорії покупці ставляться з побоюванням. «Будинок в 200 кв. м, побудований, наприклад, за канадською технологією, в 20 км від Києва реально знайти за 50-70 тис. у. о. Незважаючи на привабливість, в тому числі і з точки зору енергозбереження таких проектів, угод по таких будинках не так вже й багато, до 10%», — розповідає Михайло Артюхов.

Приміром, в Макарівському напрямку котеджне містечко «Сонячна Поляна» пропонує будинки площею від 48 кв. м до 120 кв. м, ціна — від 26 до 46 тис. у. е. «Ми продаємо будинки без обробки. Ремонт, щоб можна було в будинку вже жити, обійдеться ще приблизно в 25 тис. у. о. та займе місяць-два. Наші клієнти — ті, хто шукає комфортну дачу, і ті, хто готовий жити тут цілий рік. Люди так вирішують своє квартирне питання: продають двокімнатну в Києві і купують у нас будинок на п’ять кімнат. Від селища до найближчого метро — 20 хвилин на маршрутці, так що, по суті, наше житло доступне», — вважає менеджер коттеджного селища Юрій.

Елітка подешевшала вдвічі

Престижність Обухівського та Вишгородського напрямків не впала, але запити покупців істотно знизилися. «Набагато частіше шукають будинку до 300 тис. у. о. За останній місяць були поодинокі прохання підшукати що-небудь дорожче 500 тис. у. о.», — розповіли в АН «Феодал».

Причому господарі нерухомості активно знижують ціни. Приміром, будинок в 350 кв. м в Романкове (Старо-Обухівський напрямок) з ділянкою 20 соток в минулому році пропонувався за 650 тис. у. о., зараз виставлений на продаж за 400 тис. у. о., що навіть з урахуванням зростання курсу на 600 тис. грн дешевше. Ще сильніше впали ціни в Старих і Нових Петрівцях. Там минулого літа будинки в 250 кв. м продавалися по 450-500 тис. у. о., зараз — по 250 тис. у. о.

Втім, під Києвом можна підшукати будиночок на будь-який смак і будь-який гаманець. Приміром, у Володарському районі, в селі Дружба, пропонується будинок в 40 кв. м з 19 сотками землі всього за 35 тис. грн.

«Глинобитний будинок на цегляному фундаменті, опалюється дровами, але дуже теплий. Грубка в кімнаті і плита на кухні. Ми подумували підвести газ — трубу торік протягнули в п’яти метрах від будинку, але зараз — війна, і коли село підключать і чи підключать до централізованого газопостачання, невідомо», — розповідає господиня Ніна. Вода — в колодязі через дорогу.

Якщо людина згодна жити з мінімальним комфортом за стандартами середини минулого століття, то житло під Києвом можна знайти від 2,5 до 10 тис. доларів. Приміром, одноповерховий дерев’яний будинок, обкладений цеглою, з колодязем у дворі, з садом в селі Ліхновка Баришівського району продається за $6 тис. А за 10 тис. у. о. можна знайти двоповерховий цегляний будинок в Чернігівському напрямку.

Занижені ціни ріелтори пояснюють завмерлим ринком землі. «Була б усталена ціна на землю — такі раритетні будинки продавалися набагато дорожче, — каже В’ячеслав Водотовка. За його словами, сотка землі, якщо її купувати окремо, коштує від 1 до 5 тис. у. о. «А «доточити» його до прийнятного комфорту коштує не таких вже великих грошей. Якщо село газифіковане, дотягнути і підключити до газу будинок коштує близько 20 тис. гривень, підключити електрику — 10 тис. Питання з каналізацією теж можна вирішити», — упевнений він.

Основна вимога — доступність

«Давно пішов у минуле критерій «ближче до роботи», люди у нас, слава богу, вже звикли покладатися тільки на себе, а не на державу, яка забезпечить їх працевлаштування», — підкреслює В’ячеслав Водотовка. Головні вимоги, які зараз пред’являють до дислокації майбутнього житла, — транспортна доступність. «Потім йдуть мальовничість і відокремленість», — стверджує В’ячеслав Водотовка.

Напрямками ближче до води — вздовж Дніпра та приток — цікавляться набагато частіше, господарі вимагають більше. Тому престижність зберігають Обухівський та Вишгородський (Київське море або Десна) напрямок, ціни на решту (Броварське; Одеське; Варшавське, Житомирське) дещо нижче. За підсумками підписаних в липні угод, повідомили в консалтинговій компанії SV Development, середня вартість індивідуальних будинків у Київській області знизилася на 1,61% ($11) порівняно з червнем; зараз вона становить 672 долара за кв.м. Для порівняння: за цей же час ціна продажу приватних будинків у самому Києві виросла на 1,16% ($10) і складає 853 долари за один кв.м. Найдешевшим залишився Сквирський район із середнім показником $182/кв.м., найдорожчим — Обухівський район, де середня ціна продажу склала $1 027/кв.м.

Найчастіше на продаж виставляються будинки площею 100-250 кв.м (39%) і 250-500 кв.м (33%). Будинків площею до 100 кв.м. всього 17%, вілли від 500 кв.м — 11% пропозиції. Найбільше продається будинків в Києво-Святошинському районі — 2,3 тисячі (39%), в Бориспільському — 878 будинків (15%), Обухівському — 840 (14%) і Васильківському — 743 (13%) районах.

Всього зараз на продаж у Київській області виставлено 5,9 тис. будинків (майже на третину більше, ніж торік), причому кожен п’ятий будинок — «нова» пропозиція.

За даними ІАП «Столична нерухомість», в липні середня ціна квадратного метра виставлених на продаж будинків в передмісті Києва становила 12,9 тис. грн. За рік ціни в доларі знизилися на 9,1%. Але через курсові коливання у гривні вартість нерухомості виросла на 34,6%. При цьому в 20% будинків вищого цінового сегмента середньозважена ціна пропозиції склала 26 тис. грн/кв. м, а в 20% будинків низького цінового сегмента — 5,4 тис. грн/кв. м. Тобто відношення ціни дорогого житла до дешевого в цілому по передмістю столиці склало в липні 4,8. Експерти відзначають, що в столичному регіоні апетити продавців практично не збігаються з сподіваннями покупців.

«Більша частина будинків виставляється на продаж за ціною $600-900 /кв. м, а більшість покупок фіксується по $300-600/кв. м без обробки. Як бачимо, дуже маленька зона збігу, щоб ринок активно розвивався», — говорить керуючий директор ARPA Real Estate Михайло Артюхов.

Заплатити доведеться тричі

Реальні витрати на придбання нерухомості в передмісті потягнуть ще приблизно на дві тисячі доларів зверху заявленої продавцем вартості. «Купити будиночок за 35 тисяч гривень вам навряд чи вдасться. Так, господарі готові обмежитися цією сумою, але покупець повинен пам’ятати, що в результаті заплатить більше. Купівля будинку в передмісті — це, по суті, три угоди: будинок, присадибна ділянка і город, тому треба три оцінки, три договори, три рази сплатити податки. За все про все — ще 17-25 тисяч», — пояснює В’ячеслав Водотовка.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022