Луганськ: бензин і вода дорожче золота
Подивитись всі дописи у розділі: Надзвичайні події. Розміщено: 14.08.2014 в 9:25.Виїхати з обласного центру дозволяють тільки жінкам, дітям та людям похилого віку. Як виїхати з Луганська — головне питання для багатьох мешканців міста
Луганськ продовжує виживати. У місті другий тиждень немає світла, в окремих районах — і газу теж, не працює каналізація. Люди готують їжу прямо на багаттях. Дротовий та мобільний зв’язок практично не працює. 250 тисяч людей, які все ще знаходяться в обласному центрі, кілька разів на день змушені ховатися в підвалах від бомбардування і артилерійських обстрілів. Надія, що цей кошмар скоро закінчиться, тане на очах.
Як змінилося життя луганчан за останній тиждень, чому люди не виїжджають через гуманітарний коридор і як заробляють шахраї на чужому горі.
Трупи лежать прямо на вулицях
Луганськ всього за пару тижнів став другою Прип’яттю. Чергове місто-привид, тільки поки населений людьми. Розвалені багатоповерхівки, розбиті магазини, всюди воронки і розкиданий асфальт. У місті всього кілька точок, де ще ловить мобільний зв’язок, але вони піддаються бомбардуванням. Соціальні мережі там, де ще працює інтернет, стали єдиною можливістю для спілкування. Користувачі закликають знімати паролі з Wi-Fi, щоб якомога більше людей мали доступ.
«Кожен день виходжу у двір, не вірю очам, у що перетворилося моє рідне місто. Це ж площадка для зйомок фільму-катастрофи. Всюди руїни, снаряди свистять над головою. Прямо на вулиці лежать тіла. Їх накривають простирадлами і залишають на жарі, — ділиться у себе на сторінці в соцмережі луганчанка Тамара Степова. — у місті стоїть противний запах. Варто згадати, що ще півроку тому Луганськ називали містом квітів».
У соцмережах створюються спеціальні групи допомоги. Люди, які виїхали із зони АТО, готові платити будь-які гроші, щоб волонтери пригледіли за кинутими квартирами, домашніми тваринами.
«Купили чотири місця в таксі, щоб вивезти дітей із зони АТО. Заплатили останні гроші, 4000. Дідуся довелося залишити. Не вистачило ні грошей, ні місць. Дідові 84 роки, ходить, все розуміє, але спуститися з 10-го поверху не може. Допоможіть нам, провідайте діда. У нього їжі дня на два. Готові платити будь-які гроші», — благає луганчанка Людмила.
Міськрада Луганська підтверджує, що ситуація критична. Обласний центр на порозі гуманітарної катастрофи.
— Місто повністю відключене від енергопостачання. Рятують генератори, але не завжди є можливість закупити дизпаливо, — повідомляє ОДА.
Фактично Луганськ знаходиться в повній блокаді. У місті припинено постачання медикаментів, палива, продуктів. Крім цього, люди змушені виживати без світла в умовах війни.
Бензин і вода на вагу золота
Жителі районів, де ще працюють магазини, пишуть, що ціни підняли, але не катастрофічно. Найбільше подорожчав хліб — від 7 до 11 гривень. Вся справа в ціні на бензин.
— Палива немає взагалі, заправки закриті. Бензин продають тільки з-під поли, — розповідають луганчани. — Ціни фантастичні, близько 50 гривень за літр. Якщо брати каністру, віддають за 2000. На цьому багато хто добре заробили. Завозять з звільненої території паливо, а тут штовхають втридорога. Щоб вирватися з пекла, люди віддають останнє. Таксисти вивозять з Луганська за 2000 гривень. Можна виїхати і за 500, але потрібен свій бензин.
За словами луганчан, ті, хто не мають паперових грошей, платять коштовностями і антикваріатом.
Якщо з перебоями продовольства ще можна змиритися — у більшості є картопля та консервація, то відсутність води вселяє жах. Щоб вгамувати спрагу, городяни змушені черпати воду з фонтанів і навіть збирати після дощу.
— Фонтани вже спорожніли, люди зливають воду з пожежних машин, — розповідає луганчанин Олег. — Подекуди працюють свердловини, але туди натовп збігається. І це небезпечно — в те місце, де натовп, починають стріляти.
Маршрутка надії
Таксі та особистий транспорт — не єдина можливість вирватися з небезпечної зони. Кожен день рано вранці з Луганська вирушає маршрутка. Місць в автобусі 24, а от бажаючих кілька сотень щодня. Щоб виїхати, потрібно записуватися за пару днів. В першу чергу в списки вносять жінок і дітей.
«Водій Володя, доброї душі людина, говорить: їздив і буду їздити, поки живий. Бере 70 гривень з людини, щоб бензин покрити», — пише у соціальній мережі користувач Антон.
За словами Антона, водій бере стільки пасажирів, скільки сидячих місць. Каже, якщо раптом натраплять на фугас, буде менше жертв. Та й через блокпост проїхати проблематично.
Чоловікам від 18 до 60 років виїхати з Луганська практично неможливо. Керівництво «ЛНР» оголосило повальну мобілізацію і в примусовому порядку забирає чоловіків на фронт. Ті, кому вдається вискочити за межі оточення, мають проблеми з українськими військовими.
«Чув, Нацгвардія оглядає мужиків по повній. Роздягають мало не догола, оглядають. Особливу увагу приділяють плечам, — пише у Фейсбуці Григорій. — Якщо є потертості, подряпини або синці, краще залишайтеся вдома, зализувати рани. Можуть порахувати, що тягали автомат, і зарахують до терористів».