Що робити тим, хто виїхав із зони АТО і не може платити по кредиту

Подивитись всі дописи у розділі: Фінанси. Розміщено: 19.08.2014 в 19:17.
Що робити тим, хто виїхав із зони АТО і не може платити по кредиту

Кредит висить, платити нічим

Діма Накрапас вивіз дружину і новонароджену дочку з Донецька прямо з пологового будинку. Сам залишився, щоб закрити магазин з автозапчастинами. Зараз Діма працює в Києві, а з двох банків, в яких він брав 80 тисяч гривень кредиту на розвиток бізнесу, продовжують дзвонити, погрожують судами та колекторами.

— Усі кредити я виплачував справно, поки не почалася війна. Зараз вже два місяці не плачу, просто нічим. Деякі банки пішли назустріч, сказали, що почекають, але з двох регулярно телефонують і погрожують приїхати, описати майно. Я відповів — приїжджайте, описуйте, — каже Дмитро.

Його історія — одна із сотень. Форуми в інтернеті заповнені повідомленнями з проханням про допомогу.

— Живу в Лисичанську Луганської обл. У червні зарплату платити перестали, в місті війна. Звернулася в банк з проханням надати мені кредитні канікули, написала заяву, з якої причини не можу платити, дала довідку про доходи, — мені відмовили. За прострочений місяць нарахували штраф, дзвонять представники банку і погрожують службою безпеки, — пише Людмила, яка зараз живе у родичів у Харківській області.

Банкам за нарахування штрафів нічого не загрожує

Юристи радять позичальникам уважно читати кредитний договір перед тим, як його підписати, і уточнювати умови, при яких затримка з проплатою не вважатиметься порушенням.

— У кожному кредитному договорі є пункт «форс-мажор», де прописані умови, за яких проплата кредиту може бути припинена. АТО є форс-мажором, і відмовляти банки не мають права. В іншому випадку клієнт може подати до суду на банк за невиконання умов кредитного договору і виграти справу, звільнивши себе від будь-якої виплати, — говорить юрист Олександра Волик.

На жаль, кредитні договори майже ніхто не читає, і людям продовжують нараховувати величезні відсотки.

— Якщо з банків погрожують, на них потрібно писати заяву в міліцію. Позичальники повинні знати, що будь-яке вилучення майна можливе тільки за рішенням суду, — говорить юрист. Однак погоджується: банкам, які нараховують пеню, нічого не загрожує. Максимум, що вони втратять — це проплату по кредиту.

Закон захищає тільки учасників АТО

Закону, який би зобов’язував банки надавати кредитні канікули для переселенців, немає. Є тільки закон «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким можуть скористатися родини учасників антитерористичної організації. Їм штрафні санкції та відсотки за користування кредитом нараховуватися не повинні. 8 травня Нацбанк звернувся до банків з проханням виконати умови закону, але це звернення — рекомендація, а не вимога.

— Позичальнику потрібно звернутися в банк із заявою про ненарахування відсотків. Банк не має права відмовити, оскільки підставою є закон. Якщо загрози тривають, потрібно звертатися в Нацбанк з листом. Ігнорування цього закону загрожує банку позбавленням ліцензії, — каже експерт.

Але проблема в тому, що відповідальність за невиконання закону не передбачена! У ньому просто вказано — не нараховувати пені, штрафи, відсотки.

— Разом з цим в законі нічого не сказано про те, що позичальник, крім відсотків, зобов’язаний окремими платежами виплачувати ще й тіло кредиту! І від цього зобов’язання закон учасників АТО не звільняє, — підкреслює експерт.

Крім того, закон не обмежує банки в їх праві на стягнення майна в рахунок несплати. Ніхто не забороняв банкам вимагати від позичальника-військовослужбовця дострокового повернення всієї суми кредиту відповідно до умов кредитного договору. Виходить, єдиний вихід — спробувати домовитися з банком і в разі відмови подати на нього до суду. З іншого боку, це — проблема масштабна, і вирішувати її треба на законодавчому рівні. Тобто приймати такі закони, в яких враховані всі нюанси, і головне — відповідальність не тільки позичальника, але і банку.

Поскаржитись на банк ви можете по лінії довіри Нацбанку України: 230-19-60.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015