Як заощадити на добривах
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 02.10.2014 в 19:06.Наших фермерів можна багато в чому звинувачувати, але чого у них не відняти — так це здатності економно використовувати добрива. Питання дуже актуальне, тому як ціни на них ростуть не по днях, а по годинах.
Без витребеньок
Якщо хочете заощадити, відмовтеся від рідких органічних сумішей. Так, купити таку каністру зручно: хлюпнув півсклянки на відро — і розмішувати не треба. Але за таку ціну можна купити в п’ять разів більше сухого добрива, а розчин нітрофоски з коров’яком переплюне будь-який препарат з каністри і вийде майже даром.
Біогумус і різні добрива від дощових черв’яків теж задоволення сумнівне. Якщо вірити мікробіологам, на кожну сотку припадає 20-30 кг мікробів. Як можна розраховувати на те, що внесення мішечка «біогумусу» переважить їх діяльність? Краще довірити природі, вносячи під перекопування гній, солому, тирсу, листя…
З хлором або без. Найдешевше добриво — хлористий калій. Ось тільки не всі рослини його добре переносять. Наприклад, погано реагують на хлор помідори, картопля, боби, горох, квасоля. Під них доведеться вносити його з осені, так як за зиму хлор вивітриться. А можна витратити трохи більше, придбавши сірчанокислий калій.
На культурах, що не переносять хлор, можна взагалі не вносити калійних добрив, обходячись золою або комплексними добривами типу нітрофоски.
На інших калійну сіль хоч в невеликих кількостях, але вносити потрібно, так як калій підвищує опір заморозкам, хворобам і шкідникам. А також покращує смак, зовнішній вигляд і лежкість плодів.
Коли краще вибрати дорожче
За змістом фосфору поки краще добрив немає, ніж суперфосфат. Але краще витратитися на дорожчий подвійний суперфосфат: вміст фосфору в ньому вдвічі більше, він розчиняється краще і більш рухливий у грунті.
Звичайно рекомендують вносити фосфорні добрива з осені — під перекопування. Однак, щоб ефект був помітний, дозування повинні бути дуже великі: по 2-4 кг подвійного суперфосфату на сотку.
Хочете заощадити? Внесіть це добриво навесні в лунки при посадці, а в саду — під бур. Витрати на добрива вдається знизити в кілька разів, а результат в рази краще.
Для бадилля
Хороший урожай не отримати, якщо навесні і в першу половину літа не наростити пишне бадилля. Для цих цілей незамінні сечовина і аміачна селітра. Вони дуже рухливі і легко розкладаються, йдучи в атмосферу. Щоб даремно не витрачати гроші, не вносіть його багато. Невеликих порцій під кожен другий полив буде достатньо. Найпростіше у використанні добриво, і результат видно практично відразу.
Є важлива особливість: сечовина повільніше засвоюється, її безглуздо вносити, якщо температура грунту нижче + 12 ° С. Рослини при такій температурі вжити її не зможуть, і вона вивітрюється — буквально гроші на вітер. Тому всі ранні підгодівлі роблять аміачною селітрою.
Обидва добрива коштують приблизно однаково. Але варто придбати і трохи більш дорогих: натрієву селітру і кальцієву селітру. Перша незамінна під буряк і коренеплоди, особливо на кислих грунтах. Друга корисна майже скрізь, особливо на помідорах і перцях від гнилі. До таких добрив краще вдаватися в другу половину літа, коли в них велика потреба, а азот вже ніби як і не дуже потрібен.
А що з натратами?
Так, азот в цій проблемі «призначений» крайнім. Справжні винуватці в накопиченні нітратів: дефіцит молібдену і магнію, освітленості і води.
Добрива в комплексі
Якщо від різних мішечків і порошків голова йде обертом, завжди виручать комплексні добрива. Самі універсальні і недорогі: нітрофоска і азофоська. Добре на них відгукуються всі культури, і вносити їх можна з весни до пізньої осені.
Але під час наливу плодів вигідніше перейти на діаммофоська (в ній вміст фосфору і калію значно вище).