Коли краще садити цибулю

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 05.10.2014 в 17:19.
Коли краще садити цибулю

Висадивши цибулю-сіянку в жовтні, коли умови для формування великих цибулин найбільш сприятливі, вже в середині липня ви отримаєте цибулю-ріпку відмінної якості. А рання продукція завжди дорожче, і тому приносить більш великий прибуток.

Чому вигідніше цибулю саджати під зиму?

Хоча й кажуть, що цибулю з насіння можна виростити за один сезон, але більшість городників продожують отримувати цибулю посівом сівка під зиму.

• Висаджений на початку жовтня сівок вкорінюється, не утворюючи листя, добре зимує і до середини липня утворює великі, якісні цибулини.

• Дрібний сівок цибулі важко зберегти до весни, а при посадці під зиму відпадають турботи про його зберігання. Грунт навесні досить вологий, що створює хороші умови для росту цибулі і до середини травня дозволяє обходитися без поливу.

• Сходи цибулі випереджають бур’яни, вони більш стійкі до грибних захворювань, менше страждають від цибулевої мухи.

• Така цибуля дозріває на 15-20 днів раніше (ніж посаджена весною), а також легше викроїти час для прибирання.

Чому вигідніше саджати цибуля саме сівком?

• Сівок економить час: не потрібно втрачати цілий рік, вирощуючи цибулю з насіння в дворічному циклі.

• Сівок береже сили і засоби: не доведеться витрачатися протягом зайвого року гроші на добрива, засоби захисту та проведення агротехнічних заходів: поливів, спушень, прополок.

• Сівок економить місце: вже на наступний рік поле з-під цибулі звільниться для іншої культури.

• Сівок підвищує врожайність: завдяки більш простій агротехніці сівка зменшується ймовірність загибелі частини посадок і забезпечується більший вихід товарної продукції з одиниці площі.

• Сівок підходить і для початківця: легкість вирощування дозволяє городнику, що не володіє багаторічним досвідом, зібрати хороший урожай і отримати вагомий прибуток.

Всі ці переваги актуальні не тільки для фермерів, а й для власників присадибних ділянок.

Підготовка посадкового матеріалу цибулі

Перед посадкою сівок перебирають, калібрують, потім 8 год прогрівають при температурі 40-42 ° С і замочують протягом 12 год в теплій воді, додавши в неї марганець, до отримання світло-рожевого розчину. Так сівок знезаражують, і після посадки він швидше проростає.

Вибір ділянки для посадки цибулі

Розміщувати цибулю слід на добре освітленому і провітрюваному місці, де ні восени, ні навесні не застоюється вода. Для цибулі не підходить важкий глинистий грунт, краще вибрати легку, пухку, окультурену родючу землю.

Підготовка грунту та внесення добрив

На перший погляд легка в догляді та вирощуванні цибуля має і свої деякі тонкощі, знання яких дозволить отримувати практчино завжди більші врожаї. Цибуля добре росте на нейтральному грунті, тому при підвищеній кислотності вносять доломітове борошно або крейду, з розрахунку 1 ст. на метр квадратний. Землю потрібно перекопати на глибину 20-25 см, ретельно вибрати з неї всі бур’яни.

Потім для дезінфекції необхідно полити грядку розчином мідного купоросу (1 ст. л. з гіркою на 1 відро води) з розрахунку 1,5-2 л на 1 м2. Мідний купорос одночасно з шкідливими мікроорганізмами вбиває і корисні для грунту. Тому при перекопуванні вже перед посадкою вносять в землю лежаний перепрілий перегній, в дозі 4 кг на 1 м2, а також по 30 г суперфосфату (1 ст. л. з гіркою) на 1 м2.

Терміни посадки цибулі і захист від негоди

У тих городників, які вирішать садити під зиму, виникає питання коли садити цибулю, в які терміни. Терміни посадки цибулі під зиму — 5-20 жовтня. Перед заморозками грядку посипають торфом або тирсою шаром 2-3 см, щоб оберегти цибулинки від вимерзання. Навесні цю підсипку згрібають для кращого прогрівання грунту і появи сходів. Взимку при температурі повітря нижче -10-12 ° С на грядку необхідно додатково накидати сніг. Навесні не допускайте, щоб на грядці застоювалася вода.

Як правильно садити цибулю

Після вирівнювання і ущільнення грядки роблять борозенки глибиною 5 см на відстані 15 см один від одного. Потім просушений невеликий сівок розкладають в борозенку через 6-7 см (відстань повинна бути достатньою для формування великих цибулин) і засипають сумішшю торфу і перегною.

Догляд за цибулею-ріпкою

Цибуля досить вимоглива до поливу, особливо перші 2,5 місяця (травень, червень і перша половина липня). За 15-20 днів до збирання полив повністю припиняють. Не можна поливати цибулю холодною (нижче 18 ° С) водою, щоб уникнути захворювання несправжньою борошнистою росою. Боріться з бур’янами. Не допускайте появи бур’янів, вони створюють підвищену вологість і умови для грибних захворювань.

Бур’яни краще видаляти з вологого грунту, коли вони досягають висоти 3-5 см. У цибулі, вирощеній на засмічених бур’янами ділянках, товста, соковита шийка, що ускладнює її зберігання. Регулярно рихлите грунт. Кожні два тижні проводять розпушування на глибину 2-3 см, особливо після поливу і дощів, щоб підтримувати хороший доступ повітря до кореневої системи.

цибуля ріпчаста
Цибуля ріпчаста потребує не надто важкого догляду

Збір врожаю цибулі

Цибуля готова до збирання, коли у неї припинилася поява молодого листя, почалося вилягання листя, цибулини повністю сформувалися і набули характерного для сорту забарвлення. Якщо запізнитися з прибиранням, через 8-10 днів ріст цибулі поновлюється, при цьому цибулини стають непридатними для зберігання.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022