Що ж таке розум і як відрізнити розумну людину від не дуже

Подивитись всі дописи у розділі: Суспільство. Розміщено: 10.10.2014 в 5:46.
Що ж таке розум і як відрізнити розумну людину від не дуже

Розум — здатність думати, здатність знаходити рішення життєвих завдань, здатність бачити і передбачати наслідки своїх дій. Протилежність розуму — дурість, відсутність розуму — слабоумство.

Наше видання вже писало про те, як визначти інтелект співрозмовника, а зараз спробуєио розібратись що таке розум, та як впізнати розумну людину, чи можна тнренувати свій розум, та якими методами.

Отже, розумна людина — це людина, яка вміє думати, яка користується своєю головою (це роблять не всі і не завжди) і має для цього необхідний матеріал (предметні знання). У побутовому розумінні розумна людина — це та, хто багато знає. Але, взагалі кажучи, розумний — не те ж саме, що начитаний або освічений. У частині суспільства склався стереотип, що розумна людина обов’язково повинна знати фізику, математику і тому подібні дисципліни. Однак, якщо людина знає багато, це говорить лише про її хорошу пам’ять і, можливо, про її прагнення щось дізнатися. Розумною же коректніше називати людину, яка може користуватися своїми знаннями, на основі яких вона може мати свою точку зору з тих чи інших питань, робити якісь логічні висновки і приймати рішення. Висновки можуть робитися як шаблонно, так і нетривіально, але в більшості випадків призводять до правильного результату. Розумна людина бачить далі свого носа (дивиться в перспективу), на відміну від більшості людей. Вона здатна аналізувати події і відрізняти істотне від несуттєвого.

Люди не завжди користуються розумом; в повсякденному житті його з різним ступенем успішності замінюють коли напрацьовані звички, коли освіченість, а колись люди просто вимикають голову і покладаються на свої емоції і почуття. Конкретний аналіз показує, що, схоже, більшість людей думає навряд чи більше 10% часу. Люди роблять дурниці нерідко зовсім не через нестачу розуму, а через відсутність звички ним користуватися. Не всі люди люблять думати, не завжди це прийнято, і принаймні більшість жінок більшу частину часу живуть, керуючись не розумом, а почуттями. Можна сказати, що розумна людина — це та, яка жорстко контролює свою свідомість на високій ноті концентрації в строго заданій точці.

Розум — не те ж саме, що освіченість. Освіта збагачує і відточує розум, але його не замінює, і серед високоосвічених людей іноді можна зустріти людей не сильно розумних. Розум — не те ж саме, що інтелект, якщо інтелект розуміти як здатність швидко відповідати на запитання тестів, вирішувати логічні завдання і головоломки. Розум — це не тільки здатність думати (мислити), це і життєвий досвід, який передбачає використання готових рішень, це також хитрість, кмітливість та інші способи знаходження потрібного рішення.

Цікаво, що людина думає не тільки головою, у вирішенні життєвих завдань у людини задіяне все її тіло: колись допомагаючи їй, колись заважаючи. Розумну людину можна відрізнити за виразом очей, по інтонації і навіть за ходою. На розум впливає і гормональна ситуація в організмі: збільшення рівня тестостерону (чоловічого статевого гормону) покращує кмітливість і здатність до просторового мислення.

Одна з учасниць моїх тренінгів, Віра, була напрочуд розумною — з хватким, чітким, дуже логічним розумом. Але голос її був чоловічий, грубуватий, манери — трохи чоловічі, а на верхній губі чорні вусики. Це було недобре, і Віра пішла на гормональне лікування. Гормональне лікування зменшило у неї рівень чоловічих гормонів, шкіра обличчя стала гладкою, чистою і без вусиків, манери у Віри стали більш жіночними — але і раптом всі помітили, як Віра (в порівнянні з Вірою колишньою) не надто розумною. Стала — як усі…

Можна стверджувати, що розум — це не тільки знання, розум формується характером діяльності людини і її культурою в цілому.

Чоловічий розум — це звичка думати самому, шукати рішення пряме, без вивертів і хитрощів. Жіночий розум — інший, жінки при можливості вибору частіше воліють включити хитрість і вирішити питання обхідним шляхом, причому по можливості не ламаючи власну голову. Дійсно, навіщо думати самій, якщо можна зробити безпорадні оченята, довірливо попросити допомоги, і мені все підкажуть чоловіки? Потрібно врахувати і те, що багато чоловіків не люблять занадто розумних жінок, і розуміючі це жінки колись вибирають бути не надто розумними, щоб вдало вийти заміж…

Різновидом розуму є кмітливість. Кмітливість відрізняється як від чоловічого, так і від жіночого розуму пошуком рідкісних, неочевидних або обхідних шляхів.

Сам по собі розум не гарантує ні щастя, ні любові, ні грошей чи кар’єри. Щоб все це отримати, потрібно провести інвентаризацію своїх вірувань і цінностей, напрацювати волю, вибудувати тіло… — треба справді ще багато чого. Втім, якщо розумна людина поставить собі такі завдання, вона доб’ється успіху швидше за інших, не таких розумних. Починайте працювати над собою?

Чи можна порозумнішати? Як розвивати свій розум?

Щоб стати більш розумним, потрібно вчитися. Але — чому і як? Школа і вуз розвитку розуму сприяє, але нічого не гарантує: розумний в процесі навчання розумнішає, дурний тільки забиває свою голову непотрібною дурницею. Розумний не той, хто все знає, а той, хто вчить себе необхідному і знає, де які знання як застосувати. Розум розвивається в першу чергу в оточенні розумних людей і при самостійному вирішенні життєвих завдань, коли людину вчить життя. Розум в чомусь схожий на м’язи нашого тіла: він підтримується постійними тренуваннями і без тренування поступово атрофується.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015