Як криза вплинула на ринок нерухомості в Україні
Подивитись всі дописи у розділі: Новини нерухомості. Розміщено: 15.10.2014 в 7:51.«Золота» оренда
Якщо раніше експерти говорили про ринок нерухомості України як про єдине ціле, приводили загальні цифри, тенденції та напрямки розвитку, то тепер цього немає: країна поділилася на регіони. Про це розповів голова національної ради Ріелторської палати України Віктор Несін.
Ринку східної частини України, де відбуваються військові дії і АТО, не існує фізично, каже експерт. В Донбасі не функціонує державний реєстр нерухомості, офіційних угод не відбувається.
У західному регіоні — зокрема, в популярному зараз Львові — ринок нерухомості більш-менш стабільний, ціни тримаються. На думку Несіна, це пояснюється двома основними чинниками: регіон розташований далеко від зони військових дій і близько до кордону з Європою. Крім того, місто як і раніше популярне серед туристів.
Непогано почувається і південний ринок. Після анексії Криму тут стали частіше купувати квартири ті, хто потім планують їх здавати відпочивальникам під час курортного сезону.
А от центральний регіон не може похвалитися досягненнями в сфері купівлі-продажу квартир — число угод тут скоротилося на порядок. Правда, активізувався ринок оренди, особливо в столиці і великих містах. Пов’язано це, перш за все, з потоком переселенців зі сходу країни.
Втім, експерти прогнозують, що вже через три-чотири місяці мігранти почнуть переїжджати в інші регіони. Все ж життя в столиці дуже дороге, а роботу знайти непросто.
Купувати немає за що
Українці звикли вкладати кровно зароблені в нерухомість — така покупка довгі роки вважалася у нас хорошим капіталовкладенням. Здавалося б, зараз саме час купувати — адже ціни, хоч і потихеньку ростуть у гривнях, все ж в доларовому еквіваленті падають. До того ж в розпалі осінь — час традиційного руху на ринку. Однак ніякого пожвавлення не відбувається, і тому є кілька причин.
По-перше, через ситуацію на сході країни багато хто просто побоюються прив’язуватися до місця, купуючи квартиру.
По-друге, не зрозуміло, що станеться з цінами далі. Може, вони будуть знижуватися — так навіщо поспішати?
По-третє, у людей банально немає грошей, а переселенці зі сходу впливають хіба що на ринок оренди, але ніяк не покупки. Виїхати із зони бойових дій з «живими» грошима, достатніми для покупки квартири, вдалося дуже небагатьом українцям.
Іпотека: дорого і занадто дорого
В умовах, коли купити квартиру немає за що, але дуже хочеться, багато хто бачить вихід у тому, щоб взяти іпотеку. Тим більше що цілий ряд вітчизняних банків не просто декларують іпотеку, а й реально її видають. Причому тільки в гривні, що захищає українців від будь-яких стрибків курсу долара. Як правило, іпотеку можна взяти на термін до 20 років за умови, що вік позичальника не менше 21 року і не більше 65 років на момент погашення кредиту.
Але й людям з бездоганною репутацією експерт не радить поспішати з іпотекою, адже дешевих кредитів зараз немає! Якщо брати кредит за ставкою близько 20% річних на 10 років, доведеться переплатити вдвічі, а на 20 років і зовсім вчетверо більше.
Ціни на донецькі квартири продовжують повзти вниз
Вартість «квадратів» в Донецьку як і раніше падає, констатує консалтингова компанія SV Development. Однокімнатну квартиру в шахтарській столиці зараз можна купити за 10-15 тис. доларів, а за двокімнатну просять $ 15-20 тис. Якщо ж будинок знаходиться в бойовій зоні, ціна може впасти на $ 5 тис.
Однак, на думку місцевих ріелторів, продавати своє житло за безцінь донеччани все ж не стануть, оскільки більшість планують зимувати у власних квартирах.
До того ж ріелтори звертають увагу, що в Донецьку і зараз продовжується будівництво житлових будинків.