Як запобігти появі артрозу і зберегти суглоби здоровими?
Подивитись всі дописи у розділі: Здоров’я. Розміщено: 17.10.2014 в 11:35.Остеоартроз нерідко називають неминучим супутником старіння, мовляв, рано чи пізно він з’явиться у всіх, як, наприклад, зморшки або… солідний вік
Артроз майже ніколи не спостерігається у тих, кому ще не виповнилося тридцяти років. Зате до сімдесяти років захворювання, наприклад, колінних суглобів виявляється вже у 30-40% пацієнтів.
У міру старіння організм втрачає вологу, необхідну для еластичності хрящів. До того ж хондроцити — клітини хряща, відповідальні за його відновлення, — починають лінуватися, і процеси руйнування хрящової тканини стають переважаючими.
Як запобігти?
Ті, хто веде здоровий спосіб життя, стикаються з артрозом пізніше, а протікає він у них м’якше. Дотримуйтеся режиму дня, регулярно ходіть пішки, запишіться в басейн. Своєчасно проходьте профогляди, не запускайте хвороби, навіть не пов’язані з суглобами.
Після 50 років корисно приймати засоби, що поліпшують обмін речовин в суглобі, — хондропротектори. Якщо хрящ пошкоджений, повернути його до первозданного стану вони не можуть, а ось руйнування його відчутно уповільнюють. Їх профілактичний прийом дозволяє зупинити артроз на самих ранніх стадіях. Звичайно, проводити курс можна тільки після консультації з лікарем.
Корисні поради
Якщо артроз вже діагностований, важливо знизити навантаження на хворий суглоб. У цьому допоможуть прості предмети побуту.
Тростина. Зменшує тиск на суглоби ніг. Вона повинна бути підібрана точно по росту. Одягніть взуття на такому каблуці, який ви найчастіше носите, встаньте прямо, вільно витягнувши руки вздовж тулуба. Рукоятка тростини повинна розташовуватися на рівні основи великого пальця. Якщо у вас болить права нога, тростину при ходьбі треба тримати в лівій, і навпаки.
Супінатори і устілки. Розвантажують ноги і хребет. Обов’язково підбирайте їх індивідуально, адже малюнок стопи у кожного з нас різний. Неправильно підібрана устілка може нашкодити.
Зручні стільці. Багатьом людям з артрозом суглобів ніг складно вставати з положення сидячи. Щоб полегшити собі завдання, поставте вдома стільці з підлокітниками, виступаючими вперед. Встаючи, спирайтеся на них, роблячи основний упор на зап’ястя (при артрозі часто страждають суглоби кисті, так що на них робити основний упор не можна). Завдяки цьому вага тіла розподілиться і не припадатиме тільки на ноги і хребет.
Жіноча стать
Поразка суглобів кистей рук спостерігається у представниць слабкої статі в 10 разів частіше, ніж у чоловіків. Такий остеоартроз має спадкову структуру — він передається по материнській лінії. Та й в цілому жінки стикаються з артрозом в більшій мірі.
Як запобігти?
Не піднімайте важкі предмети. Це шкідливо і для чоловіків, але у них сильні м’язи і зв’язки. У жінок вони слабкіше, тому на хрящі припадає велике навантаження.
Починаючи років з сорока п’яти необхідно регулярно проходите рентгенологічне дослідження опорно-рухового апарату. Якщо на знімках виявлять навіть мінімальне звуження суглобової щілини, потрібно приступити до лікування, не чекаючи, коли хвороба почне прогресувати.
Велике навантаження і травми
У швачок зазвичай виникає артроз суглобів кистей рук, у робітників, що використовують відбійний молоток, — ліктьових і плечових суглобів. Іншими словами, в першу чергу страждає той хрящ, який протягом життя відчуває максимальне навантаження.
Важливі й одномоментні ушкодження, травми. Хвороба нерідко починає прогресувати після них.
Але це не означає, що потрібно відмовитися від фізичної активності. Живлення хряща порушується і в тому випадку, якщо суглоб «бездіяльний». Це трапляється, коли людина веде малорухливий спосіб життя.
Як запобігти захворюванню суглобів?
Чергуйте роботу з відпочинком, щоб суглоби могли розслабитися. У вільний час виконуйте гімнастичні комплекси, що дозволяють розслабити м’язи навколо навантажених суглобів і забезпечити приплив до них крові.
Зайва вага – грізний ворог ваших суглобів
Надлишкова маса тіла збільшує навантаження на опорні суглоби — тазостегнові і колінні. До того ж жир ускладнює приплив крові до суглобів, через що порушується живлення хряща.
Як запобігти?
Потрібно схуднути, проте при цьому не можна сідати на жорсткі дієти, тому що вони позбавляють суглобовий хрящ необхідних поживних речовин. Найкраще скоротити в раціоні кількість жирів і солодощів. В меню має бути багато клітковини — овочів, фруктів, круп. В страви можна додавати лляне насіння, висівки. Зверніть увагу на продукти, багаті сіркою: вона потрібна для побудови хряща і сполучної тканини. Поповнити її запаси допоможуть часник, цибуля, спаржа. Також необхідні молочні продукти — вони містять необхідний для здоров’я суглобів кальцій. Краще купувати знежирені.
Для контролю за вагою важливо бути активним. Але зловживати фітнесом не можна. Це стосується як силових тренувань, що вимагають підйому важких предметів, так і аеробних навантажень. Вони повинні бути приємними, не вимотуючими як за часом, так і по інтенсивності.