Людство проти супербактерій. Війна вже програна?

Подивитись всі дописи у розділі: Здоров’я. Розміщено: 20.10.2014 в 9:40.
Людство проти супербактерій. Війна вже програна?

Фахівці б’ють на сполох: люди перестають реагувати на лікування антибіотиками: все частіше і частіше ми відкриваємо нові бактерії, які стійкі до сучасних ліків.

Ми підготували оглядову статтю про поточний стан проблеми, чому вона з’явилася, що робиться для її вирішення і що може зробити кожна людина щоб захистити себе від супербактерій.

Захід ери антибіотиків

Антибіотики — дуже важлива частина сучасної медицини, вони допомагають нам лікувати бактеріальні інфекції вже більш 70 років. Їх робота полягає в тому, щоб порушувати процеси, необхідні шкідливим бактеріям для життя і запобігати їх розмноженню.

Проблема полягає в тому, що ці ліки з кожним роком стають все менш і менш ефективними в боротьбі з бактеріальними інфекціями. ВООЗ зазначає, що в ряді країн вже більше половини пацієнтів ніяк не реагують на антибіотики. На жаль, зараз у нас немає альтернативи.

Можна припустити, що в найближчі 20 років такі види лікування як хіміотерапія або прості операції будуть неможливі, тому що вони залежать від антибіотиків. В самих песимістичних сценаріях малюється майбутнє, де люди знову стануть вмирати через кашель або звичайні порізи.

Як бактерії стають супербактеріями

1. У великій популяції бактерій може знаходитися декілька «особливих», на які не впливають антибіотики. Це відбувається через їх вроджений імунітет, переданий у спадок або через випадкову мутацію.

2. Коли людина приймає курс антибіотиків, щоб впоратися з бактеріальною інфекцією, ці декілька «особливих» бактерій виживають. Більш того, вони починають розмножуватися, передаючи у спадок стійкість до антибіотиків.

3. Імунній системі людини важко впоратися з новими бактеріями.

4. Стійкість до антибіотиків дуже швидко поширюється. Деякі бактерії можуть створити нове покоління за 20 хвилин. До того ж, стійкість до антибіотиків може передаватися через безпосередній контакт між бактеріями.

5. Якщо бактеріальний штам містить кілька генів, стійких до лікарських препаратів, то такі бактерії називають супербактеріями. Такі супербактеріі як MRSA стають серйозною проблемою сучасної медицини, тому що на них практично неможливо вплинути існуючими засобами.

Ми посилюємо проблему

Антибіотики стали для нас надзвичайно ефективною зброєю проти хвороб, що ми стали користуватися ними дуже часто. Набагато частіше ніж потрібно. Найчастіше, антибіотики виписуються лікарями помилково, тому що буває важко визначити проти якої бактерії потрібно битися. Пацієнти часто вже не допивають призначений курс ліків, що значно підвищує шанси розвитку стійкості до антибіотиків. До того ж, люди часто починають займатися самолікуванням: самостійно купують і приймають ліки.

У тваринництві також повсюдно використовують антибіотики для підвищення рівня виживаності та попередження хвороб у тварин. З одного боку, це допомагає нам мати багато м’яса на прилавках магазинів, а з іншого — підвищує ризик розповсюдження стійких до антибіотиків бактерій через теж саме м’ясо.

Люди самі є переносниками бактерій. Ми можемо отримати (і передати) стійкі до антибіотиків бактерії перебуваючи на вулиці, у громадському транспорті, на роботі… Недотримання елементарних правил гігієни різко підвищує шанси підхопити бактерію.

Брак нових видів ліків

Майже 25 років не з’являлися нові види антибіотиків. За цей час багато бактерій пристосувалися до більшості ліків. В даний час ведеться багато досліджень, вчені отримують позитивні результати, але медичні дослідження і створення нових ліків — процес вкрай довгий і витратний. У боротьбі з супербактеріями ми вже почали програвати. Експерти непокояться через те, що ми втратили кілька десятиліть і тепер змушені надолужувати згаяне.

Супербактеріі сьогодні

В даний час супербактеріі є глобальною проблемою медицини. Щорічно в світі фіксується більше мільйона випадків захворювань бактеріальними інфекціями, стійкими до антибіотиків. На жаль, це число збільшується з кожним роком, як і кількість смертей від цих хвороб.

В цілому, деякі дані вказують на те, що звичайні правила гігієни серед населення (в тому числі будівництво душових для бездомних), і зниження кількості споживаних антибіотиків до розумної межі, можуть значно знизити швидкість поширення супербактерій. Але цих заходів недостатньо, щоб зупинити хворобу.

Зараз у світі ведеться активна боротьба проти супербактерій. Вчені намагаються наступати по всіх фронтах:

1. Поліпшення методів діагностики

Елізабет Холмс, засновник і генеральний директор Theranos

Створення нових методів діагностики, які допоможуть відрізняти бактеріальні інфекції від вірусних за годину (або менше) дуже сильно допоможе в ситуації, що склалася. В першу чергу, кількість неправильно призначуваних антибіотиків, як і загальна кількість призначуваних антибіотиків скоротиться в рази. Побічним ефектом від створення нових методів діагностики буде отримання великої кількості даних про інфекції.

Найвідомішим розробником нового надшвидкого аналізу крові є компанія Theranos, засновником якої є Елізабет Холмс. Її історія заслуговує окремої розповіді, що виходить далеко за межі цієї статті. Дуже хороший текст про неї написаний в журналі Forbes:

Майже десять років Елізабет Холмс готувала революцію в медицині, не привертаючи уваги широкої публіки. За цей час американці вдалося створити компанію Theranos зі штатом в 500 співробітників, власним виробництвом і легендарним Генрі Кіссінджером в раді директорів. У 2013 році преса прозвала Theranos «гігантом сфери біотехнологій, про який ніхто не чув».

Є дуже велика ймовірність, що про цю компанію ми почнемо чути все частіше і частіше.

2. Створення нових ліків

Це природно, для боротьби з новими бактеріями нам потрібна нова зброя. Але створення нових антибіотиків — процес дуже тривалий і витратний. Ми вже багато чого знаємо про бактерії, ми дізналися про те, що у них є свій спосіб спілкування, так зване почуття кворуму, коли вони спілкуються і координують свою поведінку за допомогою секреції молекулярних сигналів. Це можна спостерігати в процесі ділення клітин, коли вони все роблять синхронно:

Нові ліки повинні навчитися втручатися в це почуття кворуму нових супербактерій, заважаючи їм розмножуватися і не впливати на корисні мікроорганізми. Вже є хороші новини про створення нових ліків, але потрібно ще більше часу і досліджень на цю тему.

3. Зміна підходів до тваринництва

Як вже було сказано, тварини на фермах отримують багато антибіотиків, щоб знизити рівень смертності і захворюваності. Часте застосування антибіотиків призводить до того, що в їх організмі з’являються стійкі до ліків бактерії, які потрапляють до нас через їжу.

Ситуація ускладнюється тим, що різке припинення цієї практики може викликати різке скорочення кількості м’яса в світі і, відповідно, його подорожчання.

4. Використання вірусів

З винаходом антибіотиків, які були здатні дочиста вбивати бактерії, практично всі забули про бактеріофаги. Бактеріофаги — це віруси, які здатні точково вбивати тільки ті бактерії, на які вони спрямовані. Для їх застосування необхідно точно знати, які бактерії потрібно знищити. Це помітно здорожує лікування та розробку ліків, роблячи їх, багато в чому, індивідуальними.

Однак, велика клініка, де лікують фаготерапіі (лікуванням за допомогою бактеріофагів) знаходиться в Ворцлаві, Польща.

Існує одна проблема, ці ліки дуже важко сертифікувати по існуючим стандартам і нормам. Наприклад, необхідно описувати за який час препарат виводиться з організму, як він циркулює в кровотоці і т.д. Але бактеріофаг, знаходячи потрібний мікроб заражає його і починає розмножуватися. Таким чином, ліків стає більше, що не вкладається в поточні норми фармакокінетики. Для сертифікації необхідно проводити складні та витратні бюрократичні процедури. Тому на Заході бактеріофаги сертифіковані як добавка в харчовій промисловості, а не ліки. Ними обробляють ковбасу, щоб на ній не з’являлися бактерії.

Однак, багато фахівців у всьому світі зараз бачать велику перспективу у застосуванні бактеріофагів при лікуванні інфекцій. Можливо, в майбутньому, бюрократичні процедури зміняться.

Це основні способи, за допомогою яких вчене співтовариство планує боротися з супербактеріями. Однак, кожна людина може зробити свій внесок і убезпечити себе від зараження супербактеріями.

Що потрібно робити, щоб не заразитися супербактеріями

Список заходів досить простий:
Не займатися самолікуванням.
Просити лікаря про проведення аналізів для виявлення хвороби.
Приймати антибіотики в точності з інструкцією лікаря. Не пропускати прийом. Продовжувати курс навіть якщо вже відчуваєте себе добре.
Не слухати порад знайомих з прийому ліків. Тільки лікар може виписати правильні ліки, які підходять саме вам. Те, що допомогло іншому може нашкодити вам.
Не просіть лікаря виписати вам антибіотики, якщо він не вважає це правильним.
Дотримуйтесь норм гігієни. Особливо стежте за чистотою рук.
Здоровий спосіб життя. Фізичні вправи, правильне харчування сприяють нормальній роботі всього організму і кращій опірності бактеріям.

Як бачите, все не так вже й складно. З серйозною проблемою можна впоратися тільки методичними спрямованими діями.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022