Краматорськ: 100 днів без ДНР очима жителя міста

Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 26.10.2014 в 15:55.
Краматорськ: 100 днів без ДНР очима жителя міста
Краматорськ

Останнім часом у жителів України практично будь-яка розмова так чи інакше зводиться до політичної обстановки в країні, кровопролитної війни на Донбасі з РФ або ж відновлення нормального життя на звільнених територіях. Адже за півроку загинуло близько 4 тис. осіб, а 800 тисяч жителів були змушені покинути свої будинки.

Наші журналісти розпитали жителя Краматорська Сергія С. що змінилося в місті і настроях його жителів після визволення міста. Розповідь, не схожа на численну інформацію російських та українських ЗМІ.

1. «Люди чомусь цінують завжди те лише, що втрачають і щиро радіють якщо знову знаходять пропажу», — пояснив Сергій С. Так і з менталітетом жителів Краматорська, велика частина яких була проросійською і при правлінні Віктора Януковича (2010- 2014) завжди голосувала за ПР і Компартію України. Короткочасне перебування міста під владою ДНР показало «руский мир» в такому яскравому світлі війни, артилерійських і мінометних обстрілів, безсилля і страху перед «новою владою» ДНР, що ілюзій практично не залишається, коли і вночі, і вдень боїшся вийти на вулицю, бачиш розбиті і спалені тролейбуси, порожні полиці в магазинах і не працюючі банкомати, які вже не видають ні зарплати ні пенсії. «Всього в Краматорську за час АТО загинуло близько 50 осіб, більша частина з яких — мирні жителі», — розповів 8 липня командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко.

«Звідси не дивно, що багато жителів Краматорська зі сльозами на очах зустрічали бійців ВСУ і Нацгвардії», — пояснив Сергій С., на вулицях міста стали з’являтися патріотично-налаштовані жителі, які дякували солдатам за подаровану можливість повернутися до повноцінного життя без пострілів, вибухів і насильства, а українська символіка на вулицях міста з повсякденності стала чимось рідним, близьким і дорогим для багатьох людей як альтернатива «бандитському свавіллю» і «рускому миру».

2. Серйозні зміни в складі спецслужб та правоохоронців Краматорська. Не всі жителі міста раділи відновленню української влади. Після відходу ДНР в місті залишилася велика кількість прихильників ідей самопроголошеної республіки, які не приховували, що залишилися в місті, щоб «земля горіла під ногами кропу». Втручання МВС знадобилося вже на другий день після визволення Краматорська, так як кілька молодих людей увірвалися в будівлю міської ради та скинули прапор України, піднятий напередодні.

Велика частина співробітників міліції міста пішла з міста разом з терористами ДНР, так як в силу різних обставин, всіляко підтримували сепаратистські настрої і сприяли розпалюванню заворушень серед мирного населення. У зв’язку з цим з приходом в місто української армії, змінився склад місцевих правоохоронців. На місце колишніх співробітників прибули загони з інших областей України, які охороняли громадський порядок, поки не були сформовані підрозділи з патріотично-налаштованих місцевих жителів. Крім того, дана реформа торкнулася і вищого керівництва: начальником Краматорського відділу міліції став Віталій Колупай, який під час захоплення міста терористами зміг винести і заховати кілька мішків зі зброєю. Пізніше з’ясується, що перебуваючи в полоні у так званих ополченців, Колупай навіть під тортурами, не видав інформації про місце, де захований арсенал. Після полону герой повернувся з переламаними пальцями і великою кількістю каліцтв і травм. На сьогоднішній день за порядком в місті стежать не тільки співробітники правоохоронних органів, а й солдати і офіцери України, які патрулюють міські вулиці і ведуть активну компанію по виявленню і затриманню осіб, причетних до заворушень і терористичної діяльності.

3. Підготовка до зими, прибирання міста та відновлення зруйнованої інфраструктури. Після господарювання в місті самопроголошеної Донецької народної республіки, постраждала велика кількість житлових та промислових підприємств. На сьогоднішній день більша частина пошкоджених будівель частково або повністю відновлена, проте навіть зараз міська влада не можуть назвати точні терміни повного відновлення міста.

Практично відразу після відходу терористів з міста, багато патріотів Краматорська, заручившись підтримкою комунальних служб, почали організовувати різні заходи з прибирання та очищення міста. Таким чином, всього за тиждень місто було повністю очищено від сміття, залишеного «ополченцями», були повністю розібрані блок-пости терористів, а також прибрані з вулиць спалені на початку травня тролейбуси і маршрутні таксі.

В свою чергу міська влада не стали чекати на допомогу від вищестоящих інстанцій, і своїми силами відновила тролейбусні і трамвайні лінії, реконструювала пошкоджені частини міських підприємств і взялися за ремонт житлових, промислових і освітніх будівель. Варто відзначити, що за 1,5 місяці була повністю відновлена школа № 24, від якої під час знаходження в місті терористів, залишилися лише голі стіни, та й ті були в аварійному стані. Крім цього міська влада виділила гроші на ремонт багатьох квартир і приватних будинків, що дозволило багатьом жителям які виїхали з міста повернутися додому.

4. Деякі будинки і будівлі ще до сих пір повністю не відремонтовані, так як сума нанесеного збитку дуже велика. Серед таких будівель варто відзначити автошколу (функціонує частково) і кілька житлових будинків в різних частинах міста.

5. Уже немає дефіциту продуктів і йде виплата пенсій, допомог, зарплат. Як тільки українська армія увійшла в місто Краматорськ, багато жителів почали задаватися питанням, чи будуть виплачуватися соціальні виплати і як бути з дефіцитом продуктів в магазинах. У відповідь на це солдати видавали нужденним свої пайки, а незабаром в місто почала надходити гуманітарна допомога, яка стала порятунком для багатьох краматорчан, які впродовж декількох місяців виживали як могли.

Через місяць, банки почали виплати зарплат і соціальних допомог, а полиці магазинів і аптек почали заповнюватися привезеним товаром.

6. На сьогоднішній день жителі Краматорська не тільки не відчувають дефіциту грошей і продуктів, а й самі збирають гуманітарну допомогу для бійців АТО і жителів проблемних регіонів. Крім того, щодня курсує автобус, який привозить людей із зони бойових дій, щоб вони могли отримати свої гроші або пройтися по магазинах. Варто відзначити, що багато підприємців і господарів магазинів повернулися в місто і продовжують розвивати свій бізнес.

«Якби хтось в травні-червні розповів би нам, що будемо добровільно збирати гроші «укропам», нести теплі речі солдатам Нацгвардії і добровольчих батальйонів, напевно, ніхто б тоді не повірив», — пояснив Сергій С.

7. Як і багато жителів України, на території Краматорська люди посилено готуються до суворої й холодної зими. Хоч влада і обіцяє, що опалювальний сезон розпочнеться на початку листопада, але в магазинах масово купуються обігрівальні пристрої і різні енергозберігаючі пристосування.

Можливість отримати гроші, відсутність дефіциту на товари та нормальні умови для життя зробили Краматорськ одним з центрів прийому біженців і масового повернення місцевих жителів. До слова, серед оголошень міста все частіше зустрічаються пропозиції переселенцям оселитися в будинках з пічним опаленням, що дозволить хоч трохи уникнути холодів і як наслідок, хвороб.

8. Люди міняються на очах, щосуботи на головній площі міста збирається Народне віче, на якому представники влади радяться з народом про прийняття будь-яких рішень. Уже стало традицією, що після кожного такого віче автолюбителі збираються на автопробіг за єдність України.

Не можна не помітити, що на вулицях міста та й у вікнах житлових будинків все частіше можна побачити українську символіку. Нотки патріотизму торкнулися і вождя пролетаріату, пам’ятник якому стоїть на центральній площі міста. Спочатку планувалося знести цю архітектурну пам’ятку, але після декількох невдалих спроб, активісти зробили з Ілліча справжнього українця: спочатку був повішений шарф, виконаний в національних кольорах, а трохи пізніше і постамент пам’ятника придбав український орнамент.

Зовсім недавно президент України відвідав краматорський аеродром, на території якого був призначений новий голова Обласної Адміністрації. Новим главою став Олександр Кіхтенко, який відразу заявив, що офіс Обласної Адміністрації на невизначений термін переїжджає в Краматорськ, що здивувало багатьох місцевих жителів.

Показуючи свій патріотичний настрій, багато місцевих жителів намагаються показати, що їм небайдужа доля міста, області або країни. Зараз жителі Краматорська насолоджуються життям без війни, проте найбільшим страхом є можливість повторення страшних подій травня-червня цього року. Народ готується до виборів у Верховну Раду України і багато хто починає вірити, що наше життя зміниться на краще.

«Звичайно, Україна далеко не ідеальна держава», — пояснив нам Сергій. Але після «руского міра», Гіркіна (Стрєлкова), всіляких російських козаків, ви навіть не можете уявити як прекрасна наша країна.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022