В МОН повідомили, що школи очікують значні зміни

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Освіти. Розміщено: 28.10.2014 в 7:36.
В МОН повідомили, що школи очікують значні зміни
1 вересня перенесуть на серпень, а вчитися в школі доведеться 12 років

Якщо про те, як змінюються правила вступу до вищих навчальних закладів та сам процес вищої освіти, мова в Міносвіти йде вже давно, а ось проект реформ середньої школи презентували тільки зараз.

Більшість нововведень покликані вже через 3-4 роки зробити навчальний процес більш європейським. Ось тільки як це все буде працювати в реальних умовах — при низьких вчительських зарплатах, нестачі комп’ютерів в школах і учнях, які після занять надані самі собі?

Міносвіти представило проект Концепції розвитку освіти на найближче десятиліття (2015-2025 рр.). Як пояснили в МОН, школи очікують значні зміни.

«Європейський» навчальний рік

Знову повернуть «дванадцятирічку», яку вже впроваджували в 2002 році, а в 2010-му скасували. Але зроблять це не різко. Сьогоднішнім старшокласникам не додадуть ще один рік, а почекають, поки виростуть хлопці, які вже вчаться за новою програмою, — тобто нинішні шестикласники.

Другий хвилюючий момент: шкільний рік хочуть зробити замість звичного «європейським». А це довгі різдвяні канікули, але немає осінніх і весняних перерв у навчанні. Найболючіше питання, на яке поки що немає ясної відповіді: чи означає це скорочення літніх канікул? Адже за кордоном діти відпочивають максимум 6 тижнів, навчаючись в червні і повертаючись за парти вже в середині серпня. Традиційний День знань може відзначатись зовсім не 1 вересня, як звикли кілька поколінь українців.

Школи перебудують за європейською системою, роз’яснила документ освітній консультант Жанна Антосюк. Причому основні реформи приурочені до 2017. Офіційно визнають домашню освіту для батьків — супротивників шкіл, спростять навчання в екстернаті.

Не магістр? Працюй в яслах

Почнемо з найменших. Залишається обов’язкова дошкільна освіту за рік до школи. Але тепер це не просто формальність. Звичайно, примусово в дитсадок направляти дітей не стануть. Але якщо дитина на домашньому навчанні, тоді мами-тата-бабусі відповідають за її базові знання. Уже не можна буде сказати: «Ми дитину в школу привели — ви навчайте». Вміти вчитися і виконувати вказівки педагога, знати основні цифри, букви, кольори, геометричні форми, обслуговувати себе в побуті першокласник зобов’язаний. Саме тому введуть офіційне оцінювання готовності до шкільного навчання, і приймати будуть тільки тих, хто «дозрів». Немає навичок? Можеш ще рік посидіти вдома. Але якщо попереду ще 12 років школи, це відгукнеться потім, коли ровесники будуть вже заробляти.

Офіційно дозволять створювати міні-дитсадки сімейного типу — в звичайних квартирах, а також корпоративні. У великих фірмах мами зможуть приїжджати на роботу і тут же залишати малюків у відомчих дошкільних закладах. До 2020-го планують, що 95% дітей від 4 років і старше будуть в дитсадках.

Несподівано суворими будуть вимоги до вихователів. Тим, у кого немає за плечима магістратури по педагогічному профілю, дозволять працювати тільки з ясельними малюками. Правда, якщо ці новації не підкріплять хорошими зарплатами, є ризик, що дошкільнята залишаться без вихователів.

ЗНО введуть для учнів молодших класів

Початкова школа вперше стане шестирічною. Початкову освіту дитині пропонують отримувати за місцем проживання, без переїздів. Якщо немає такої можливості (наприклад, в селах), то можна буде отримати сімейне, індивідуальне навчання. От тільки чи зможуть контролювати таку ранню «заочку»? Чи не обернеться це на ділі неписьменністю хлопців, які навчаться за ці роки копати картоплю і насилу впишуться в базову школу?

Після завершення початкової школи хлопців очікує перше в їх житті ЗНО з вивчених предметів. З одного боку — стрес. З іншого — з роками тестування для них буде вже «рідним».

Після базової школи (після 10-го класу) ЗНО буде вирішувати долю дитини — куди вступати: в профшколу, профліцей, академічний ліцей, гімназію. Продовжувати «сидіти» в тому ж класі не вийде. Старша школа буде відокремлена від базової, і туди доведеться поступати — приблизно так само, як зараз до вузів.

Стати гімназистом буде непросто

При надходженні в «просунуті» старші класи буде відсіюватись куди більше хлопців та давчат, ніж зараз абітурієнтів до вишів. Реформи припускають, що кількість студентів зменшиться (адже і вищі заклади хочуть різко скоротити). Скажімо, у Фінляндії половина випускників шкіл йде в професійні училища. Тим, хто в 16 років не пройшов в класи підготовки до вузів, доведеться для початку освоїти професію і потрудитися, а вже потім повторювати спроби. Правда, лазівка буде і для них, а також для тих, хто поглиблено вчився за одним профілем, а потім раптом вирішив вступати до вузу по іншому: таким належить сплатити і пройти нульовий курс в університетах.

Через 4 роки випускників шкіл також планують оцінювати не тільки балами, але і за міжнародними тестами на знання англійської мови та володіння комп’ютером. Без цих документів не можна продовжити освіту в Європі, США, Канаді, а також складно знайти роботу.

ДУМКИ ЗА:

Переможець Всеукраїнського конкурсу «Учитель-новатор» викладач української мови та літератури Лілія Телішевська:

— 12 років освіти — прекрасна можливість для школярів отримати більше інформації. Маслом кашу не зіпсуєш. Зараз обсяг інформації зовсім не той, що був років 30 тому. Діти ростуть з гаджетами, схоплюють на льоту розрізнені дані, калейдоскоп фактів. Сучасних хлопців необхідно не напихати знаннями, а вчити все це систематизувати. Наприклад, малювати «ментальні карти». Приємно, що навички роботи з комп’ютерами оцінюватимуть за міжнародними стандартами. Але щоб реформи стали реальністю, треба кожного учня забезпечити планшетом.

ДУМКИ ПРОТИ:

Відмінник освіти України, директор школи, викладач інформатики Наталія Гончар:

— І я, і всі мої колеги проти 12-річної освіти. Адже ця ідея не нова. Минулого разу ми зіткнулися з хвилею негативу з боку учнів і батьків. Багато хто після 9-го класу хотіли йти, але після відміни цього нововведення залишилися. Зрозумійте, сучасні діти швидше психологічно дозрівають. Для підлітків важко в 5-м і 6-му класах вважатися ще учнями початкової школи, а в 12-му — називатися школярами. Та й фінансові умови такі, що не всі батьки можуть зайвий рік годувати і навчати дітей. Нововведення призведе до того, що куди менше хлопців обиратимуть вищу освіту. Замість цього вони будуть намагатися швидше отримати професію. Хіба що в цьому мета …

ДО РЕЧІ

Військовою підготовкою затурбуються першим ділом

Уже в 2015-му введуть стандарти до військово-спортивної та медичної підготовки, цивільної оборони, а також з безпеки життєдіяльності. В них буде вказано, якими практичними навичками повинен володіти випускник базової школи, старших класів, студент. Акцент — на вмінні поводитися зі зброєю, стріляти, надавати першу допомогу…

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022