Опале листя зробить грунь більш родючим

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 05.11.2014 в 19:10.
Опале листя зробить грунь більш родючим
Опале листя

Що садівники-любителі зазвичай роблять з опалим листям? Надивившись в місті на ретельне прибирання листя, садівники також роблять на своїй садово-городній ділянці — викидають в нікуди. Насправді це неправильно. Відомо, що листовий компост покращує механічний склад ґрунту, а в суміші з іншими компонентами є чудовим добривом.

Опале листя є прекрасним покривним матеріалом для рослин, і не тільки для них, зокрема для укриття компостних куп на пізню осінь і, особливо на морозну зиму. Протягом 20 років займаюся по необхідності приготуванням компосту. Адже компост не буває зайвим. Його треба багато. Огородник про це знає не з чуток. Але от проблема. Як би не готував, навесні отримую його настільки промерзлим, що доводиться рубати сокирою. Якось прочитав статтю Михайла Даниловича Количева «Шуба з опалого листя». У ній автор поділився досвідом вирощування винограду в умовах суворого сибірського клімату, виноград я не вирощую, але ідея укриття виноградних лоз мені здалася цікавою. Про неї я згадав при черговій невдачі з компостом рік тому і напрацювання Михайла Даниловича застосував у себе на ділянці для укриття компосту.

Зазвичай рекомендують компост вкривати шаром землі в 30 см. Легко сказати, але важко виконати на невеликій ділянці, та ще літнім садівникам-городникам. Спробуйте накидати такий шар землі на компостну кучу висотою до 1,2 м, а часто і вище, а навесні такий же шар треба прибрати. Та й землі у нас не багато. І я став збирати сухе листя осики (краще б тополі, але поруч з моєю ділянкою вона не росте), ретельно прикриваючи їх плівкою. Після настання стійких заморозків (від -4 ° С і нижче), накривав компост сухим листям шаром 25 см (можна і більше), потім товстою поліетиленовою плівкою, потім стеблами малини, очерету, шипшини, лапником і іншим матеріалом, що сприяє накопиченню снігу і служить захистом від гризунів. Намагаюся, щоб висота снігового покриву сягала 50 см, а поруч у стінок компостної кучі — до 1 м. Якщо компост поміщається в неглибокій ямі (до 20 см) зі сферичною поверхнею, то радіус подібного укриття становить 60 см.

У багатьох може виникнути питання: чи не потрапляють в компост з опалим листям шкідники? Я не помічав, так як вже 20 квітня ретельно згрібаю все листя, залишки підмітаю віником. Листя складаю в окрему купу і використовую як компонент при приготуванні збірного компосту. Проливаю гноївкою, змішую зі старою городньою землею, вношу суперфосфат і пічну золу, поливаю помиями — виходить окремий листової компост.

Якщо готувати компост описаним вище способом, використовуючи укриття, то виявляється, що компост не промерзає і навесні відразу готовий до застосування. Ось і виходить, що листя не варто спалювати або вивозити, а приносить потрійну користь: як укриття, як компонент для збірного компосту і як компост.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022