Варто садити березу на садовій ділянці чи ні? Думка експерта
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 10.11.2014 в 6:56.Ольга Чемаріна, кандидат с.-г. наук, ландшафтний архітектор розповідає про те, що чекає садівників, які вирішили посадити у себе на ділянці березу.
Берези повисла і пухнаста — фітонцидні дерева, які мають згубний вплив на мікробів. Дослідження вчених показали, що повітря в березняках, особливо після дощу, чистіше, ніж в операційній.
Лісова красуня давно стала символом багатьох народів. Але як декоративну рослину дачники використовують її не часто. Чи справедлива думка, що на ділянці від цього дерева краще позбутися?
За і проти
Корисних властивостей берези не перелічити. Чого коштує тільки березовий сік, як перший вітамін весною. Але чим вона хороша в саду? В першу чергу радує її святковий вигляд — білий стовбур, ажурна крона. Відомо, що світлий, а тим більше білий, колір зорово розширює простір. З цієї причини на невеликих ділянках саме береза може виявитися особливо до місця. Високо підняті крони дають легку ковзаючу тінь, що не заважає росту і розвитку інших рослин. Крім того, берези здавна вважаються джерелом цінної лікарської сировини. А біоенергетики запевняють, що ці дерева заряджають людину енергією, допомагають зняти стрес, тому постояти або посидіти під ними дуже корисно. Словом, якщо на ділянці є великі берези і вони здорові, то це можна вважати удачею.
Єдина незручність від присутності крупних беріз на ділянці — труднощі у вирощуванні під їх кронами хорошого газону. Ці дерева сильно висушують грунт, особливо вздовж коренів. Під березою газонна трава буває значно більш пригніченою, а іноді і більш світлою, з жовтуватим відтінком, оскільки їй не вистачає ні вологи, ні живлення. Щоб отримати рівне покриття, її доводиться додатково удобрювати і поливати.
Але замість газону під цими деревами можна з успіхом висаджувати різні рослини. Наприклад, дрібноплідну ремонтантну вусату суницю. Красиво, корисно і особливо порадує дітей. Можна створювати композиції з декоративних рослин. На піщаних грунтах посадити конвалію, вероніку, герань лісову, грушанку. На глинистих — будру, вітрогонку дібровну і лісову, звездчатку, зеленчук, печіночницю, фіалку дивну, хохлатку, папороть-щітовнік і маренку. А при належному догляді можна вирощувати й інші невисокі рослини.
Здорові берези достатньо вітростійкі. У них добре розвинена коренева система: крім коренів, що ростуть в поверхневому шарі ґрунту, є центральний стрижневий, що йде глибоко в землю. Бурелом можливий тільки в тому випадку, якщо стовбур дерева сильно пошкоджений грибами-трутовиками. Про те, що деревина втратила міцність, можна судити по появі на стовбурі їх плодових тіл. Опеньки — теж тривожна ознака, що сигналізує, що почалося загнивання коренів. Щоб уникнути мимовільного падіння такі дерева краще акуратно прибрати.
Навіть якщо на дачній ділянці немає жодної берези, поблизу вона все одно виявиться — в наших краях це дерево зустрічається на кожному кроці. Найбільшого поширення у нас отримали два її види, стовбури яких вкриті білою берестою, — береза повисла і пухнаста. Вони дуже схожі між собою і частіше сприймаються як одна порода — улюблене народом дерево, оспіване у віршах і піснях.
До речі
Численні дрібні насіння беріз завдяки крильцям легко переносяться вітром, захоплюючи нові простори. Схожість у них хороша, і проростати вони можуть навіть в тріщинках цегляних стін і на дахах.
Березу повислу від пухнастої цілком можна відрізнити. Береза повисла виростає до 30 метрів. Її високо піднята крона має плакучу форму завдяки тому, що від великих скелетних гілок відходять звисають тонкі гілки різної довжини. Молоді пагони у неї шорсткі на дотик, оскільки покриті залозками, через що раніше цю березу називали бородавчастою. У нижній частині ствола замість берести темна груба кора, а зріз на пнях має форму правильного круга. Береза пухнаста нижче. Гілки у неї стирчать на всі боки, утворюючи яйцеподібну крону. Молоді пагони покриті ніжними волосками і на дотик здаються приємно бархатистими. Береста доходить до самої землі, а зрізи у пеньків через жолобчастих вм’ятині на стовбурі мають одну або кілька виїмок.
Відносно до екологічних умов у них теж є відмінності. Береза пухнаста більш витривала до затінення. Вона легко мириться з високим рівнем грунтових вод і росте на болотах. Береза повисла воліє більш сухі місця. Однак обидва види можуть дружно рости пліч-о-пліч.