Російські компанії вже відчувають вплив змін на світовому нафтогазовому ринку

Подивитись всі дописи у розділі: Росія. Розміщено: 17.11.2014 в 13:13.
Російські компанії вже відчувають вплив змін на світовому нафтогазовому ринку

«Починається нова глава в історії нафтових ринків», — оголосило в п’ятницю Міжнародне енергетичне агентство (МЕА). Чекати швидкого повернення цін до позначок в $ 100 за барель не варто, впевнені його аналітики.

У п’ятницю ціна бареля північноморської нафти Brent вперше за останні чотири роки опустилася нижче $ 77. В останній раз так дешево нафта коштувала 23 вересня 2010. «Економічний розвиток більше не стимулює зростання попиту», — пояснюють в опублікованому в п’ятницю огляді аналітики Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). За їхнім прогнозом, у першому кварталі 2015 світовий попит знизиться приблизно на 1% порівняно з поточним кварталом і складе 92,6 млн бар. на добу.

МЕА пише про структурні зміни на ринку енергоресурсів: Китай вступає у фазу меншої енергоінтенсивності зростання, США удосконалює технології видобутку сланцевої нафти. Якщо прогноз агентства по попиту збудеться, ціна в найближчій перспективі не перевищить $ 100 за барель.

Але є й більш драматичний сценарій: свій прогноз за цінами на Brent днями також скоротив банк JP Morgan, знизивши його в наступному році з $ 115 до $ 82, в 2016-му — до $ 87,8 за барель. Підтримати ціни в короткостроковій перспективі могло б обмеження поставок з боку основних експортерів. Але аналітики банку вважають, що на наступному засіданні наприкінці листопада країни ОПЕК не зможуть домовитися про обмеження видобутку. У такому випадку ціна нафти марки Brent може опуститися до $ 70 за барель в грудні і до $ 65 у січні 2015 року.

«Я б не став говорити про конкретні цифри, але тиск на ціну з боку зростаючої пропозиції продовжиться. Країни ОПЕК більше не будуть стримувати видобуток — інвестиції у видобуток країн ОПЕК і Америки в 2014 році величезні», — вважає Лев Сников, партнер Greenwich Capital. За його словами, низькі ціни на нафту працюють на користь найбільшого експортера — Саудівської Аравії: їй вигідний зростаючий долар.

Ще однією причиною падіння цін на нафту стала собівартість видобутку яка зменшується. «Зараз в середньому по світу вона становить $ 60 за барель. Це результат технологічних розробок останніх років», — додав він.

Ефект від падіння ціни на $ 20 за барель розподілиться нерівномірно, говорить головний економіст Societe Generale Міхала Маркуссен. «Після такого «нафтового шоку» зростання світового ВВП через рік виявиться на 0,26 п.п. вище, але по економіках країн-експортерів буде завдано істотного удару», — зазначає вона. І найбільш відчутним цей удар буде по Росії — в перший рік такого сценарію економічне зростання країни знизиться на 1,75 п.п., говорить експерт.

Шоковий сценарій поки поділяють не всі. Приміром, UBS прогнозує, що зниження попиту на нафту в світі буде короткостроковим, а середня ціна на марку Brent у наступному році встановиться на рівні $ 100, що відповідає прогнозу МЕА.

Зараз такий сценарій здається оптимістичним, відзначає старший аналітик «Уралсиб Кепітал» Олексій Кокін, але ціна нафти, дійсно, ще може скоректуватися, якщо США та інші країни підуть на зниження видобутку. «Зараз ми спостерігаємо надмірну реакцію на надлишок нафти, але це може виявитися тимчасовим явищем», — вважає аналітик.

Росія і ціна нафти

Російські нафтові компанії вже відчувають зміни на світовому нафтогазовому ринку. Через погіршення кон’юнктури багатьом доведеться переглядати інвестиції на 2015 рік, відзначає аналітик UBS Костянтин Черепанов. Через зниження ціни в рівній мірі страждають всі компанії, але через великі борги трохи більше — «Роснефть», відзначає він. Їй, можливо, належить вибирати між виплатою боргів і дивідендів, погоджується Кокін. Зате у «Сургутнефтегаза» і «Татнафти» проблем не буде — у них чистий борг відсутній.

Інвестпрограма «Газпром нафти» на 2015 рік буде скорегована до кінця цього року, сказав заступник гендиректора з економіки та фінансів Олексій Янкевич. Поки компанія справляється з рефінансуванням боргових зобов’язань, незважаючи на санкції та пов’язані з ними проблеми з доступом до довгострокового фінансування з країн Заходу, сказав він.

«Газпром» також не ріже бюджети і зарплати співробітників, компанія працює стабільно, каже її представник.

У «Роснафти» поки немає глобальних скорочень співробітників, зарплата залишається на колишньому рівні, прийом нових співробітників не заморожений, розповідає джерело в компанії. «Поки нічого не чути про переверстку бюджетів або заморожування серйозних інвестпроектів, наприклад буріння на шельфі Арктики, плануємо все зробити, поточні ціни на нафту не критичні», — повідомило джерело.

Офіційні представники «Роснафти» і ЛУКОЙЛу від коментарів відмовилися. Представники «Сургутнефтегаза» і «Газпром нафти» не відповіли на запити.

Запасний вихід

Росія готується не тільки до падіння цін, але і до обмеження західними партнерами експорту нафти і газу, заявив у п’ятницю глава Мінекономрозвитку Олексій Улюкаєв. «Я не думаю, що санкції проти Росії посиляться, але ми передбачили таку можливість у деяких наших прогнозах. Ми опрацьовуємо сценарій можливого обмеження експорту російського газу та нафти», — сказав він в інтерв’ю Російській службі Бі-бі-сі. Дати точний прогноз ціни на нафту в довгостроковій перспективі Улюкаєв вважає практично неможливим, але вважає, що ціни на нафту заспокояться, знайшовши нову рівновагу.

Улюкаєв підкреслив, що федеральний бюджет від зниження нафтових цін серйозно не постраждає, оскільки в цьому випадку курс рубля знизиться і втрати будуть покриті припливом додаткових рублевих доходів. У той же час на пересічних громадянах і компаніях падіння нафтових цін, за словами міністра, може позначитися досить серйозно.

Компаніям, які підпали під санкції, держава обіцяла допомагати (про це на початку вересня заявляв міністр фінансів Антон Силуанов). На реалізацію «Ямал СПГ» держава пообіцяла виділити НОВАТЕК 150 млрд руб. Крім того, Мінприроди погодилося продовжити термін дії ліцензій на кілька великих родовищ компанії, а також перенести терміни введення багатомільярдного проекту «Арктик СПГ-2». Про держпідтримку за рахунок коштів Федерального фонду добробуту (ФНБ) просила і «Роснафта», але рішення поки не прийнято.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022