Вчителям пообіцяли зарплати $ 1500, але ніхто в це не вірить

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Освіти. Розміщено: 03.12.2014 в 8:09.
Вчителям пообіцяли зарплати $ 1500, але ніхто в це не вірить

Мало хто з педагогів вірить, що через шість років буде отримувати півтори тисячі доларів на місяць.

Школу зараз «трясе»: грошей все менше, а нововведень — все більше. Чи завершиться перехідний період появою «вчителя майбутнього», як це обіцяють представники Міносвіти, невідомо. А ось хто зараз навчає дітей і як ситуація в країні відображаються на них?

Репетитором бути в 4 рази вигідніше

За словами голови профспілки працівників освіти Георгія Труханова, за експертними оцінками, в 2014-2015 рр. падіння реальних доходів педагогів досягне 30%. За останній час вони вже втратили 20-відсоткову надбавку за престижність роботи (зараз вона гнучка — від 0%, за рішенням керівництва школи), а також доплати за заміни. За даними Держкомстату, тепер в середньому вони отримують 2 тис. грн. (молоді педагоги — від 1100 грн.).

— Залишаюся в школі тільки тому, що мене підтримує чоловік, — зізнається Світлана Кальніна, учитель фізики в школі №193. — У нас двоє дітей, і якщо щось трапиться, вижити на суму 1900 грн. (на руки) ми не зможемо.

— Репетитором зараз бути вигідніше, ніж учителем, — говорить репетитор з української мови та літератури Тамара Полякова. — Я отримую по 150 грн. за годину, тобто всього за двох учнів в день заробляю за тиждень стільки ж, скільки в школі — за місяць. Багато колишніх колег кидають роботу. Тим більше гряде скорочення штатів. Чула, що після збільшення навантаження на вчителя «уріжуть» сто тисяч ставок. А ось клієнтів вистачає. Адже наймати репетитора для учнів випускних класів — зараз скоріше норма, ніж виняток.

Через кризу в школі… ночує

— Через те що грошей стає все менше, мені доводиться ночувати в школі, — розповідає Євгенія Сергіївна, яка боїться назвати прізвище, щоб не позбутися незаконного даху над головою. — Живу в Київській області, де у педагогів проблем ще більше, тому працюю в столиці вчителем історії. У нашій школі навчається і дочка. Раніше ми платили по 16 грн. за дорогу туди і назад. Зараз зарплату урізали, а проїзд підняли. Як нам з донькою виживати? Керівництво дозволило ночувати прямо тут, в учительській, на диванчику. Буває, по п’ять днів не приїжджаю додому.

Досвідчені вчителі залишають стандартні школи. На школярах це відбивається безпосередньо. Залишаються фанати педагогіки, студенти що підробляють, а найчастіше — люди передпенсійного віку, яких «відбракували» в приватних і «просунутих» навчальних закладах.

Педагогів варто обстежити

Оклад в півтори тисячі доларів — пообіцяли і українським вчителям з 2020 року. Причому письмово: у Концепції розвитку освіти до 2025 року. На думку керівника Центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, ці обіцянки розробників документів не підкріплені жодним реальним економічним механізмом, що забезпечує фінансування.

Поки що цукерочка — збільшити зарплату через шість років — єдине, що гріє душу вчителям. Правда, обіцянку вже назвали популістською, скопійованою з передвиборних обіцянок.

Вчителі уходять, а дітям зі шкіл діватися нікуди. Можливо, тому в найближчому майбутньому планують ввести норму, за якою в класі не повинно бути менше 30 дітей. Вчитися в цих умовах доводиться у педагогів, настрій яких, м’яко кажучи, не найкращий…

— Зараз би провести психологічне обстеження вчителів, — зітхає психолог-конфліктолог Раїса Подоляк. — Вони напружені, зриваються на дітей. Майстри, які вміли знайти підхід навіть до відчайдушних хуліганів, переходять в ліцеї, а серед тих, хто залишається, частина не здатна знайти контакт навіть з слухняними дітьми. Позначаються похилий вік і занадто напружена обстановка…

Зарплата буде залежати від підсумків особисто зданих тестів

Реформа освіти передбачає, що грошей у вчителів буде більше, але не у всіх. А у тих, хто підтвердить профпридатність, зокрема здавши успішно ЗНО. Ні, мова не про результати учнів — ось вони-то якраз залишаються особистою справою хлопців. Мова про те, щоб всі вчителі пройшли через оцінювання предметних знань, здаючи тести. У майбутньому це передбачається як обов’язкова міра, від якої залежатиме оклад вчителя. Поки що — добровільний експеримент, який проводиться через обласні інститути післядипломної педосвіти.

За словами глави Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, в 17 областях домовленість є, а у Хмельницькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській, Харківській і Полтавській областях від цього нововведення відмовилися.

— Вчителю треба пройти шлях учня — інакше як він буде розповідати про нюанси тестування, не маючи власного досвіду? — вважає викладач математики київської школи Ганна Татарченко. — І не кажіть про пробні варіантах.

Отримаємо «ходячі комп’ютери» замість наставників

Противники «тестової перевірки» вважають, що знання предмета вже було підтверджено в студентські роки і відображено в дипломах.

— Учитель і так заляканий і загнаний в кут, — вважає кандидат педнаук Марія Хлебалова. — Якщо невдача на ЗНО буде чревата оргвисновками, ставлення до реформи буде негативним. І хіба після цього вчитель зможе прищепити інтерес і підготувати до ЗНО дитини? Звільнять всіх — а хто буде вчити? Інша справа, якби акцент був на доплати, заохочення за високі бали. Або запропонувати людині тут же на курсах підвищення кваліфікації «підтягти» згаяне. Найсумніше, що предмет можна знати відмінно, але не вміти його донести до школяра. Ось іспит на знання дитячої психології і педмайстерності мав би сенс. А так ризикуємо залишити в навчальних закладах «ходячі комп’ютери» замість наставників.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022