Які злакові рослини кращі у якості сидератів
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 10.01.2015 в 11:03.Репутація у злакових сидератів в середовищі городників не сама однозначна: одні в них душі не чають, інші лають на чому світ стоїть. Тому не варто стрімголов бігти в магазин за насінням вівса або жита, засаджувати злаками всю ділянку, а потім проклинати все на світі при його перекопуванні. Краще заздалегідь визначитися, які сидерати необхідні вашому грунту, яка основна мета їх посадки, чи готові ви виділити під «пар» окрему ділянку, а може бути, ви віддасте перевагу сидерації до і / або після основних культур.
Сподіваємося, що наша довідка допоможе вам зорієнтуватися в розмаїтті злакових та інших сидератів і не помилитися у виборі.
Овес
Один з найпопулярніших сидератів, дуже часто насіння вівса можна купити в суміші з бобовими (наприклад, з викою). Овес — рослина холодостійка, але заморозків боїться, тому його зазвичай висаджують ранньою весною (у квітні) до посадки пізніх культур або після збирання ранніх овочів, щоб до перших осінніх заморозків вже скосити. Цей сидерат хороший тим, що віддає у грунт легкозасвоюваний калій, а значить може бути відмінним попередником для вимогливих до калію овочів: томатів, баклажанів, перців і т.д. Овес як сидерат найкраще підходить для кислих і торф’яних грунтів, на солончаках і піщаних ґрунтах росте гірше. У коріння вівса містяться речовини які знищують збудника кореневої гнилі. Також овес непогано пригнічує бур’яни. Якщо площі дозволяють, можна виділити під овес окрему ділянку і висівати його два рази: навесні і влітку. Норма витрати насіння — 1,3-1,8 кілограм на сотку. Забирають овес до початку масового цвітіння. До речі, зелені проростки вівса можна вживати в їжу, вони очищають організм від шлаків.
Жито
Жито відоме своєю морозостійкістю, тому найчастіше його як сидерат використовують для підзимих посівів. Висівають озиме жито в кінці літа або ранньою осінню, щоб навесні ділянка була покрита зеленим килимом. Цей сидерат краще за інших пригнічує багаторічні бур’яни, та й інших сусідів теж. Тому не варто вирощувати жито у спільних посадках. Крім того, цей злак не дає життя патогенним грунтовим шкідникам. Жито добре росте в будь-якому грунті, відмінно підходить для освоєння цілини, але варто пам’ятати про його властивості висушувати грунт. Тому жито та інші злаки активно застосовують на ділянках, схильних до заболочування. Норма витрати насіння — 2 кілограми на сотку. Жито зрізають в травні за 2-3 тижні до висадки основних культур: кабачків, гарбуза, огірків, томатів, пізньої капусти та ін. Дуже добре відводити під жито окрему ділянку, можна висаджувати її вздовж паркану для краси.
Ячмінь
Ячмінь як сидерат хороший так само, як і жито або овес. Він також здорово структурує грунт, пригнічує більшість бур’янів і швидко набирає зелену масу. Але є у ячменю і своя особлива перевага: він посухостійкий, на відміну від того ж вівса. Тому в районах, де часто бувають посухи, краще віддати перевагу в якості сидерального злаку саме ячмінь. Ячмінь дуже хороший для посадки ранньою весною, він витримує заморозки до -5 ° С. Норма витрати насіння на сотку: 1,8-2 кілограми. Скошується через місяць-півтора після висадки.
Читайте також: Які сидерати кращі ранньою весною?
Гречка
Гречка — один з рекордсменів за швидкістю зростання, вона швидко досягає висоти в півметра, та ще й встигає наростити 1,5 метра коренів. Цей сидерат не боїться посухи і не висушує грунт. Дуже часто гречку висаджують в пристовбурних кругах плодових дерев і кущів. Гречка менше інших сидеральних рослин залишає після себе Колін (речовин, які гальмують розвиток подальших рослин). Гречку як сидерат рекомендують використовувати на бідних, кислих і важких грунтах. Вона виросте де завгодно, а після скошування значно збагатить ґрунт фосфатами і калієм. Пригнічує багаторічні бур’яни, особливо пирій. Норма витрати насіння на сотку: 600 грам. Гречку висівають пізньою весною, в травні, оскільки вона теплолюбна. Скошують зелену масу до початку цвітіння. Можна засівати гречку і під зиму.
Читайте також: Яку культуру вибрати для посіву на сидерати?
Фацелія
Фацелія є універсальним сидератом. По-перше, після неї можна садити будь-які овочі і ягоди. По-друге, вона росте на будь-яких типах грунтів, навіть на кам’янистих і піщаних. По-третє, вона не боїться ні посухи, ні затінення, ні заморозків (витримує зниження температури до -9 ° С). По-четверте, витісняє бур’яни. Чудо-сидерат, одним словом. Крім всіх перерахованих вище достоїнств фацелія володіє фітосанітарними властивостями, вона відлякує дротяники, нематоду і перешкоджає розвитку збудників грибкових і вірусних хвороб. У зв’язку в цим повторюємо: не знаєте, який сидерат найкраще підійде для вашої грунту, садіть фацелію, не прогадаєте. Норма витрати насіння на сотку: 100-200 грам. При посіві 50 грам насіння змішують зі склянкою піску. Фацелію можна висівати і ранньою весною, і влітку, і під зиму. Зелену масу фацелії прибирають через півтора місяці після посадки. Кращий ефект дає посадка фацелії в суміші з бобовими сидератами.
Амарант
Амарант не часто використовується як сидерат на наших ділянках, найчастіше його вирощують як овочеву культуру або для одержання насіння. Але надзвичайно багаті корисними речовинами листя амаранту здатні значно поліпшити родючість грунту. Ця рослина не пред’являє особливих вимог до грунтів, росте навіть на солончаках. Не любить перезволоження, посухостійкий, практично не схильний до хвороб. Коріння амаранту йдуть глибоко в грунт (до 2 метрів), покращуючи її структуру. Оскільки амарант теплолюбний, його висаджують або пізньою весною на спеціально відведеній ділянці, або влітку після збирання ранніх культур. Норма висадки — 15 грам на сотку. Перед посівом 2 чайні ложки насіння амаранту змішують зі склянкою піску і обов’язково накочують для кращого контакту з землею. Забирається зелена маса амаранту перед заморозками, або до початку цвітіння.
Читайте також: Які вибрати сидерати під картоплю?
Календула
Календулу як сидерат теж зустрінеш не часто, але у цієї лікарської рослини є всі властивості, яких ми очікуємо від хорошого сидерата і навіть більше. Календула швидко росте і набирає зелену масу, насіння можна вдосталь набрати безкоштовно на будь-якій міський клумбі, володіє феноменальним оздоровчим ефектом для грунтів. Календула відлякує колорадського жука, тому часто вирощується в спільних посадках з картоплею і баклажанами. Є кращим сидератом під помідори. Норма витрати насіння на сотку: 100-150 грам. Календулу рекомендують висаджувати на початку серпня, зрізати через півтора місяця до початку цвітіння і залишити під зиму.
Нагадуємо вам одне з основних правил
Сидерація, як у випадку зі злаковими особливо важливо, — землю після сидератів НЕ перекопують. Спробуйте перекопати ділянку, де росло жито, — це пекельна праця! Зелену масу необхідно зрізати і використовувати як мульчу або відправити в компост, а коріння — залишити в землі. Там вони перегниють самі без нашої допомоги і віддадуть в грунт масу поживних речовин. Тому, посіявши озимі злаки або інші сидерати, зрізайте їх за 2-3 тижні до посадки основної культури, лише злегка розрихліть землю на поверхні і висаджуйте овочі. Але навіть у цьому випадку толк і помітний ефект від сидерації проявиться не відразу, а через кілька сезонів.