Чи збільшує врожайніть дотримання термінів посадки згідно місячного календаря
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 15.01.2015 в 22:57.Одні садівники обома руками за місячний посівний календар, інші – байдужі до впливу місяця на врожай. А чому? Людина завжди намагалася жити в ритмі з природою. І це була не примха, а одна з умов виживання. Стежачи за траєкторією планет, древні визначали час сівби та жнив, косовиці, укладення шлюбу та будівництва будинку, могли передбачити хід перебігу хвороби. Сьогодні вивченням ритмів розвитку всього живого на Землі, в тому числі і рослин, займається молода наука біодинаміка, в основі якої ритм місячного місяця, що триває 29,53 доби. За цей час місячні фази змінюються, немов пори року.
Вчені впевнені, що, слідуючи природним ритмам, можна як мінімум на 50 відсотків підвищити врожайність садових і городніх культур, захистити їх від хвороб, поліпшити якість і смак плодів, збереження врожаю. Але чи насправді так сильно впливає Місяць на городні культури? І яким чином? Відповіді на ці та багато інших питань я спробую знайти разом з Михайлом Бородачовим, дійсним членом товариства випробувачів природи, кандидатом сільськогосподарських наук, випускником і викладачем Московської сільськогосподарської академії імені К. А. Тімірязєва. Досліди з вивчення всіляких факторів (у тому числі і вплив місяця), що впливають на розвиток і продуктивність рослин, він почав проводити ще студентом. Після захисту дисертації в 1980 році продовжив наукові дослідження. Щоб досконально у всьому розібратися, має додаткову освіту в галузі медицини, психології, астрології.
— Чи справді Місяць, це нічне світило, впливає на урожай городніх культур?
— І не тільки на них. Черепахи, крокодили, багато земноводних відкладають яйця виключно під час певної фази Місяця. Корали дружно «зацвітають» в період літнього сонцестояння, саме в ніч повного місяця. З місячними приливами і відливами пов’язано багато циклів в житті природи.
Земля і Місяць утворюють єдину гравітаційно-енергетичну систему, яка знаходиться в безперервній динаміці. Земні організми резонансно вписуються в ці сонячно-місячний-земні взаємодії і відповідно їм реагують. Безсумнівно, Місяць впливає на розвиток і продуктивність всього живого. Але наскільки сильно? У літературі я знаходив суперечливі і несистематизовані відомості. Тому й вирішив сам поставити досліди на однорічних і багаторічних культурах.
— І що показали дослідження?
— Насіння редиски, салату, кропу і моркви я висівав з інтервалом у тиждень, відповідно до чотирьох фаз Місяця. І виявилося, що коренеплоди найкраще висівати на спаді Місяця (тоді швидше сформується соковитий плід), а листові і зелені культури, що дають «вершки» — на зростаючому. Редис, посіяний в першій половині місячного місяця, швидко йде в стрілку, формуючи квітки на шкоду коренеплоду. А качанний салат, наприклад, краще сіяти на спаді Місяця, щоб качанчик краще закрутився.
Насіння, що потрапило в ґрунт при зростаючому Місяці, отримує програму на більш активний розвиток надземної частини, а при спаді Місяця — підземної.
— Які цифри ви отримали в результаті?
— Що стосується редису, то співвідношення підземної і наземної маси у нього змінювалося на користь «корінців» при посіві після повного місяця. Максимальний же урожай виходив при посіві в останню чверть, тобто перед зростанням. Товарних коренеплодів виходило майже на 40 відсотків більше. І протягом усіх п’яти років дослідів ця закономірність незмінно повторювалася.
Велике значення для редиски має і довжина світлового дня. Тому квітневі посіви завжди виявлялися більш врожайними, ніж травневі.
— А що з морквою?
— Усі роки досліджень вона також проявляла себе любителькою Місяця при спаді. Правильний термін сівби збільшував товарну продукцію на 5 — 40 відсотків, а загальну врожайність (залежно від сорту і строків збирання) — на 5 — 15 відсотків. У ранньостиглої моркви через два місяці після сходів різниця в масі коренеплодів становила 12 — 18 відсотків, а ще через три місяці зменшувалася до 7 — 15. Пізньостиглі сорти ще менше реагували на строки посіву. Несуттєвою була і різниця врожаю — 3 — 7 відсотків. Але що цікаво, при посіві на спаді Місяця овочі формувалися більш довгими і рівними, а посів в «неправильні» терміни збільшував число розгалужених, кривих, коротких і бочковатих морквин.
— Як фази Місяця впливають на розвиток рослини?
— При зростанні Місяця більше поживних речовин йде на розвиток вершків — надземної частини рослин. При спаді, навпаки, відбувається відтік живлення з листя в корені і прискорений розвиток кореневої системи. Такі «гойдалки» змушують по черзі активно рости то коріння, то пагони. Тому розвиток рослин відбувається не лінійно, а циклічно. Сильна коренева система дає гарне живлення і активізує ріст пагонів. Вони ж, у свою чергу, нарощуючи листовий апарат, постачають живлення коріння для чергового сплеску їх розвитку. І диригує всім цим процесом Місяць.
— Чи всі культури однаково реагують на місячні фази?
— Зелені культури, салат, кріп меншою мірою реагували на посів у різні фази Місяця. Різниця в зеленій масі не виходила за межі 4 — 12 відсотків. Але особливість полягала в тому, що формування квітконосів раніше всіх починалося у рослин, посіяних в другу чверть висхідного Місяця, потім у третю, першу та четверту. Тобто посів у період повного місяця стимулював генеративні процеси, приводив до більш раннього стрілкування, що відповідно зменшувало отримання товарної продукції. Особливо при запізненні із збором врожаю. Оптимальним терміном для посіву зеленних культур виявилися перша і четверта чверть
— Який найголовніший висновок ви як науковець зробили після п’яти років досліджень?
— Чим більше води міститься в тканинах тих чи інших культур, тим сильніше рослини реагують на місячні припливи і відливи. До числа таких відносяться огірок, кавун, гарбуз, кабачок, патисон та ін.
Сухе насіння, що знаходяться в стані спокою, ніяк не реагують на місячні фази. Але варто їм набрати води і набрякнути, як все змінюється. Саме вода дає старт до проростання, активізує всі життєві процеси і обмін речовин. Тому в агрономічній практиці варто говорити не про терміни посіву, а про терміни набухання і проростання насіння, заздалегідь прораховуючи їх збіг зі сприятливими фазами Місяця. Якщо редис починає проростати буквально в день посіву (тобто під тієї ж фази, що і був посіяний), то кріп, морква, петрушка, пастернак і інші культури, які містять в насінні ефірні масла, проростають довго і важко. І до цього моменту виявляються вже під фазою, протилежній тій, яка була в день сівби. Щоб прискорити процес, таке насіння перед посівом корисно замочувати у воді і промивати по кілька разів.
— А як бути з культурами, які ми вирощуємо через розсаду?
— Тут, на жаль, не вдалося виявити статистично достовірних зв’язків строків посіву з місячними фазами. Оскільки до отримання врожаю проходить досить багато часу, вплив першого місячного фактора нівелюється іншими, більш потужними: температура, вологість, освітлення, підживлення. Що стосується строків висаджування розсади, то все ж таки бажано їх приурочити до Місяці у спаді: коріння швидше адаптуються до нових умов. Це правило відноситься не тільки до овочевих, а й взагалі до всіх культур які пересаджують — багаторічних, декоративних і плодових. Добре, якщо під час пересадки буде прохолодно і похмуро. Це допоможе рослинам швидше прижитися.
— Припустимо, що час сівби або посадки вибрано неправильно. Чи можна якось виправити ситуацію?
— Я б не радив. Будь-яка пересадка — ще одна травма для рослин. Було відмічено, що насіння (навіть за сприятливих умов) іноді самі затримують проростання, щоб стартувати в кращі строки. Природа мудріше, ніж ми думаємо. Вона сама прагне оптимально відповідати своїми законами.
— При виборі кращого дня чи варто звертати увагу на проходження Місяцем тих чи інших знаків зодіаку?
— Зодіак, як відомо, складається з 12 знаків, які проходить Місяць за один місячний місяць. Зодіакальний круг об’єднує 4 стихії, кожна з яких складається з 3 знаків і асоціюється з певною частиною рослини.
Овен, Лев, Стрілець відносяться до стихії вогню і управляють плодами, надаючи на них в цей час максимальний вплив. Телець, Діва, Козеріг належать стихії землі і відповідають за коріння. Близнюки, Терези, Водолій — знаки повітряної стихії, що управляє квітами. У віданні представників водної стихії — Рака, Скорпіона і Риб — листя.
— Які рекомендації можуть бути по боротьбі з бур’янами?
— І тут природа все продумала за нас. Вітряний червень, керований Близнюками, добре висушує надламаних, але не виполотих бур’янів.
— А що з обрізкою дерев?
— Обрізку плодових дерев проводять навесні, коли ті ще в стані спокою і містять мало води. Тому цю операцію треба приурочити до підходящої погоді, а не до фаз Місяця. Літнє ж укорочення (або «чеканку») краще проводити на зростаючому Місяці, щоб стримати надмірний ріст пагонів.
Компетентно
Валерій МАТВЄЄВ, доктор сільськогосподарських наук, головний науковий співробітник відділу селекції плодових культур РУП «Інститут плодівництва»:
— Всі люди різні. Комусь (як Ракам і Тельцям) дано працювати на землі: у них розвинена своя «сільськогосподарська» інтуїція. Інші (Близнюки і Водолії, наприклад) змушені цим займатися. І ось їм-то (не мають чуття і бажання отримати результат) обов’язково потрібен місячний календар як підказка у виборі кращого дня.
Місячний посівний календар — не панацея. Висадивши в поганий день, своїм доглядом і увагою ми можемо витягнути рослину, звичайно, втративши в урожаї. Але які б кращі строки не були обрані для сівби, якщо не буде відповідної агротехніки, результат все одно виявиться нульовим.
Анна ГОРДЄЄВА, доцент кафедри овочевих культур Білоруської державної сільськогосподарської академії, кандидат сільськогосподарських наук:
— Давно вивчено і доведено, що якщо процеси обміну в якомусь організмі на самому початку проходять з більшою швидкістю, ніж в іншому, то і в кінці вегетації ці відмінності зберігаються. А це, безумовно, позначається на врожайності. Але все ж ці впливи незначні в порівнянні з такими факторами, як температура і вологість ґрунту, повітря. Звичайно, важливі якість насіння та строки сівби. Якщо покласти намочене і проросле насіння в суху землю, воно загине навіть при сприятливому становищі Місяця. Те ж саме відбудеться при посіві в холодну землю.
Я й сама узгоджую посіви з місячним посівним календарем і результатами завжди задоволена. Вважаю, що найчастіше віра приносить набагато більше користі, ніж використання самого фактора. Це як хворому дати нібито чудодійну таблетку, а насправді шматочок цукру, — і він видужує. Так і городник, що повірив в місячний календар, безперечно, отримає більш відчутний урожай.