Теплиця на власній ділянці: потрібна чи ні?
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 26.01.2015 в 10:35.Перш ніж прийняти рішення щодо теплиці, задумаємося: а чи потрібна вона взагалі? А якщо все-таки потрібна, то яку вибрати, на що звернути увагу при виборі теплички. Ці та інші питання розглянемо у нашій статті про вибір домашньої теплиці, та й взагалі чи потрібна вона.
У спорудах зі скла та пластику перепади температури менше, а вологість не така висока, як під плівкою, тому в них краще себе почувають як рослини, які не люблять надмірної вологи, так і самі власники. Але якщо подивитися економіку — дешевші плівкові теплиці виграють. Логіка подальших міркувань така: чим раніше збираємося приступити до посадки теплолюбних культур, тим тепліше повинна бути теплиця.
Теплиця зі скла
Найдорожча і довговічна теплиця – зі скла. Таку при гарній герметичності і мінімальному, як його називають, «аварійному» — тобто на випадок заморозків, обігріві в середній смузі можна експлуатувати з квітня до кінця жовтня. Дорожнеча пов’язана з тим, що при скляному покритті потрібен міцний фундамент і жорсткі конструкції: навіть невелика усадка і деформація рам руйнівні для скла.
Теплиця з полікарбонату
Близька за якістю мікроклімату і приблизно в 2 рази дешевше теплиця із стільникового полікарбонату. Цей матеріал дуже легкий і міцний, не такий довговічний, як скло, але років 12 прослужить, при цьому легко кроїться і підганяється під будь каркас, що дозволяє втілювати свої оригінальні конструкторські рішення. Серед наявних у продажу готових до зборки конструкцій є цілком вдалі. Найпоширеніші недоліки готових теплиць — це неважлива вентиляція і горизонтальний напрямок сот полікарбонату на похилих ділянках покрівлі. Перше — поправимо, виправити друге на вже розкроєних деталях навряд чи можливо, а краплі води, які благополучно ковзають до землі по поверхні сот, розташованих уздовж ухилу, затримуються і зриваються ланцюжком, якщо порожнисті смужки йдуть поперек ухилу. Ще одна деталь — зрізи, входи в порожнину краще закрити, ізолювати, щоб до них не потрапляли спори водоростей, які можуть розмножуватися, знижуючи світлопроникність матеріалу.
Для «будинку для рослин», заселеного в кінці квітня – початку травня, коли можливі морози до -8 ° С, дуже важлива герметичність. Якщо немає лазівок для холоду, навіть такі скромні джерела тепла, як побутовий електрообігрівач потужністю в 2 кВт або бочка з гарячою водою, врятують рослини від перетворення на льодинки. Якщо очікується заморозок, гряди всередині теплиці вкривають.
Плівкові теплиці
Економічно виправданий для більш короткого, з середини — кінця травня по вересень, сезону — теплиці з плівковим покриттям. Головні руйнівники полімерних плівок: ультрафіолетові промені, мороз і вітер. Поліетиленова плівка товщиною 120-150 мікрон стає крихкою після першого ж літа. Залишати її зимувати на теплиці просто протипоказано: навесні доведеться знімати обривки, а вітер рознесе по ділянці кришиво, яке осяде в самих невідповідних місцях; таку краще зняти, як тільки з теплиці все потрібне прибрано. Тоді окремі шматочки можна буде використовувати для мульчування гряд та інших побутових потреб, але частина неминуче стане сміттям. Якщо не зняти перед зимою полотно товщиною 180-200 мікрон, його, швидше за все, зашкодять весняні вітри в союзі з агресивним яскравим сонцем; таке може прослужити два «коротких» сезона, якщо його зберігати з осені до весни в підвалі.
Більш дорогі армовані і стабілізовані плівки протримаються беззмінно кілька сезонів. Їх застосування теж виправдано більш довгим періодом експлуатації: з квітня до жовтня. Стабілізований матеріал розрахований на 4 роки і більше. Просто армований починає кришитися вже до кінця третього року перебування «на даху», а на стінах зберігається 5-7 років, так що при бажанні можна на зиму прибирати тільки піддану руйнуванню частину.
Про що можна нагадати, так це про те, що відпрацьована плівка — проблеми сміття. Краще намагатися застосовувати полімери тільки там, де це потрібно. Працювати з ними так, щоб вони служили довго. Неприпустимо, щоб залишки плівок потрапляли в багаття, де вони перетворяться в токсичні гази, які рознесуть на десятки і сотні метрів навколо!
Плануємо тепличне простір
З невеликих, розрахованих на потреби сім’ї теплиць найбільш функціональні ангарні, шириною 3 м, довжиною 4-6 м. При розміщенні двох вузьких обгороджених гряд по периметру та однієї широкої — посередині можна зручно розмістити уздовж теплиці 4 ряди високорослих рослин і дві доріжки. Із середньої гряди виходить хороший розсадник, особливо якщо заправити його біопаливом і накрити відповідним нетканим матеріалом. «Периферійні» грядки в цей же час засіяти холодостійкими зеленними з тим розрахунком, щоб їх прибрати перед посадкою теплолюбних культур.
Система «парник всередині теплиці» дозволяє істотно розширити період отримання врожаю.
А чим ближче літо, тим більш потрібна хороша вентиляція. Навіть для таких любителів «лазні», як огірки, треба передбачити, щоб не менше 10% площі покриття відкривалося для провітрювання. А для отримання якісної, загартованої розсади для відкритого грунту або відкривають 25% стін і даху, або виносять в ящиках з теплиці за тиждень до посадки, а в разі заморозків добре вкривають або «повертають з прогулянки».
Чим вище теплиця, тим комфортніше в ній і людям, і рослинам — буферний шар повітря під стелею пом’якшує мікроклімат, але таку важко обігріти в холоди. Доводиться шукати компромісні рішення: натягувати екран з плівки, обмежуючи обсяг для обігріву у великій, а в маленькій робити більше фрамуги і застосовувати затінення (наприклад, побілку покрівлі крейдою).
Часто виникає питання, чи можна розміщувати під одним дахом різні культури? Професіонал, який має справу з великими площами і точними режимами температури і вологості, впевнено скаже: ні, не можна. Але якщо тепличка у дачника одна, а найвища врожайність і технологічність не є питанням життя і смерті, будемо шукати рішення, вибирати кожному овочу підходяще місце. Біля дверей, на протязі, посадимо томати. На сонячному місці — перець, а в самому закритому кутку (можна навіть плівкою-шторою відгородити), поселимо пестуни — огірочки. А такі контрастні за вимогами до навколишнього середовища рослини, як перець і білокачанна капуста, і зовсім спільним проживанням в одній «комуналці» мучити не будемо!
Нетепличний випадок
Повернемося до дачників, які ще на роздоріжжі, — потрібна їм теплиця чи ні?
Якщо ваш городній сезон відкривається тільки з початком літа, то, швидше за все, можна обійтися і без теплиці. Дане придбання може розчарувати і тих, хто відвідує ділянку лише зрідка: погода навесні така мінлива, а автоматика для відкриття і закриття фрамуг поки що рідкість, але без нагляду наші дорогоцінні вихованці можуть перегрітися під непередбачуваним травневим сонцем або замерзнути в вночі.
У таких випадках краще зробити ставку на утеплені грядки і легкі укривні матеріали.