Як виростити лимон з кісточки в домашніх умовах

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 28.01.2015 в 12:21.
Як виростити лимон з кісточки в домашніх умовах
Лимон з кісточки

Багато хто вважає, що виростити лимон з кісточки в домашніх умовах в повноцінне деревце яке буде плодоносити — неможливо. Це помилка! При правильному і грамотному догляді всього за 4-5 років можна виростити вдома дерево, яке буде повноцінно плодоносити. Відомо, що в природі в умовах субтропіків Іспанії, Італії та країнах Південно-Східної Азії, плодоношення цитрусових дерев, вирощених з кісточки, настає через 5-7 років. Вирощуючи цитрусові таким чином, отримувати врожай можна швидше і ефективніше, ніж щепленнями. Саме з цієї причини, в деяких куточках Індії такий спосіб використовують більше за інших. Щеплення використовують, як правило, якщо хочуть зберегти всі особливості сорту рослини. Природно, для лимонів та інших цитрусових клімат субтропіків набагато краще, ніж клімат наших підвіконь. Для того щоб змусити цвісти і плодоносити цитруси вдома, нам будуть потрібні особливі прийоми в агротехніці.

Про прискорення плодоношення лимону

Кожен вид цитрусових рослин цікавий по своєму. Не дарма ці рослини завоювали нашу любов і прихильність. У мандаринів, як відомо найяскравіші і дуже гарні плоди, у апельсинів красива крона з темним листям, грейпфрути відрізняються великими розмірами плодів і дерев, тому більше підходять для зимових садів, офісів, ніж для домашнього вирощування. Але з усіх перерахованих вище цитрусів, лимони самі вдячні рослини, так як вони плодоносять круглий рік, причому в домашніх умовах, плоди можуть бути великих розмірів, більш смачними і ароматними, ніж покупні. При використанні деяких прийомів по вирощуванню лимонів, можливо отримати плоди всього через 4-5 років після пророщування сіянця.

Прийом перший — правильний вибір і посів насіння лимону

З плодів необхідно відібрати найбільше насіння, після чого їх відразу потрібно посадити в ємність невеликого розміру, це може бути стаканчик, горщик та інше. У вибраній ємності обов’язково має бути присутнім дренажний отвір. Перед посадкою насіння бажано обробити спеціальним біологічним природним стимулятором. Приміром, кісточки на ніч можна опустити в розчин гумату натрію (повинен бути не темніше пива). Надалі це позитивно вплине на розвиток кореневої системи, після треба замочити насіння на 8 — 12 годин у воді з такими препаратами, як циркон і епін-екстра, розводяться вони з розрахунку 1 крапля на 1 склянку води. Цей прийом допомагає прискорити процес зростання сіянця і що немало важливо, підвищує стійкість рослин до сухого повітря в приміщенні і нестачі освітлення. Сіяти за раз необхідно не один десяток рослин, щоб після сходів сіянців можна було відібрати найкращі і потенційно скороплідні. Вибрані кісточки від цитрусів необхідно помістити в родючий пухкий грунт на глибину 1- 2 см. Через 3-5 місяців після того як сходи добре проростуть, рослини необхідно дуже акуратно, зберігаючи земляний кому у кореневій системі, перевалити в ємність більшого розміру. Для прискорення розвитку рослини в грунт слід додати біогумус (тобто компост, який був перероблений дощовими черв’яками). У той же період слід починати селекцію саджанців за такими ознаками:
— Якщо спочатку у рослини кремезна крона (про це говорить маленька відстань між бруньками на стеблинках), така рослина навіть без формування буде кущитися.
— Невелика кількість коротких голок (або навіть повна їх відсутність) і тонких пагонів.
— Максимальна кількість листя, які дуже рідко опадають.
— Обов’язково слід вибраковувати рослини, які швидко оголюються, з нечисленними листочками і тонкими витягуються пагонами.

Формування крони цитрусових

Приблизно в цей же період часу слід починати необхідне правильне формування крони цитруса. У перші місяці життя рослини слід запобігти розвитку сіянця водне стебло. Необхідно починати стимуляцію бічних гілок. Слід зазначити, що цитрусові рослини ростуть не цілий рік, а якимись «хвилями», які відбуваються приблизно 4-5 разів протягом року, з перервами в один — три місяці. Тому, в період «хвилі» зростання сіянця потрібно прищипнуть непотрібну верхівку пінцетом або нігтем. У разі, якщо після того, як було зроблено прищипування, бічні гілки не з’являються, а верхівка з’являється знову, її знову прищипують. Після появи бічних пагонів їх також необхідно прищипнути і зробити це слід якомога раніше, коли на гілочках не більше 2-х, 3-х листків. Це сприяє отриманню надалі мінімально коротких гілочок. Таким же способом потрібно і надалі формувати у рослини хорошу рунисту, пропорційну крону.

Цитрусові рослини в горщиках, час від часу необхідно повертати, тільки не сильно різко, не більше ніж на чверть обороту, робиться це теж для пропорційного росту рослини. Не слід допускати появи вертикальних гілочок всередині крони. Ці гілочки, поки ще молоді, дуже гнучкі, їх можна нахиляти і прив’язувати мотузкою до ствола. Слід спостерігати за ростом крони, не давати їй загуснути, не даючи розвиватися зайвим гілкам всередині крони. Один з найважливіших прийомів — це так зване «кільцювання», яке наближає період плодоношення. Виконується воно так: мідним дротом міцно обхопити «окільцювати» біля самої основи стовбур рослини, одну-дві скелетні гілочки. При «кільцюванні» дріт повинен не сильно пережимати кору лимона. Завдяки цьому, відбудеться наплив в цьому місці і деформація всередині організму рослини, відбудеться накопичення речовин, що в свою чергу призведе до швидкого утворення плодових бруньок. Через півроку, дротове кільце слід зняти, щоб не сталося облому або сильної перетяжки. Слід від дроту що залишився слід замазати садовим варом і добре перев’язати невеликою смужкою з еластичного поліетилену.

Догляд за лимоном у домашніх умовах

Щоб наблизити цвітіння і плодоношення, необхідно дотримуватися деяких особливих правил по догляду за цитрусовими.
Правило перше: регулярно забезпечувати додаткове освітлення спеціальною фітолампою (це лампа для рослин).
Правило друге: зволожувати повітря.
Правило третє: рослину лимона вирощеного з кісточки необхідно регулярно, приблизно один — два рази на рік пересаджувати, робити це слід у лютому та червні. Для пересадки вибирати новий горщик слід на 3-5 см більше, ніж колишній горщик. Ґрунтову суміш краще всього скласти з рівних часток повністю перепрілого листя (їх можна набрати в парку або в лісі під старими липами або кленами), дернової землі (можна витрусити нарізані на лузі з хорошим травостоєм пласти дернини) і частини компосту з додавання гнойового перегною. У випадку, якщо не виходить добути всі інгредієнти такої ґрунтової суміші, можна використовувати звичайну пухку землю з саду, тільки додати до неї 1 / 3-1 / 4 частину обсягу кінського гною.
Правило четверте: навіть при регулярних пересадках цитрусових рослин, додаткову підгодівлю робити обов’язково треба, починаючи з кінця лютого до вересня. У свіжому грунті поживних речовин вистачає приблизно на 3-5 місяців, а коли йде активне зростання крони лимону, він потребує повноцінної підгодівлі. Щоб забезпечити всім необхідним рослину, слід використовувати комплексні добрива, в які включені всі необхідні мікроелементи. Краще використовувати добрива в рідкому вигляді, ніж в сухих сумішах. Добриво обов’язково необхідно добре розводити водою (концентрація не більше 1-2 г препарату на 1 літр). Робиться це для того, щоб не обпалити коріння рослини. Дуже корисно чергувати мінеральні підгодівлі з готовими настоями і концентратами органічних добрив, які у великій кількості є у продажу.

Довгоочікувані лимони з кісточки

Витрачені зусилля, як правило, окуплять себе через кілька років. Цитрусові рослини, вирощені з кісточки, будуть цвісти і приносити плоди. Перевага вирощеного лимона з кісточки перед купленим у магазині полягає в його витривалості до домашніх умов, нестачі світла і нестачі вологості повітря. Коли спочатку лимон росте у вас вдома, він стає не більш вибагливим, ніж фікус або герань.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022