Сорти картоплі стійкі до хвороб
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 29.01.2015 в 6:30.Вдало вибраний сорт картоплі вирішує відразу кілька важливих завдань. Він не тільки забезпечує гарний врожай і гарантує відмінні смакові якості, а й допоможе позбавити картоплю від нападу його найлютіших ворогів. А їх налічують до півсотні. Такі напасті як фітофтора, колорадський жук, золотиста нематода, навіть кожна сама по собі, здатні скоротити урожай наполовину. При спільній же їх навалу — прибирати буде нічого. Найбільш надійний і найекономічніший спосіб захисту картоплі від хвороб і шкідників — вирощування стійких до них сортів.
Селекціонери, що працюють в даній області, невпинно займаються створенням нових сортів картоплі, що перевершують вже наявні як за урожайністю, так і по стійкості до основних хвороб і шкідників. Звертають увагу і на смакові якості бульб. Для умов центральної України найбільше підходять сорти раннього дозрівання, вони дозволяють отримувати здорову молоду картоплю вже в середині липня. Збирання врожаю, призначеного для зимового споживання і для насіннєвих цілей, можна провести до початку проливних дощів, вибравши дні з сухою сонячною погодою на початку вересня. За останній час створені такі скоростиглі сорти як Білогірський ранній і Надія, що пройшли державне випробування на сортодільницях. Вони мають гарну продуктивність, відносно стійкі до фітофторозу і слабо уражуються колорадським жуком, особливо Надія. Дефіцит сортів, придатних для раннього літнього викопування можуть заповнити і деякі сорти зарубіжної селекції — Латона, Скала, Фреско — вже вирощувані деякими городниками для отримання раннього врожаю молодої картоплі. Крім того, ці сорти, будучи стійкими до золотистої нематоди, забезпечують гарантію від попадання цього небезпечного шкідника на ваш город.
Сорт Латона до того ж стійкий і до колорадського жука. Від згубного зараження фітофторозом, до якого ці сорти сильно сприйнятливі, може врятувати прибирання в 20-х числах липня, коли навала хвороби тільки починається. Але для отримання насіннєвих бульб доведеться прибирати ці сорти в середині або наприкінці серпня, вдаючись до хімічного захисту. Попереджувальне обприскування бадилля (0,1% -ним розчином Акробата або 0,3%-им оксіхома) потрібно провести вже в середині липня, оскільки саме ці сорти фітофтора вражає раніше всіх. Потім через 10-14 днів провести повторне обприскування тими ж препаратами. Для ранньої копки можна також використовувати деякі сорти середньоранньої групи дозрівання. Досить випробуваним для цієї мети служить сорт Єлизавета, що дає цілком пристойний урожай в останній декаді липня і повністю дозріває на початку вересня. До того ж, вирощуючи його вам не доведеться побоюватися фітофторозу, від якого він практично не страждає. Та й колорадським жуком він пошкоджується слабо. Також сорт Єлизавета — один з найбільш врожайних, особливо на легких ґрунтах, і дає бульби хорошої форми і відмінного смаку. Бульби великого розміру, без тріщин і пустот добре зберігаються взимку.
Для ранньої копки придатний також і сорт Снігур. Фітофторою він уражається помірно. Недоліком сорту є запізнювання зі сходами, а також значна кількість бульб з тріщинами, що ускладнює їх чистку. Але смак бульб хороший.
Читайте також: Садимо правильно картоплю та отримуємо великі врожаї
Успішно пройшов державне випробування на сортодільницях середньо-ранній білоруський сорт Орхідея (офіційно записаний як Архідея). До середини серпня отримують в середньому по 1 кг з куща великих бульб хорошої форми і відмінного смаку. Крім того, цей сорт відрізняється швидкими і дружними сходами. Фітофторою він уражається помірно, проявляє стійкість до колорадського жука і, судячи з випробувань в Білорусії, стійкий до золотистої нематоди.
З сортів середніх строків дозрівання успішно проявили себе на сортодільницях області такі сорти як Елісеєвський, Лена, Волосовській, Криниця, Росинка. Сорт Елісеєвський, створений в Білогірці, дає великі, гарної форми бульби, які слабо ушкоджується фітофторозом. Сорт Лена стійкий до фітофторозу і колорадського жука. Стійкість до фітофторозу і слабку ураженість колорадським жуком проявив сорт Волосовський. Недоліком цього сорту служить схильність бульб мокрої бактеріальної гнилі, що виявилася в дощовому 2000 році і викликало втрати при зберіганні. Високою стійкістю до фітофторозу відзначилися білоруські сорти Росинка і особливо Криниця, до того ж слабо пошкоджується колорадським жуком. Щоб забезпечити себе картоплею до весни, вирощуйте високопродуктивні середньопізні сорти Загадка Пітера і Ніяді (раніше був названий нематодостійкість-24). Вони надзвичайно стійкі до фітофторозу і слабо пошкоджуються колорадським жуком. Прибирати ці сорти слід в останню чергу, оскільки вони зберігають зелене, неушкоджену листя, активно функціонуючу до кінця вересня, і продовжують накопичувати урожай аж до заморозків, коли температура повітря опускається до -5 ° С.
Читайте також: Підготовка картоплі до посадки
Сорт Загадка Пітера дасть бульби червоно-фіолетового кольору, овально-витягнутої форми і прекрасного смаку. В урожаї переважають великі бульби. На жаль, зустрічаються бульби з тріщинами. Сорт Ніяді утворює в гнізді велике число бульб середнього або великого розміру, гарної форми. Смак їх відмінний, вміст крохмалю — понад 22%. Сорт Ніяді, створений в Білогірці, з’явився вельми до речі. Обробіток його рятує від розмноження в грунті на городах золотистої нематоди. Цей небезпечний шкідник, який є в основному бичем саме городніх ділянок, в останні роки поширився по всій країні і небезпека занесення його яєць на будь-який город стає все більш невідворотною. Як бачите, сорт Ніяді стійкий до всіх трьох найбільш небезпечним ворогам картоплі — до фітофтори, колорадського жука і до золотистої нематоди.
Сподіваюся, що з наведеного асортименту ви зможете вибрати сорти, які найбільш відповідні вашим запитам і можливостям.
В. Колобаев, докт. біол. наук