5 способів запобігти витягуванню розсади
Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 19.02.2015 в 8:51.Вирощування розсади — справа клопітка. Поки рослина пройде етап від насіння до посадки на грядку, з нею може трапитися безліч неприємностей. Одна з основних проблем, з якою стикаються овочівники, — розсада витягується. Дізнайтеся, як цього уникнути і як правильно доглядати за розсадою.
Існує ряд причин, через які розсада починає витягуватися:
- в теплиці або на підвіконні занадто тепло;
- рослинам тісно, посадки загущені;
- в приміщенні мало світла або світловий день занадто короткий;
- надмірний полив в поєднанні з підвищеною температурою;
- недостатнє живлення.
Як і більшість городників, я пройшла через всі перераховані помилки. Бліда, тонка розсада зі слабко розвиненими корінцями у мене виходила не раз.
Біда в тому, що такі рослини погано приживаються і дають низький урожай. Щоб цього не сталося, потрібно дотримуватися загальних правил вирощування розсади.
Правило 1.Температурний режим
При пророщування насіння температура в приміщенні може бути високою. Після появи сходів кількість тепла потрібно зменшити до 18-20 ° С. Для кожної культури слід підтримувати певну температуру. Дотримуйтеся такого правила: вдень температура вище, а вночі на пару градусів нижче. На початку вегетації в приміщенні може бути тепліше, а ближче до висадки температуру знизьте. У спекотні сонячні дні розсаду провітрюйте.
Правило 2. Відстань між рослинами
При загущеній посадці ніколи не вийде хороша розсада. Рослини будуть заважати один одному і, як наслідок, витягуватися. Посіви обов’язково пікірують або висівають насіння відразу з урахуванням оптимальної площі живлення. Я, наприклад, саджу помідори на відстані 8-10 см, перець і баклажани — 5-7 см.
Правило 3. Правильне освітлення
Для нормального росту розсаді потрібне світло, а взимку його, як правило, мало. Особливо це актуально для рослин, вирощуваних на підвіконні. Розсаду на вікні в похмуру погоду досвічують навіть удень. З тепличною розсадою простіше – додаткове освітлення організовують лише вранці та ввечері. В цілому, світловий день повинен тривати близько 18 годин. Я прийшла до висновку, що при більш короткому дні посіви все одно витягуються.
Правило 4. Грамотний полив
Рясний полив (особливо в дуже теплому приміщенні) призводить до того, що рослини активно йдуть у ріст. Але розсаді не потрібно рости занадто швидко. Бурхливе зростання призводить до витончення стебел. Рослина виходить високою, але слабкою.
Я поливаю свою розсаду тільки після підсихання верхнього шару грунту. Якщо є сумніви, чи варто поливати, то краще цього не робити. До того ж, рясний полив сприяє розвитку хвороб. Але не варто впадати в іншу крайність і пересушувати рослини. Пересихання погано переносять перці, баклажани, зелень. Потрібно дотримуватися тонкого балансу і уважно стежити за вологістю субстрату.
Правило 5. Підживлення розсади
Розсада може вийти слабкою від нестачі поживних речовин. Підживлення істотно підвищують шанси отримати хороший посадочний матеріал.
Можна використовувати комплексні добрива, а також настій коров’яку або пташиного посліду. У відсутність комплексних добрив проводять підживлення аміачною селітрою, сірчанокислим калієм і суперфосфатом (у пропорції 1: 3: 4), витрачаючи 60 г суміші на відро води.
З часом у мене стала виходити міцна здорова розсада. Навіть якщо на якомусь етапі рослини починають витягуватися, спішно приймаю заходи і ситуація виправляється. Знижую температуру і полив, збільшую кількість світла, роблю позапланову підгодівлю.
Дотримуючись цих нескладних правил, ви виростите хорошу розсаду, яка не буде витягуватися. А ще корисно керуватись місячним посівним календарем, там вказані дати коли краще висівати насіння на розсаду найбільш поширених городніх культур.