Психологія кризи: витрачати долари рука не піднімається

Подивитись всі дописи у розділі: Новини економіки. Розміщено: 26.02.2015 в 9:16.
Психологія кризи: витрачати долари рука не піднімається

Криза дивним чином змінила купівельну поведінку наших співгромадян. Приводимо кілька несподіваних рис нинішньої «психології кризи».

Здавалося б, в нинішніх умовах українці тільки й повинні думати про те, як звести кінці з кінцями, але ні: наші співгромадяни дістають свої заначки і відправляються в магазин купити хоч «що-небудь», сподіваючись зберегти частину заощаджень хоча б в товарах. Бум таких покупок припав на грудень, коли українці змітали з полиць побутову техніку та електроніку. Причому з полиць змітають не тільки продукти (поступово зникають борошно, крупи, консерви), але і взуття, одяг, побутову техніку, спорттовари і т. д.

Знайомий зізнався, що основним спонукальним мотивом до таких покупок стає його вміння добре рахувати. Бачить ціну, перераховує по курсу 30, розуміє, що в доларах — це дуже дешево і… купує!

При цьому експерти констатують: так званий запас міцності, який зазвичай допомагає українцям пережити затримку зарплати, практично повністю вичерпано.

— Гроші, з якими українці могли б пережити важкі часи, залишаються на споживчому ринку, — говорить експерт з роздрібної торгівлі Андрій Куценко. — У період стрімкого падіння національної валюти люди намагаються врятувати свої заощадження від очікуваного зростання цін. Таким чином, українці в черговий раз демонструють парадоксальне поведінку. Щоб уникнути наслідків девальвації гривні, вони просто спускають всі гроші на речі, без яких за великим рахунком цілком могли б обійтися. Іншими словами, вони так боялися втратити частину грошей, що вирішили витратити все!

Сфера послуг: в подвійному збитку

Кафе та ресторани переживають непрості часи. Сума чека в порівнянні з цінниками в магазинах зросла незначно, однак клієнтів в громадському харчуванні небагато: через кризу українці відмовляються в першу чергу від кафе і ресторанів.

Співробітники салонів краси і зовсім знаходяться в постійній депресії. Ціни в більшості салонів не піднімали взагалі — куди ж їх піднімати, коли клієнтів і так немає? Більше того: самі майстри, щоб утримати постійних клієнтів, йдуть на всілякі хитрощі, щоб знизити ціни.

— Наприклад, раніше я виписувала клієнтці чек на модельну стрижку і укладку, — розповідає перукар одного з салонів краси Поліна. — Тепер роблю все те ж саме, але виписую чек на звичайну стрижку і сушку — виходить у півтора рази дешевше. А що робити? Навколо відкрилися перукарські зі стрижками по 30 грн., і не особливо вибагливі клієнти йдуть до них! Так що ми в подвійному збитку — і відвідувачів менше, і вартість послуг змушені знижувати.

Оренда: не вигідна ні орендарям, ні господарям

Якщо раніше господарі і квартиронаймачі в цілому були задоволені своїми оборудками, то тепер — усе навпаки. Господарі квартир вважають, що отримують за квартири що здаються занадто мало. Орендарі розумом начебто і розуміють, що в доларовому еквіваленті тепер платять за орендоване житло удвічі менше, ніж восени, однак і ці гроші вже стають для них непідйомними.

— У лютому на мене обрушився шквал дзвінків, — розповідає столичний ріелтор Альбіна Караваєва. — Дзвонять давні клієнти — господарі квартир з єдиним питанням: наскільки зараз можна підняти орендну плату? Всім відповідаю одне і те ж: на ринку оренда не росте. Якщо хочете підняти ціну з принципу — можете накинути 300-500 грн. Але більше не вийде — клієнти просто з’їдуть! Сьогодні знімати квартиру більшості українців просто не по кишені!

Туризм: платити за відпочинок рука не піднімається

Цього року українці літні відпустки не планують. Взагалі!

— Які вже тут плани, коли невідомо, чи буде людям за що хліба купити, — каже директор столичного туристичного агентства Оксана Коновал. — 24 лютого ми мали путівки за курсом 30,2 грн. за долар і майже 35 грн. за євро. Охочих купити тури немає! І я людей розумію — за такі гроші я і сама нікуди не поїду!

— Справа навіть не в тому, що за таким курсом купувати валюту дуже дорого, — каже знайома. — У мене, наприклад, на літній відпочинок відкладені долари, але я вже вирішила: відпочивати цього року не поїду! Я розумію, що при будь-якому розкладі не вийду за межі відкладеної в баксах суми, але як подумаю, скільки це коштує в гривнях, просто рука не піднімається віддати такі гроші!

Ринок праці: роботодавці та здобувачі ризикують ніколи не зустрітися!

Нинішній криза виявила парадокс і на ринку праці: українці шукають роботу по півроку, але при цьому не готові погоджуватися на більш низькі зарплати. За даними кадрового порталу «Head Hunter Україна», тільки половина українців після кількох місяців безплідних пошуків готові зменшити зарплатні очікування на 5-30%.

Експерти ринку праці констатують, що українці перебувають в полоні ілюзій, і цю ситуацію не в силах змінити ні криза, ні економіка. І роботодавці, і кандидати хронічно перебувають кожен у своїх мріях, які все ніяк не розвіюються. Роботодавці мають ілюзії, що в умовах зростаючого безробіття на ринку є маса класних фахівців, готових працювати за «п’ять копійок», і щиро обурюються своїми працівниками відділу кадрів, не здатними місяцями найняти співробітника. Працівники ж в свою чергу мають ілюзії щодо своїх заробітків. Упевнені у своїй кваліфікації фахівці чекають «цікавих пропозицій», але експерти застерігають: в нинішніх умовах розраховувати на це не доводиться.

Так що роботодавцям і кандидатам потрібно перестати впадати в крайності і починати шукати золоту середину. В іншому випадку вони ризикують ніколи не зустрітися.

Порада психолога

Як пережити кризу

— Насамперед — заспокоїтися! — Радить психолог Марина Деркач. — Для більшості з нас нинішня криза — далеко не перша, так що переживемо і її! Пам’ятайте, що практично в кожній ситуації можна знайти і щось хороше, тому залишайтеся оптимістом, як би важко це не було. Кожен день наближає нас до закінчення кризи — адже вона обов’язково коли-небудь пройде. До того ж якщо ви спокійно подумаєте, то зрозумієте, що в житті є маса ситуацій набагато складніших, ніж безробіття, затримка зарплати і втрата грошей від девальвації. Навчіться помічати маленькі радощі життя, не пов’язані з грошима. Головне — бути впевненими, що ми неодмінно подолаємо тимчасові труднощі, і пам’ятати про те, що навколо нас є близькі люди, які допоможуть нам все це пережити.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015