Оплата оренди: договір в доларах чи гривнях?
Подивитись всі дописи у розділі: Новини нерухомості. Розміщено: 14.03.2015 в 6:02.Оренда квартир практично завжди пов’язана з певним фінансовим ризиком. Причому ці ризики існують не тільки для орендарів, а і для власників квартир. Експерти пояснюють це явище загрозою різкої зміни курсу національної валюти до іноземної. Сьогодні найпоширенішою валютою є долар.
Що робити, якщо всі розрахунки по закону повинні проводитися в гривнях, а втрачати на нестабільності курсів бажаючих немає? Сьогодні досить багато власників житла вимагають в орендарів розрахунок в доларах. Наскільки це суперечить законам і чи можна внести такий пункт у договір оренди?
Угода в гривнях
Розрахунок за житло відбувається у національній валюті. Така домовленість між власником та клієнтом не передбачає додаткових запитань. Якщо ціни на квартиру вказані в гривнях, як показує практика, орендодавцю буде легше знайти квартиранта.
Угода в гривнях і доларах
Причиною виникнення таких домовленостей є спроба власників захистити себе від падіння гривні, а також виграти на зростанні долара. Повністю спрогнозувати обстановку на валютному ринку вони не можуть, тому висувають до клієнта умову – розраховуватися у гривнях з прив’язкою до іноземної валюти.
Чи можна писати в договорі оренди другу валюту? Як пояснюють експерти сервісу http://day.lun.ua/, формулювання «оплата в гривнях, еквівалента такій-то сумі в доларах» часто зустрічається в угодах і не є порушенням закону. Адже, як було зазначено вище, розрахунок повинен проходити у національній валюті, що і відбувається в даному випадку. Доларовий еквівалент, що вказаний в договорі найму житла, є усього лиш своєрідною індексацією орендної плати. Таке індексування не заборонене законом.
Угода в доларах
Не рідко трапляється, що оплата за житло відбувається в іноземній валюті. Хто в даному випадку порушує закон – орендодавець чи орендар? Квартирант, звичайно ж, повинен розраховуватися за оренду житла у гривнях. Для цього йому потрібно піти в банк, щоб обміняти долари на гривні. Але орендар повністю довіряє власнику нерухомості і може «попросити» його самостійно провести операцію обміну валюти.
Юридичною мовою це називається «доручити в усній формі». Юристи стверджують, що давати усно дрібні доручення законом не забороняється.
Угода з індексом
В даному випадку в договорі оренди вказується, що розмір плати може змінюватись в залежності від зміни індексу інфляції, збільшення курсу гривні до курсу долару і т.п. У такому документі варто зазначити розмір орендної ставки в національній валюті та формулу, по які буде розраховуватися плата за оренду житла.