«Заур Дадаєв відмінно стріляв»

Подивитись всі дописи у розділі: Росія. Розміщено: 16.03.2015 в 7:31.
«Заур Дадаєв відмінно стріляв»

Журналіст видання «Комерсант» зміг поспілкуватися з колишнім товаришем по службі обвинуваченого у вбивстві Бориса Нємцова

Як з’ясувало видання обвинувачений у вбивстві Бориса Нємцова екс-боєць батальйону «Північ» Заур Дадаєв приїхав до столиці не напередодні злочину, а у вересні 2014 року. Разом з ним з Грозного в Москву поїхав інший службовець «Півночі» Руслан Геремєєв. Про це розповів колишній товариш по службі обвинувачених, який вважає, що вбивцею Заур Дадаєв бути не міг — надто непрофесійно стріляв злочинець.

Один з колишніх товаришів по службі бійця батальйону «Північ» Заура Дадаєва, якого слідство вважає безпосереднім виконавцем вбивства політика Бориса Нємцова, погодився на умовах анонімності розповісти про основного звинуваченого у вбивстві опозиційного політика. Редакції відомі його ім’я та прізвище, але з міркувань безпеки він фігурує під ім’ям Сулим.

Захист колишнього заступника командира полку «Північ» Заура Дадаєва, головного обвинуваченого у справі про вбивство Бориса Нємцова, оскаржив його арешт. При цьому адвокат Іван Герасимов зазначає, що його клієнт добровільно зізнався у злочині, в усякому разі, морального і фізичного тиску на нього не чинили. Знайомі пана Дадаєва та інших фігурантів справи стверджують, що вони не могли мстити політику за його висловлювання. Скоріше привід для цього їм дали силовики, які викрали їх родичів.

Як розповів Сулим, Заур Дадаєв служив у батальйоні «Північ» фактично з дня його заснування в 2006 році. До цього він проходив службу в так званих антитерористичних центрах, які діяли в республіці під час другої чеченської кампанії. «Це були, по суті, неформальні об’єднання добровольців і амністованих бойовиків, у яких спочатку не було ні звань, ні зарплат. Їх легалізували спершу у вигляді так званого Нафтового полку (охороняв нафтопроводи в республіці), а потім — як батальйони «Північ» і «Південь», — розповідає співрозмовник. Заур Дадаєв був прийнятий на службу з Рустамом Юсуповим. Після вбивства Нємцова останній також був затриманий, але згодом його.

За словами Сулима, роту, в якій служив Заур Дадаєв, «збирали дуже ретельно — з надійних і перевірених людей». «У ній кожен навіть із зарплати по дві тисячі скидав в загальний котел на випадок похорону, проблем зі здоров’ям в сім’ї і т. д.», — Говорить Сулим.

Там же Заур Дадаєв познайомився з Русланом Геремєєвим, відомим в батальйоні під позивним Добрий. За твердженням Сулима, Добрий — далекий родич депутата Держдуми Адама Делімханова і його брата, який очолює «Північ», Алібека Делімханова. «До батальйону Руслан працював в особистій охороні у Адама», — розповідає Сулим. На сайті уряду Чечні можна знайти датоване 19 жовтня 2010 повідомлення про нагородження бійців «Півночі» державними нагородами: «Указом президента РФ орденами мужності нагороджені старший лейтенант Руслан Геремєєв, сержант Заур Дадаєв».

Заур Дадаєв перебрався до Москви разом з Русланом Геремєєвим, про інтерес слідства до якого офіційно не повідомлялося. Всупереч всім попереднім повідомленнями співрозмовник «Комерсант» стверджує, що в столицю обидва бійці «Півночі» переїхали ще у вересні 2014 року і з тих пір лише зрідка з’являлися або в Чечні, або, як Заур Дадаєв, в Інгушетії — у родичів. У столиці вони, за словами Сулима, підробляли то в охороні, то в якомусь «колекторському агентстві», що належить, за його словами, високопоставленому чеченському чиновнику (ім’я відоме редакції). Як пояснив «Комерсант» колишній депутат Держдуми Геннадій Гудков, який володіє великим Чопом, в даному випадку «колекторське агентство» — лише прикриття: «Це бізнес з вибивання боргів та вирішення спірних питань по майну». За словами депутата, його знайомий підприємець потрапив під прес таких «колекторів»: «Приїхали міцні хлопці, пояснили, що якщо не буде платити, то на нього порушать справу в Чечні, і він все віддасть».

Той факт, що Заур Дадаєв знаходився в Москві з вересня 2014 року, може побічно підтверджувати той факт, що можливі вбивці почали стежити за Борисом Нємцовим задовго до вбивства. Однак адвокат політика Вадим Прохоров заявив, що на стеження опозиціонер в той період не скаржився. «Відомо, що за Борисом ходили оперативники, але на якихось інших типів він не скаржився. Та й складно щось певне сказати, адже Борис не скаржився ніколи і ні на що», — сказав він.

За словами Сулима, те, що офіційно Дадаєв знаходився у відпустці і був звільнений незабаром після вбивства Нємцова, також ні про що не говорить. За його словами, бюрократії в батальйоні взагалі приділяли не дуже багато уваги. «Ми часто супроводжували до Москви різних чиновників», — сказав він. Такі поїздки зазвичай заднім числом оформлялися як відрядження: «Тобі кажуть: треба зібратися за 15 хвилин. Кидаєш в машину автомат, навіть камуфляж. Не переодягались, по дорозі або вже в Москві просто купували нам цивільний одяг, селили або в квартиру, або в готель».

При цьому співрозмовник «Комерсант» впевнений, що скоїти вбивство Нємцова Заур Дадаєв не міг — надто непрофесійним йому здається почерк: «Дадаєв відмінно стріляв, тому чотири попадання з семи для нього — це неможливо». Крім того, Сулима здивував вибір зброї і патронів. За його словами, якби боєць батальйону збирався вбивати, він би не шукав патрони по складах, а скористався озброєнням, яке вилучається під час спецоперацій у бойовиків: «Ясно, що якась зброя може не враховуватися, так чому не взяти її, а не якийсь ненадійний розточений пістолет?»

Григорій Туманов, Грозний

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022