За що арештували Бочковського: великі і маленькі корупційні схеми в ГСЧС

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Києва. Розміщено: 26.03.2015 в 7:07.
За що арештували Бочковського: великі і маленькі корупційні схеми в ГСЧС
Главу ДСНС Сергія Бочковського заарештували прямо в Кабміні

Такого ми ще не бачили: на засіданні уряду, в прямому ефірі, вдягають наручники на зап’ястя керівника державної служби з надзвичайних ситуацій. За шефом, похнюпившись, слідує заступник. Вони — корупціонери, махінатори, власники величезних рахунків за кордоном. Суть звинувачень оголошується при членах уряду і журналістах. Оплески!

«Це не показуха, це — щеплення»

Захоплююча дія почалася, як тільки члени уряду зайняли свої місця. У великий зал зайшли слідчі у супроводі співробітників міліції. Бочковському і його заступнику Василю Стоєцькому зачитали звинувачення. Стража клацнула «браслетами».

Арсен Аваков промовляє монолог: — Паливо для роботи рятувальників ДСНС, у тому числі в зоні АТО, закуповувалося за завищеними цінами у приватних компаній «Лукойл» і «Альянс». 15-20 відсотків від цієї суми у вигляді «відкатів» перераховувалися на рахунки Бочковського і Стоєцького на Кіпрі і на острові Джерсі. Звідти гроші переходили на картковий рахунок на Кіпрі.

Міністр МВС демонструє оригінали карток «багатеньких Буратіно». Трохи пізніше Аваков розкриває ще один секрет: кожен місяць всі начальники обласних управлінь ДСНС носили щомісяця хабара керівництву ДСНС. Вінницька область — 50 тисяч, Київська — 100 тисяч, Дніпропетровська — 150 тисяч.

— Це не показуха, це щеплення всім, хто не зрозумів, що українське суспільство більше не потерпить корупціонерів, — говорить він.

25 березня члени уряду одноголосним рішенням звільнили Бочковського і Стоєцького з посад. А в крісло глави служби з НС посадили радника міністра МВС Зоряна Шкіряка, призначивши його тимчасово виконуючим обов’язки.

«У нас тут паніка»

У Головному управлінні з НС дійство в Кабміні справило враження. Офіційно в службі затримання керівника не підтверджували. Мовляв, Бочковського немає на місці, телефон його не відповідає, але в управлінні все спокійно.

Але наші джерела повідомили: як тільки новина про затримання Бочковського облетіла інтернет, почалася суцільна паніка. Деякі з керівників намагалися вивезти документи, знищити папери. Силовики з’явилися в приймальні Бочковського хвилин через 20 після його затримання. Обшуки проводилися як в кабінеті Бочковського, Стоєцького, так і у них вдома.

— У кабінеті озброєні люди. Виносять якісь папери, комп’ютер. Всім співробітникам наказано сидіти на місцях, — розповідають співробітники. — Ті, хто вийшов на перекур, потрапити назад в будівлю не змогли — двері заблоковані.

Що вчора відбувалося в областях, особливо в тих, які назвав Аваков, здогадатися не складно. Новий керівник ДСНС відсторонив від посади всіх без винятку глав обласних управлінь. Як кажуть, до закінчення перевірки.

Але рвали на собі волосся, як свідчить наше джерело, не всі. Ті, кого не торкнулися корупційні блага, раділи відставці шефа.

— Він був грубим, дозволяв собі ображати співробітників. Любили його, прямо скажемо, не сильно, — кажуть у службі.

Чому арешт Бочковського провели публічно

Арешт Бочковського онлайн був поставлений добре. А кожна якісна драма містить таємний задум режисера. Глядач сам повинен здогадатися про те, про що не говорять актори. В даному випадку напрошується кілька висновків.

По-перше, суть підозр, які були пред’явлені Бочковському і його заступнику — махінації із закупівлями палива для потреб служби, липові тендери і «відкати».

— Це дуже поширені схеми, — говорить директор консалтингової компанії «А-95» Сергій Куюн. — Їх практикують у багатьох державних організаціях, і більшість тендерних скандалів пов’язано саме з паливом.

Тобто МВС за підтримки Кабміну дало зрозуміти, що кожен, хто пасеться у популярної годівниці, знаходиться в небезпеці.

По-друге, Аваков продемонстрував те, про що багато писав у Фейсбуці: йому не важливі регалії та персони. Арешт у Кабміні (а можна не сумніватися, що суд обере такий запобіжний захід) — це не стільки публічне торжество закону, скільки публічне осоромлення. Дружній кивок у бік народу, якому подобається потішатися над чиновниками. А заодно — демонстрація сили.

По-третє, збіг у часі з іншою подією.

— Очевидно, що переслідувалася мета збити інтерес до конфлікту між Порошенком і Коломойським. І це вдалося — всі ЗМІ переключилися на новий скандал, — поділився своєю думкою політолог Віктор Небоженко. — Але це досить ризикована креативність. Очищення Кабміну від корупціонерів — благородна справа. Але слідом за цим люди чекатимуть подібних кроків від Адміністрації президента, інших державних інститутів.

На думку нашого експерта, ці кроки будуть. Політолог також звертає увагу ще й на такий момент: чиновники будуть давати свідчення не тільки проти себе, а й проти інших.

Посаду голови служби займе любитель йоги

Тимчасовим керівником ДСНС став Зорян Шкіряк — громадський діяч, який і на Майдані і до нього миготів у багатьох телесюжетах. Але на профільній посаді ніколи не був. Він більше відомий волонтерською діяльністю і любов’ю до здорового способу життя. На особистій сторінці в Фейсбук він частенько хвалиться складними асанами, які вдалося прийняти.

— Призначити його було спонтанним рішенням, — сказав один із нардепів. — В умовах подій на сході, коли треба проводити процесуальні дії, вилучати бази, було прийнято рішення. Принаймні, на етапі слідчих дій.

Як і колишній глава служби, Шкіряк проходить за квотою «Народного фронту». Та й вся служба з літа перепідпорядкована члену цієї партії, міністра МВС Арсену Авакову.

Які ще корупційні схеми існують в ДСНС

Ліцензування. Щоб отримати дозвіл на заняття діяльністю з пожежної безпеки (установка систем пожежогасіння, проектування), потрібно заплатити таксу. Існував прайс і за продовження ліцензії.
Інспекція. Інспектори примушують підприємців звертатися з питанням пожежного страхування та перезарядки вогнегасників тільки в «свої» компанії.
Пожертвування. Якщо бізнесмен не хоче небажаних перевірок, повинен робити внески в благодійні фонди.
Новобудови. За заповітний підпис для введення будинку в експлуатацію потрібно дати хабар.
Кар’єра. За підвищення в посаді потрібно підмастити начальству.
Глянець. Співробітників, а під час перевірок підприємців змушують підписуватися на відомчий журнал. На півроку — 300 гривень з носа.
Тендери. Не тільки паливо, а й обладнання закуповується у підставних фірм.
Житло. Видача відомчих квартир за хабарі. В середньому $ 25 000.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022