Саакашвілі — це великий подразник для Москви

Подивитись всі дописи у розділі: Точка зору. Розміщено: 03.06.2015 в 6:22.
Саакашвілі — це великий подразник для Москви

Призначення екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі губернатором Одеської області викликало різку і далеко не завжди адекватну реакцію в Москві. Про мотиви Петра Порошенка та можливі наслідки губернаторства Саакашвілі розповів політолог Олексій Макаркін.

«Призначення Саакашвілі пов’язано з кількома факторами. По-перше, це конкуренція між Порошенко і Коломойським. Попередній губернатор Одеси, Палиця, був людиною Коломойського, і зараз, коли відносини досить серйозно ускладнилися, виникла необхідність його змістити. При цьому вже був досвід зміщення самого Коломойського в Дніпропетровську, після якого наступний губернатор, людина, історично пов’язана з Порошенком, виглядала не такою харизматичною фігурою, як сам Коломойський. Так що для Одеси потрібна була фігура сильна, особливо з урахуванням особливого становища цієї області, де дуже великий рівень протестних настроїв і розкол суспільство.

Другий момент пов’язаний з тим, що у Порошенка, як у адміністратора, дуже коротка «лава запасних». Призначення Саакашвілі не тільки має продемонструвати прагнення реформувати країну, тим більше що до самого колишнього грузинського президента ставлення дуже різне, наприклад, на Заході багато хто вважає, що в 2008 році він зіпсував собі репутацію. Але Порошенко прийшов у владу, не маючи своєї сильної команди. У нього була досить імпровізована партія, власний ресурс, пов’язаний з його ім’ям, надіями, які на нього покладалися, загалом, багато чого в нього було, але команди не було. В результаті у нього з’явився абсолютно провальний міністр оборони, якого довелося міняти дуже швидко, і абсолютно провальний прокурор, якого також довелося міняти через якийсь час. В результаті до тих людей, яких він сам призначає, відразу виникає дуже багато запитань. Тому Порошенко схильний тепер висувати людей, які не пов’язані ні з якими групами всередині України і, відповідно, повинні будуть волею-неволею орієнтуватися на президента. Саакашвілі, як і інші іноземці, які прийшли зараз в українську владу, де міністр економіки — литовець, міністр фінансів — американська українка, звітує безпосередньо перед главою держави.

І третій момент пов’язаний з тим, що Одеса — проблемний регіон. Порошенко зацікавлений в тому, щоб там оперативно провели реформи, чого Саакашвілі зміг раніше домогтися в Грузії. Це має змінити ситуацію в області і ставлення до влади громадян, у яких зараз багато питань. Порошенко розраховує, що якщо там будуть полегшені процедури для підприємців, знизиться корупція, автоінспекція запрацює, як у Грузії, то настрій населення може змінитися. Зрозуміло, що для тих, хто однозначно орієнтований на Росію, Саакашвілі — це навпаки проблема, але розрахунок йде на інших — тих, хто не проявляє власну політичну позицію однозначно, але кому не подобається внутрішня ситуація в країні.

Що стосується відносин з Росією, то зрозуміло, що Саакашвілі — це великий подразник, який зараз ще посилюється через те, що його призначення майже що співпало із забороною для російських військових пересуватися через українську територію в Придністров’ї. У російських ЗМІ вже з’явилися припущення, що це все є частиною тиску на цей регіон. Але складається відчуття, що Порошенко вже мало цікавить ставлення до його дій в Росії. Торік були спроби якихось компромісів, маневрування, Росія намагалася робити ставку на Порошенка, хтось бачив у ньому мало не Януковича-2, а Порошенко хотів домовитися з Росією про щось, хоча б на час. Але тепер ілюзії пішли. Порошенко в Москві сприймається як негативна фігура, можливо, не така погана, як інші українські керівники, але зі знаком мінус. Він сам також перестав маневрувати, і навпаки — підкреслює свій український патріотизм. Мабуть, президент України вважає, що його відносини з Кремлем настільки зіпсовані, що навіть якщо він спробує щось покращити, то у нього це не вийде, так як є Рада, де засідає антиросійська більшість, членами якого є його власні соратники, терміново прийшли в його партію, щоб отримати депутатський мандат. У такій ситуації він не звертає уваги на реакцію з боку Росії».

Олексій Макаркін

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015