Захист рослин від спеки: методи боротьби з літньою спекою

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 08.06.2015 в 5:51.
Захист рослин від спеки: методи боротьби з літньою спекою
Захищаємо рослини від спеки

З приходом літа у всіх, хто має дачну ділянку або хоча б кілька грядок біля будинку виникає проблема: як захистити свої рослини від згубного впливу літнього сонця. Захищаємо рослини від спеки разом!

В останні кілька років встановилася рекордно висока температура, абсолютно не характерна для України. І поки великі уми працюють в лабораторіях, розмірковуючи як же зупинити глобальне потепління, рослини продовжують гинути.

У кожної зеленої рослини свої унікальні властивості. Важливі тут і характери грунту, і температури повітря, і вологість, і рівень освітленості. Враховується також мінеральна підгодівля, характерна для кожної місцевості або ж особливості газового складу повітря.

Вирощуючи сільськогосподарські культури, аграрії навчилися змінювати вологість землі, зрошуючи її, і підгодовувати землю, використовуючи мінеральні добрива. Але вчинити так з температурою повітря, регулюючи її для захисту рослин від спеки, вони, на жаль, поки не навчилися. Тут може допомогти тільки штучно створена тінь, проте її захисту теж не завжди вистачає.

Вплив спеки на рослини

У спеку перепад температури у верхньому кулі грунту коливається від 30 до 40 градусів вдень і від 15 до 16 градусів вночі. Такі перепади температурного режиму критично позначаються майже на всіх сортах корисних рослин. Існує думка, що на кожен градус середньої плюсової температури потрібно 2 мм дощових опадів. Таким чином, при середній температурі в +25 градусів це 50 мм опадів, або півлітра води на кожен квадратний дециметр. У наших природних умовах такий баланс буває рідко. У період літніх гроз цей баланс не досягається. Таким чином постає питання про посуху, а також про те, як з нею боротися.

Листя корисних культур жовтіють і облітають, а плоди (якщо такі є), отримують опіки. Фотосинтез в жаркий світловий день відбувається не постійно, а лише вранці та ввечері, коли температура мінімальна. В результаті глюкоза яка сформувалася в листках вживається рослиною для дихання і випаровування вологи. Це знижує врожайність культур, позначається на кількості глюкози в плоді.

У південних культур також можуть виникнути сонячні опіки. Як показує практика метеорологічних спостережень в наших широтах, такі кліматичні умови бувають в серпні (цьому сприяє спекотне сонце, ясне небо і повна відсутність тіні). Знесилені спекою культури, стають легкою здобиччю для шкідників і різних захворювань (фітофтороз, пероноспороз, бактеріоз або ж вірусна борошниста роса).

Методи захисту рослин від спеки

Традиційним методом захисту рослин є організація на ділянці штучної тіні шляхом висаджування дерев з густою і широкою кроною. Висаджувати їх слід з сторони сонця з урахуванням того, що тінь буде падати на культури і не буде перекривати їм світло, необхідне для протікання природних процесів. Цей прийом широко використовується в країнах з тропічним кліматом. Низькорослі і вологолюбні культури там ростуть між рядами високої кукурудзи, причому ряди розташовані поперечно до сонця — орієнтуватися зі сходу на захід. Саме так вирощують каву.

Захист рослин від спеки був дуже важливий і для наших предків: вони будували поперек городу спеціальні тини, сплетені з лози чи очерету. У їх тіні добре росли кабачки і гарбузи.

Також можна застосувати штучне затінення, захищаючи рослини від сонця. Наприклад, на городі можна рядами або ж гніздовим способом розмістити кілки, а на них прикріпити пучки сіна або очерету, або натягнути між цими кілками тканину. Затінювати рослини можна за допомогою спеціальної сітки, яка створює розсіяну тінь. Ці сітки, закріплюють на висоті 1,5-2 метри над рівнем грунту перед висадкою рослин.

З температурним перепадом на городі, можна боротися за допомогою мульчування. Для цього використовуйте шар мульчі товщиною 5-6 см. Ця дія дозволить утримувати перепад температури в грунті на рівні 15 — 20-ти градусів на добу і знизить ступінь випаровування вологи з поверхневого шару землі. Мульчування також не дає розростатися бур’янам, що вкрай позитивно позначається на розвитку ваших рослин.

Захист рослин від спеки за допомогою білої глини

Це досить екзотичний спосіб захисту. Він був запозичений нашими аграріями у колег з середньої Азії. Там у спеку рослини, які потребують захисту від сонця, обробляють спеціальним розчином з води і білої глини — каоліну. Його розпилюють з півдня, повертаючись обличчям до сонця. Під впливом сонячних променів вода з розчину стрімко випаровується, а на листках залишається білий шар глини, який непогано відбиває сонячні промені. З нижнього боку листків випаровування вологи проходить в звичайному режимі.

Цей метод ефективно випробували в степовій кліматичній зоні Харківської та Дніпропетровської областей. Розчин з білої глини застосовувався у співвідношенні 1 кілограм глини на 10 літрів води з невеликим додаванням крохмалю. Обробка проходила через кожні три тижні, за допомогою садового обприскувача, оскільки глина, яка прилипла до листків, не довго протистоїть дощу. Цей метод ефективний, оскільки захищає від висихання баштанні рослини. Чисельність сонячних опіків скоротилася в рази.

Полив рослин у спеку

А тепер поговоримо про традиційний метод порятунку рослин від сонця, про полив. Хтось поливає рослини за допомогою шланга або лійки, а просунуті городники використовують автоматичні системи поливу, які самі змінюють натиск і частоту під час поливу при зміні температури або ж зі зміною часу доби. У підсумку, все зводиться до кількості води, яка потрапляє в землю.

У спекотні дні необхідно, щоб полив проводився увечері або вранці, щоб волога не випаровувалася. А ще це треба робити, щоб великі краплі води, не фокусували яскраве світло на листку — це призведе до перегрівання і відмирання рослин.

Капілярна система поливу працює без цього істотного недоліку, оскільки вода з неї потрапляє до самих коренів культур, розташованих під землею по довгій капілярній системі. Ця система перспективна, оскільки у неї є переваги перед природною дощовою системою. Вона економічна у витраті води, при її використанні рослини швидко розвиваються, і, що теж характерно для точкової системи, вода не дістається бур’янам. Тепер у продажу є спеціальні конструкції, в яких форсунка подає встановлену кількість води, не заважаючи при цьому процесу падіння тиску в поливальній системі.

У 85% випадків на городах для захисту рослин від спеки використовується дощувальна система, адже вона набагато дешевше. Капілярна система — набагато дорожче, до неї входить вартість монтажу та укладання. Тому її використовують для альпійських гірок та живоплотів. Для сільськогосподарських потреб це поки занадто дороге задоволення.

Таким чином, захист рослин від спеки запобігає їх пересиханню, поширенню шкідників і хвороб. Це є пріоритетним завданням, особливо в жаркий літній період. Способів захисту існує безліч — від обробки рослин спеціальними розчинами (досить дорогий і новаторський спосіб) до організації тіні і налагодження системи поливу. Ми розповіли про найбільш популярні і поширені способи, проте вибір залишається за вами, тому перед організацією захисту рослин від літньої спеки ще раз зважте всі перспективи і прийміть правильне рішення.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015